شمانیوز

یک روانشناس گفت: عدم توجه به درمان استرس و اضطراب کنکور در دانش آموزان تاثیر منفی به جا می گذارد.

سمانه علی نژاد افزود: عدم توجه به درمان اضطراب و استرس کنکور در دانش آموزان می تواند اثر منفی بر نتیجه عملکرد آنها با وجود آمادگی خوب درسی گذاشته و عوارض جبران ناپذیر بر سلامت جسمی دانش آموز بگذارد.

وی با اشاره به اینکه وجود سطحی از استرس برای انجام برخی کارها از جمله امتحان دادن امری طبیعی است، تصریح کرد: ترس از ناکامی به طور حتم از دلایل اضطراب و فشار روانی بوده و کاهش این اضطراب به میزان زیادی عملکرد داوطلبان را تحت تاثیر می گذارد.

علی نژاد عوامل متعددی را دخیل در به وجود آمدن استرس و اضطراب کنکور دانست و خاطر نشان کرد: عوامل خانوادگی، تحصیلی، شخصیتی، تجربیات منفی قبلی و نداشتن خواب کافی قبل امتحان ازجمله این عوامل است.

این مدرس دانشگاه کاهش علایم بدنی با مثبت فکر کردن به نتیجه کار، تغذیه مناسب، انجام ورزش و نرمش قبل رفتن به جلسه کنکور، برنامه ریزی صحیح برای کنکور و مدیریت زمان، فکر کردن به هدف و امید داشتن به موفقیت و خواب کافی و با کیفیت را از راهکارهای کاهش استرس و اضطراب کنکور نام برد.

وی افزود: داوطلبان کنکور برای اینکه با استرس کمتری در جلسه امتحان حضور داشته باشند از افرادی که اضطراب شان را بیشتر می کنند دوری کرده و همچنین به هیچ وجه خود را با دیگران نباید مقایسه کنند چرا که این کار استرس افراد را افزایش می دهد.

این روانشناس نقش والدین را در کنترل استرس کنکور بسیار مهم دانست و اظهار کرد: پدر و مادرهایی که انتظارات بیش از حد از فرزند خود دارند و حتی آنها را با سایر دانش آموزان مقایسه می کنند بدون شک تاثیر منفی بر روی نتیجه کار داوطلب خواهند گذاشت.

وی ادامه داد: والدین با تزریق کردن استرس و اضطراب نه تنها سبب بهبود رتبه فرزند خود نمی شوند بلکه در مواردی نتیجه عکس نیز بر روی دانش آموز می گذارند.

 

 

منبع: ایسنا

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید

آنچه دیگران میخوانند :
    تبلیغات متنی
    
    روی خط رسانه