شمانیوز

رئیس مرکز سنجش و پایش کیفیت آموزشی وزارت آموزش و پرورش با اعلام نحوه برگزاری امتحانات نهایی در شهریور از سرکشی اکیب‌های بازرسی به حوزه‌های امتحانی به منظور رعایت پروتکل‌های بهداشتی، خبر داد.

خسرو ساکی درباره بررسی وضعیت فعلی داوطلبان آزمون تیزهوشان و ابتلای احتمالی آنها به کرونا، گفت: بیش از یک هفته از برگزاری آزمون تیزهوشان می‌گذرد و هیچ گزارشی در این خصوص به‌دست ما نرسیده است. تاکنون هیچ‌گونه شکوایه‌ای هم از سوی دانش‌آموزان و داوطلبانی که در آزمون سمپاد شرکت کردند، نیز گزارش نشده است.

وی در خصوص اعلام نتایج آزمون تیزهوشان، بیان کرد: به احتمال زیاد تا پنجم شهریور ماه نتایج آزمون تیزهوشان اعلام شود. البته این تاریخ به صورت قطعی نیست و همانطور که گفتم احتمالی است.

ساکی در پاسخ به این سوال که با توجه به شیوع کروناویروس چند درصد از داوطلبان در آزمون تیزهوشان غیبت کردند؟ گفت: میزان غیبت داوطلبان آزمون تیزهوشان نسبت به سال‌های قبل بیشتر بوده است، اما علت آن تنها شیوع کروناویروس نبوده است. یکی از علت‌هایی که ما امسال غیبت بیشتری نسبت به سال‌های گذشته در آزمون تیزهوشان داشته‌ایم، این بوده است که پیش از آزمون تیزهوشان آزمون نمونه دولتی برگزار شد و کسانی که هدفشان نمونه دولتی بود در این آزمون‌ شرکت کردند و دیگر به آزمون تیزهوشان نیامدند.

رئیس مرکز سنجش و پایش کیفیت آموزشی، تاکید کرد: تا سال گذشته آزمون تیزهوشان و نمونه دولتی آزمون مشترک بود و یک عده جهت ثبت نام در نمونه دولتی در این آزمون شرکت می‌کردند و یک عده نیز صرفا قصد ورود به سمپاد را داشتند، اما امسال که آزمون‌ها به دو بخش نمونه دولتی و سمپاد تقسیم شد، باعث شد که آمار شرکت‌کنندگان سمپاد نیز کمتر شود.

وی درباره وضعیت پرو‌تکل‌ها و رعایت آن در هنگام آزمون تیزهوشان، گفت: هنگام آزمون فاصله اجتماعی خیلی بیشتر از آن چیزی بود که وزارت بهداشت و ستاد ملی مقابله با کرونا اعلام کرده بودند، زیرا آمار غایبین کمک کرد که سالن‌ها خلوت باشد. ضمن اینکه هیچ کسی حق نداشت بدون ماسک وارد سالن‌های آزمون شود. درحال‌حاضر شرایط به گونه‌ای است که همه مردم به این فرهنگ رسیده‌اند که ماسک بزنند.

رئیس مرکز سنجش و پایش کیفیت آموزشی، افزود: مردم، مسئولان و همچنین دانش آموزان کم کم به زندگی در این شرایط عادت کرده‌اند و همه پروتکل‌ها را رعایت می‌کنند، طبق بررسی‌هایی که ما به عمل آورده‌ایم همه دانش‌آموزان پروتکل‌ها را رعایت می‌کنند.

وی توصیح داد: برای امتحانات نهایی که قرار است در شهریور ماه برگزار شود، هر روز از مرکز ما دو اکیپ برای سرکشی به محل امتحان نهایی در سراسر شهر تهران می‌روند تا مطمئن باشند که با موارد بهداشتی رعایت می‌شود.در همه استان‌ها و شهرستان‌ها نیز این اتفاق می‌افتد و آنها را ملزم کرده‌ایم که بر اساس استانداردهای بهداشتی پروتکل‌ها را رعایت کنند و به ندرت پیش می‌آید که در یک جایی ضعفی مشاهده شود.

وی درباره جزییات پروتکل‌های برگزاری امتحانات نهایی، گفت: فاصله‌های اجتماعی برای برگزاری کنکور سراسری سال ۹۹ حدود یک متر و ۸۰ سانت است، اما به طور کل پروتکل‌های بهداشتی که از اردیبهشت ماه برای برگزاری امتحانات نهایی به ما ابلاغ شد تا به الان همان پروتکل‌های قبلی بوده و چیز اضافه‌تری بیان نشده است. مهم‌ترین پروتکل‌ها فاصله اجتماعی، جلوگیری از ازدحام جمعیت، اجتناب از پذیرش داوطلب بدون ماسک در جلسه امتحان، ضدعفونی کردن سطح صندلی‌ها و راه پله‌ها، تهویه مناسب و... بوده است.

ساکی در پایان با اشاره به فضای کافی برای برگزاری امتحانات نهایی در شهریورماه، گفت: شرکت‌کنندگان امتحانات نهایی در شهریور ماه یک چهارم شرکت‌کنندگان در امتحانات خرداد هستند. ما در خرداد ماه فضای کافی برای برگزاری امتحانات نهایی داشتیم و طبیعتا در شهریور ماه نیز این فضا به اندازه کافی خواهد بود، زیرا جمعیت دانش‌آموزان کمتر از خرداد ماه است. حتی می‌توانیم به دلیل اینکه تعداد کمتر شده از فضاهای بهتر و مناسب‌تری برای امتحانات استفاده کنیم.

 
منبع: پانا

 

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید

آنچه دیگران میخوانند :
    تبلیغات متنی
    
    روی خط رسانه