شمانیوز

سحرخیزی فواید زیادی دارد که دانستن آنها، انگیزه لازم را برای صبح زود از خواب بیدار شدن در انسان تقویت می کند. از جمله فواید سحر خیزی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 سحرخیزی فواید زیادی دارد که دانستن آنها، انگیزه لازم را برای صبح زود از خواب بیدار شدن در انسان تقویت می کند. از جمله فواید سحر خیزی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

_ احتمال ابتلا به بیماری کمتر می شود: با کمتر شدن فعالیت ها؛ ابتلای افراد به بیماری هایی مثل چاقی، دیابت زودرس، مشکلات قلبی و اختلالات روانی بیشتر می شود. در افراد سحرخیز هورمون های ضد افسردگی ترشح می شود پس اگر زمان کافی برای فعالیت های ورزشی ندارید با 10الی 15 دقیقه زودتر بیدار شدن می توانید به سلامت بدن خود کمک کنید. محققان کشف کرده اند که حدود 40 درصد احتمال ابتلای افراد سحرخیز به سرطان نسبت به شب زنده داران کمتر است.

_ رسیدن به تناسب اندام: به موقع خوابیدن در شب و سحرخیز بودن باعث می شود که فعالیت هورمون ها بیشتر شده، سوخت و ساز بدن تنظیم شود. همچنین افرادی که صبح در معرض نور خورشید قرار می گیرند بیشتر مستعد لاغری و رسیدن به تناسب اندام هستند.

_ آرامش و زندگی شاد: افرادی ک صبح زود بیدار می شوند روحیه شادی پیدا می کنند به طوری که افراد سحرخیز 20 درصد کمتر از افراد شب زنده دار در معرض افسردگی قرار می گیرند و آرامش بیشتری دارند.

_ تنظیم ساعت بدن: ساعت بدن افراد سحرخیز و شب زنده دار متفاوت است که این ساعت زمان خواب و بیداری و دیگر عملکرد های بدن مثل میزان گرسنگی را کنترل می کند. بهتر است روزانه با بیدار شدن در ساعات مشخصی و به حداقل رساندن بیداری در شب ساعت بدن خود را تنظیم کنید.

_ موفقیت در حرفه و کار: یکی از اصلی ترین ویژگی افراد موفق سحر خیزی است. نظم بخشیدن به کار ها و انجام کار های مهمتر در ساعات اولیه روز به دلیل توانایی بالای ذهنی شانس موفقیت افراد را بیشتر می کند.

_ افزایش انرژی و نشاط: از مزایای سحر خیزی رسیدن به آرامش، داشتن انرژی و نشاط بیشتر است. افرادی که در صبح بیشتر می خوابند دچار اضطراب و مشکلات بیشتری می شوند که باعث می شود در طول روز انرژی زیادی از دست بدهند و دچار خستگی و بی حوصلگی مفرط می شوند.

_ ورزش صبحگاهی: ورزش کردن در صبح یکی از راه هایی است که موجب افزایش انرژی و انگیزه در افراد و انجام بهتر امورات روزانه خود می شوند. محققان معتقدند افرادی که در صبح ورزش می کنند فعال و موفق تر هستند.

_ کارهایتان عقب نمی افتد: سحر خیزی باعث می شود افراد کارهایشان را بهتر اولویت بندی کنند و طبق برنامه ریزی به انجام آن بپردازند و همچنین توانایی مقابله با مشکلات در ساعات اولیه روز را دارند.

_ کمتر در ترافیک می مانید: تنها راه مقابله با شلوغی و ترافیک، صبح زود بیدار شدن و خارج شدن از خانه است تا از شلوغی و ازدحام دور بمانید. کمتر ماندن در ترافیک شما را از تنش های عصبی دور می کند.

_ برنامه ریزی: از تمامی ساعات روز خود به نحو احسن استفاده کنید. با برنامه ریزی اهداف و فعالیت های خود را مشخص کنید و انجام کار های مهم را در اولویت قرار دهید.

_ تمرکز و کارایی بیشتر: در صبح ذهن هوشیار تر و تمرکز افراد نیز بالا می رود. کار ها و وظایفی که نیاز به تمرکز بیشتر دارند را در صبح انجام داده و دیگر کار ها را در زمان بعد انجام دهید.

_ زمان بیشتری در کنار خانواده هستید: اختصاص دادن یک زمان به اعضای خانواده از مهمترین کار های روزمره است. بهتر است زمانی را که در کنار خانواده سپری می کنیم در صبح و با روحیه ی بالا و شادابی و نشاط بیشتری باشد تا اینکه این زمان را به پایان یک روز کاری و با مشغله و خستگی زیاد موکول کنیم.

_ تهیه غذای سالم و صبحانه: با چند دقیقه زودتر بیدار شدن در صبح می توانید به درست کردن یک صبحانه کامل بپردازید. در بیشتر مواقع افراد به دلیل نداشتن زمان کافی برای خوردن صبحانه از تنقلات استفاده می کنند، حتی گاهی هم این وعده که از مهمترین وعده های غذایی محسوب می شود؛ حذف می شوند در صورتی که خوردن صبحانه توانایی قدرت و استقامت بیشتری در طول روز به شما می بخشد.

 

منبع :باشگاه خبرنگاران

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied