شمانیوز

کنکور سراسری 99 نیز مانند کنکور 98 برای دو دسته از داوطلبان نظام قدیم و نظام جدید برگزار می شود با این تفاوت که داوطلبان می توانند در زمان ثبت نام کنکور سراسری ، نظام آموزشی امتحانی خود را انتخاب نمایند و در جلسه کنکور سوالات امتحانی مربوط به نظام آموزشی انتخابی را پاسخ دهند .

با تحول در نظام آموزشی کشور و تبدیل مقطع پیش دانشگاهی به سال دوازدهم ، کنکور 98 و 99 اولین کنکور های پس از تغییرات بوجود آمده در نظام آموزشی برای داوطلبان نظام قدیم خواهد بود . سازمان سنجش ابتدا اعلام کرده بود که نحوه برگزاری کنکور سراسری 99 برای داوطلبان نظام قدیم همانند داوطلبان نظام جدید بر اساس منابع نظام جدید است و برای داوطلبان نظام قدیم مانند کنکور 98 سوال جداگانه طرح نخواهد شد اما طبق جدید ترین مصوبه این سازمان روال برگزاری کنکور 99 همانند کنکور سال 98 می باشد .

سازمان سنجش آموزش کشور که مجری ثبت نام و برگزاری کنکور ۹۹ می باشد ، طبق روند  سال های گذشته با انتشار اطلاعیه ای احتمالا در مهر ماه ۹۸ ، نحوه برگزاری کنکور 99 ، زمان برگزاری کنکور 99 ، شرایط شرکت در کنکور ۹۹ را مشخص خواهد کرد . در ادامه مقاله تغییرات در نحوه برگزاری کنکور 99 و میزان تاثیر سوایق تحصیلی نظام جدید و نظام قدیم را شرح داده ایم .

 

زمان ثبت نام کنکور سراسری 99

داوطلبانی که قصد شرکت در کنکور سراسری 99 را دارند ، می توانند طبق برنامه زمانی سازمان سنجش در روزهای 16 لغایت 24 اسفند 98 ثبت نام خود را در سایت سازمان سنجش انجام دهند . در نظر داشته باشید به محض آغاز ثبت نام این ماراتن ، مقاله به روز رسانی و لینک مستقیم ورود به سایت ثبت نام کنکور سراسری 99 در این بخش قرار می گیرد .

 

نحوه برگزاری کنکور سراسری 99

رئیس سازمان سنجش آموزش کشور با توجه به تاثیر معدل در کنکور سراسری 99 در مورد نحوه برگزاری کنکور سراسری 99 اعلام کرد که در این کنکور نیز همانند کنکور سال گذشته 2 نوع سوال برای داوطلبان متقاضی نظام جدید و نظام قدیم طراحی می شود با این تفاوت که داوطلبان می توانند در زمان ثبت نام کنکور سراسری 99 در فرم مربوطه نوع نظام آموزشی امتحانی خود را ( قدیم یا جدید )برای شرکت در کنکور انتخاب نمایند و در یکی از نظام های آموزشی جدید یا قدیم برای کنکور شرکت کنند .

بر این اساس در کنکور سراسری 99 یک نوع سوال از کتاب های نظام جدید برای متقاضیان شرکت در کنکور نظام جدید و یک نوع سوال از کتاب های نظام قدیم برای داوطلبان متقاضی کنکور نظام قدیم طراحی می شود .

منبع اصلی طراحی سوالات کنکور سراسری 99 برای متقاضیان شرکت در کنکور نظام جدید ( 6 - 3 - 3 ) کتاب های پایه های دهم ، یازدهم و دوازدهم در برای تمامی رشته ها می باشد و منبع اصلی طراحی سوالات کنکور سراسری 99 برای متقاضیان شرکت در کنکور نظام قدیم کتاب های پایه های دوم و سوم متوسطه و پیش دانشگاهی در رشته های ریاضی و تجربی و انسانی می باشد . تمامی متقاضیان نظام قدیم و جدید کنکور 99 می توانند برای اطلاع لحظه ای از اخبار این آزمون عضو کانال تلگرام کنکور سراسری هیوا باشید .

رئیس سازمان سنجش آموزش کشور از امکان تغییر در شیوه برگزاری کنکور در شهرهای با وضعیت قرمز خبر داد و اعلام کرد داوطلبان می توانند در زمان مشخص که از سوی این سازمان اعلام می شود حوزه امتحانی خود را تغییر دهند .

 

شرایط شرکت در کنکور 99

از مهم ترین شرایط ثبت نام در کنکور سراسری 99 برای داوطلبان نظام قدیم دارا بودن مدرک دیپلم 4 ساله نظام قدیم یا مدرک کاردانی است و یا دارا بودن مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی و از مهم ترین شرایط ثبت نام داوطلبان نظام جدید دارا بودن مدرک پایه دوازدهم است و البته داوطلبانی که پایه دوازدهم خود را تا پایان شهریور ماه سال 1400 اخذ کنند نیز می توانند در این کنکور شرکت کنند .

 

نحوه تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور 99

میزان  تاثیر معدل در کنکور سراسری 99  برای داوطلبان دارای  دیپلم نظام قدیم  و  دیپلم نظام جدید ( 6-3-3 )  که امتحانات پایه دوازدهم آن ها به صورت نهایی برگزار می شود  به صورت 30 درصد مثبت  اعمال می شود

به این صورت که  داوطلبانی که دیپلم خود را از سال 84 به بعد دریافت نموده اند  شامل  25 درصد تاثیر مثبت سوابق تحصیلی دیپلم در کنکور سراسری  می باشند و داوطلبانی که  مدرک پیش دانشگاهی خود را از سال 91 تا 97 دریافت کرده اند  شامل  5 درصد تاثیر مثبت معدل دوره پیش دانشگاهی می باشند  . داوطلبانی که در پایه دوازدهم مدرک دیپلم خود را دریافت نموده اند داوطلبان نظام جدید می باشند  و میزان تاثیر معدل برای آن ها در  پایه دوازدهم   به صورت 30 درصد تاثیر مثبت  می باشد .

 

سوالات متداول

1- کنکور سراسری 99 چگونه برگزار خواهد شد ؟

کنکور 99 برای دو گروه داوطلبان نظام قدیم و نظام جدید برگزار می شود و دو نوع سوال در این آزمون بین داوطلبان پخش خواهد شد .

2- من داوطلب نظام قدیم هستم می توانم در کنکور سوالات نظام جدید را پاسخ دهم ؟

بله . بر اساس اطلاعیه سازمان سنجش ، داوطلبان می توانند نظام آموزشی که قصد شرکت در کنکور آن را دارند در زمان ثبت نام کنکور 99 مشخص نمایند .

3- سلام من دانشجوی روزانه هستم ، میخوام بدونم اگه بخوام در کنکور ۹۹ شرکت کنم کی باید از دانشگاه انصراف بدم؟!! ممنون میشم اگه راهنماییم کنید  

سلام . طبق دفترچه ثبت نام  کنکور سراسری 98 باید حداکثر تا 25 اسفند از دانشگاه انصراف بدین .

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید

آنچه دیگران میخوانند :
    تبلیغات متنی
    
    روی خط رسانه