شمانیوز

معاون آموزشی وزارت بهداشت با تاکید بر تاثیر عامل مسافرت در افزایش شیوع ویروس کرونا گفت : کوچک ترین غفلت از کرونا اثرش را تا کمتر از یک ماه آینده به مردم نشان می‌دهد.

دکتر  علی اکبر حقدوست در گفتگوی تلویزیونی، افزود : گاهی در ایران تبلیغات می‌شود که آمار غلط است اما آنچه از نزدیک بنده می‌بینم این است که این اطلاعات به صورت شفاف به مردم گفته می‌شود.

وی گفت : روند کاهشی فوتی‌های ناشی از کرونا، متاثر از مداخلات هفته‌های اخیر است.

دکتر حق دوست با اشاره به اینکه روند مرگ بر اثر کرونا کاهنده شده است گفت: البته این موضوع به این معنی نیست که مداخلات چندین هفته قبل شروع شده است، همیشه مرگ با تاخیر، کاهش یا افزایش پیدا می‌کند، کوچکترین غفلت اثراتش را ۳ الی ۴ هفته با تاخیر به مردم نشان می‌دهد.

 

 

این متخصص  با اشاره به وضعیت شیوع کرونا گفت: کوچکترین غفلت اثراتش ۳ تا ۴ هفته بعد به مردم نشان داده می‌شود.معاون وزیر بهداشت با اشاره به اینکه روند مرگ بر اثر کرونا کاهنده شده است گفت: البته این موضوع به این معنی نیست که مداخلات چندین هفته قبل شروع شده است، همیشه مرگ با تاخیر، کاهش یا افزایش پیدا می‌کند، کوچکترین غفلت اثراتش را ۳ الی ۴ هفته با تاخیر به مردم نشان می‌دهد.

فوق تخصص بیماری‌های عفونی با اشاره به اینکه روند کاهشی فوتی‌های ناشی از کرونا، متاثر از مداخلات هفته‌های اخیر است، بیان کرد: کرونا پدیده‌ای پیچیده است به طوری که گاهی اوقات آمار کم و گاهی زیاد می‌شود، در مواردی در ایران تبلیغات می‌شود که آمار غلط است، اما آنچه از نزدیک می‌بینم این است که این اطلاعات به صورت شفاف به مردم گفته می‌شود.

او بیان کرد: بیش از یک ماه است که همه آگاه شده ایم کمی بی احتیاطی اوضاع را به هم می‌ریزد، انتظار داریم تا این روند کاهنده شود شاید اثراتش در کاهش مرگ هویدا شده است لذا کاهش مرگ را ببینیم.

روند نزولی بیماری به رفتار ما در جامعه برمی گردد
دکتر حق دوست با تاکید براینکه مردم، کل ایران را در شرایط قرمز فرض کنند، اظهار کرد: روند نزولی بیماری به رفتار ما در جامعه برمی گردد، اگر بی احتیاطی کنیم قطعاً روند می‌تواند افزایشی شود اما اگر مدیریت صحیح در مقابله با ویروس صورت بگیرد این روند کاهش خواهد یافت.

فوق تخصص بیماری‌های عفونی با اشاره به اینکه مداخلات در یک بسته در نظر گرفته می‌شود به طوری که ماسک یکی از این مداخلات محسوب می‌شود، افزود: مستندات علمی، مبنی بر اثربخشی ماسک وجود دارد و این در حالی است که در ۴-۵ ماه گذشته توصیه سازمان جهانی بهداشت به این میزان در استفاده از ماسک نبود، اما اکنون اثربخشی استفاده از ماسک بیشتر شده است و همزمان مداخلات دیگری را مردم و جامعه باید در دستور کار خود قرار دهند.

 

 

انتظار داریم که نرخ مرگ و میر به زیر ۱۰۰ مورد برسد
حق دوست با اشاره به اینکه اگر پروتکل‌ها و فاصله گذاری اجتماعی از سوی مردم رعایت نشود، افزایش سریع و تند خواهد بود افزود: در صورت رعایت مردم انتظار می‌رود روزانه ۸۰ تا ۱۲۰ مرگ داشته باشیم البته برای ما حتی یک مرگ هم زیاد است، تا چند روز پیش مرگ ۲۴۰ نفری را هم تجربه کرده بودیم بنابراین انتظار داریم که تعداد مرگ و میر به زیر ۱۰۰ مورد برسد.

این فوق تخصص بیماری‌های عفونی با اشاره به اینکه شیب آمریکا بسیار تندتر شده است ادامه داد: شتاب افزایشی سریعی را آمریکا تجربه کرده است که ایران آن را تجربه نکرده، آنچه که از نمودار‌ها می‌توان تصور کرد این است که شیب آمریکا تند‌تر از ایران خواهد بود.

مدیریت قابل قبولی نسبت به افزایش مرگ و میر داشتیم
او با اشاره به اینکه مرگ و میر‌های شدیدی در آمریکا تجربه شده است و این در حالی است که در ایران چنین تجربه‌ای نداریم، عنوان کرد: شیبی که انگلستان در مرگ تجربه کرده از آمریکا تند‌تر بوده است لذا ما در ماه‌های گذشته مدیریت قابل قبولی نسبت به افزایش مرگ و میر داشتیم.

معاون آموزشی وزارت بهداشت با بیان اینکه سناریو‌های انگلستان زودتر از سناریوی ایران تفاوت پیدا خواهد کرد، گفت: ما بهترین نیستیم کشور‌های دیگری بودند که شیبشان از ما بهتر بوده است لذا اوضاع ما نسبت به کشور‌های دیگر قابل قبول است.

دکتر حق دوست با اشاره به اینکه آمریکا ۳۳۰ میلیون جمعیت دارد، افزود: آمریکا ۴ برابر ایران جمعیت دارد، تعداد مرگ دیروز در ایران ۱۵۰ نفر بود که ۴ برابر آن ۶۰۰ نفر می‌شود این در حالی است که ۱۲۹۰ فوتی دیروز در آمریکا ثبت شده است.

او با بیان اینکه مرگ به میلیون نفر در ایران قابل قبول و نسبتاً خوب است، اظهار کرد: برخی کشور‌ها از ما بهتر عمل کردند.

این فوق تخصص بیماری‌های عفونی بیان کرد: اولین کودکی که بر اثر کرونا در ایران فوت کرد در یکی از استان‌های ما بود به طوری که پسر بچه ۵ ساله‌ای که به سرطان پیشرفته خون دچار شده بود در آی‌سی‌یو در حین درمان، کرونا مثبت شد و لذا فوت کرد البته در این بچه کرونا اثر چندانی در سیر فوت نداشته است.

دکتر حق دوست با اشاره به اینکه برخی از کشور‌ها کیس‌های شدیدی را که بیماری زمینه‌ای دارند در آمار شان ثبت نمی‌کنند، گفت: ما در کشورمان کسانی را که بیماری زمینه‌ای دارند، در آمار اعلام می‌کنیم لذا کسانی vh که تست PCR آن‌ها مثبت باشد در آمار درج می‌کنیم.

او با اشاره به اینکه برخی از کشور‌ها مانند کشور‌های اروپایی اگر فرد خارج از بیمارستان فوت کرده باشدT در آمار نمی‌آورند افزود: ما باید همچنان، رعایت کنیم تا آمار مرگ کاهش یابد.

 

 

منبع:صداوسیما

 

 

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied