شمانیوز

تخمین زدن دقیق اینکه چه تعداد افرادی سالانه شپش سر می گیرند، سخت است. مرکز پیشگیری و کنترل بیماری (CDC) تخمین می زند که ...

تخمین زدن دقیق اینکه چه تعداد افرادی سالانه شپش سر می گیرند، سخت است. مرکز پیشگیری و کنترل بیماری (CDC) تخمین می زند که حدود 6 تا 12 میلیون مورد از موارد شپش سر در آمریکا از میان کودکان 3 تا 11 سال است. از آنجایی که شپش می تواند بخزد.

 

بودن در مدرسه برای بچه ها

نشستن در مجاورت و نزدیک به دیگران

خوابیدن بر تخت خواب های مشترک با دیگران، در طول مهمانی ها

به اشتراک گذاشتن وسایل شخصی مانند شانه، برس یا حوله ها

در یک نظرسنجی ملی از مادران در مورد از بین بردن شپش ها سوال شد و مشخص گردید که بیشترشان حقایق دقیق در مورد شپش ها را نمی دانستند. 90 درصد از مادران معتقد بودند که نیاز است تخم آنها را از بین ببرند، و نصف مادران فکر می کردند که باید از درمان های متعدد برای شپش های سر استفاده کنند.

اما CDC بیان می کند که برداشتن تمام تخم های شپش ضروری نیست،  با این وجود استفاده از یک شانه شپش می تواند کمکتان کند و وقتی که شروع به درمان آن می کنید، در یک زمان تنها باید از یک محصول استفاده کنید.

جدول ذیل را بخوانید تا ببینید که موثرترین روش برای کشتن شپش های سر چیست و چگونه می توانید آنها را از خود دور کنید:

درمان کاربرد شانه تخم شپش احتیاط

مالاتونین

(Ovide)

این دارو را بر موی سرتان بریزید و سپس شروع به مالش آن بر موها و مغز سر خود کنید. اگر شپش ها بعد از 7 تا 9 روز از درمان دیده شدند، ممکن است به درمان دومی نیاز داشته باشید. Ö این دارو فوق العاده قابل اشتعال بوده و زنان باردار یا شیرده تنها با تجویز پزشک از آن استفاده کنند. برای بچه های زیر 6 سال استفاده نگردد.

شوینده ایورمکتین

(Sklice)

این دارو را به مو و مغز سر خشک اضافه کنید و بعد از 10 دقیقه آب بکشید، این درمانی ست که به تنهایی موثر خواهد بود. Ä برای بچه های زیر 6 سال استفاده نگردد

سوسپانسیون موضعی

اسپینوزاد

(Natroba)

این دارو را بر مو و مغز سر خشک خود بریزید و بعد از 10 دقیقه آب بکشید، معمولا  این درمان به تکرار نیاز ندارد. نیاز نیست. برای نوزادان زیر 6 ماه استفاده نشود.

شستشو الکل بنزیل

(Ulsfia)

این دارو را به مو و مغز سر خشک اضافه کنید و کل مغز سر و موها را با آن اشباع کنید، سپس آب بکشید، نیاز است این درمان را تکرار کنید، زیرا این دارو شپش ها را می کشد نه تخم های آنها را. Ö برای نوزادان زیر 6 ماه استفاده نشود. مصرف آن در زمان بارداری و شیردهی بی خطر است.
لیندان این شامپو را به مو و مغز سر خشک خود اضافه کنید، 4 دقیقه به همان حالت رهایش کنید و سپس آب بریزید تا کف کند. سپس آن را آبکشی کنید. از استفاده مجدد آن اجتناب نمایید. Ä لیندان منجر به اثرات جانبی جدی می شود بنابراین تنها زمانی از آن استفاده کنید که درمان های دیگر جواب نداده اند. برای نوزادان، افرادی که HIV دارند و زنان باردار و شیرده، کودکان، سالخوردگان و افرادی که وزن کمتر از 50 کیلو دارند، استفاده نشو.د.

 

قبل از اینکه درمان شپش های سر را شروع کنید

به عنوان اولین کاری که انجام می دهید، سعی کنید کمی سبک زندگی خود را تغییر دهید و از درمان های خانگی برای مقابله با شپش استفاده کنید. نیازی نیست که با شرکت های کنترل آفت تماس بگیرید. CDC بیان می کند که نیازی نیست خانه را ضد عفونی کنید یا حیوان خانگی خود را برای شپش درمان کنید. شپش گرفتن هیچ ارتباطی با پاکیزگی خانه و محیط اطراف ندارد، چراکه شپش از هوای آزاد یا حیوانات خانگی نمی آید.

 

چه دارویی را می توانید برای شپش سر استفاده کنید

بر طبق نظرسنجی انجام شده در سال 2014 مادرانی که از درمان های تجویزی استفاده کردند (91 درصد)، نسبت به مادرانی که از درمان های بدون نسخه استفاده کردند (79 درصد) بیشتر احتمال داشت که از درمان راضی باشند.

محصولات تجویزی متعددی وجود دارد که شپش های سر را می کشند. همیشه از تمیز کردن سر شروع کنید، اما از استفاده ترکیبی شامپو و نرم کننده ها قبل از برنامه درمان شپش، اجتناب کنید. به علاوه شما نباید موهای خود و فرزندتان را یک یا دو روز بعد از اینکه شپش ها را با دارو زدودید، بشویید. از آنها فقط بر روی مو و مغز سر خود استفاده کنید. دستورالعمل هایی که روی پاکت آورده شده است را دنبال نمایید.

 

عوارض جانبی احتمالی استفاده از درمان های تجویزی شپش سر

  • شوره سر

  • احساس سوزش در محلی که از دارو استفاده کردید
  • قرمز شدن چشم
  • تحریک و ناراحتی پوست، مغز سر و چشم

 

منبع : ساعدنیوز
آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید

آنچه دیگران میخوانند :
    تبلیغات متنی
    
    روی خط رسانه