شمانیوز

معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی توانیر و سخنگوی صنعت برق در خصوص طرح برق امید گفت: این طرح فرصت مناسبی برای همه مشترکان ایجاد می کند که مصرفشان را کم کنند و از تخفیف صد درصدی بهای برق برخوردار شوند.

به گزارش شمانیوز و به نقل از تسنیم، مصطفی رجیب مشهدی، سخنگوی صنعت برق در خصوص طرح برق امید اظهار داشت:  در این طرح مشترکان به سه دسته پرمصرف، خوش مصرف و کم مصرف تقسیم بندی می شوند و ما امیدواریم که اجرای طرح برق امید باعث هجرت دو گروه دیگر به جمع مشترکان کم مصرف شود.

 

رجبی مشهدی با بیان این که 36 میلیون مشترک برق در کشور وجود دارد که از این میان نزدیک به 30 میلیون مشترک خانگی هستند خاطرنشان کرد: براساس آمارها 8.5 میلیون مشترک خانگی در گروه کم مصرف ها و 4.5 میلیون نیز جزو مشترکان پرمصرف قرار دارند و الباقی مشترکانی هستند که در گروه خوش مصرف ها تقسیم بندی می شوند.

وی ادامه داد: این طرح فرصت مناسبی برای همه مشترکان ایجاد می کند که مصرفشان را کم کنند و از تخفیف صد درصدی بهای برق برخوردار شوند.

 

وی تصریح کرد: هدف از اجرای این طرح به هیچ عنوان کاستن از رفاه خانوار نیست بلکه به دنبال بهینه سازی مصرف و اختصاص آن بخش های تولیدی مانند کشاورزی و صنعتی هستیم.

 

رجبی مشهدی با اشاره به این که به طور مثال یک یخچال 12 فوت در هر 24 ساعت یک کیلووات ساعت برق مصرف می کند، گفت: هرچه از یخچال و وسایل برقی با درجه انرژی بالاتر استفاده شود، میزان مصرف برق این نوع وسایل نیز کمتر خواهد شد.

 

 سخنگوی صنعت برق همچنین پراکندگی جمعیت کم مصرف ها را در کشور تقریبا یکسان دانست و با بیان این که حدود 30 درصد از مشترکان مناطق مختلف در این گروه قرار می گیرند، افزود: 60 درصد از جمعیت کم مصرف های برق کشور در روستاها و 40 درصد نیز در مناطق شهری هستند ولی ما امیدواریم با آگاه سازی و تبلیغات مناسب، جمعیت بیشتری به گروه های کم مصرف اضافه شوند.

 

 رجبی مشهدی در عین حال در خصوص الگوی کم مصرفی در مناطق عادی و گرم نیز گفت: این الگوها در حال بررسی های بیشتر قرار دارد اما براساس آمارهای موجود اگر الگوی کم مصرفی در مناطق عادی 100 کیلووات ساعت در ماه است،  این الگو در مناطق گرم 4 برابر بیشتر و حدود 400 کیلووات ساعت خواهد بود.

 

 وی یاداورشد: براساس آمارهای موجود، 30 درصد از مشترکان خانگی در مناطق گرم نیز در جرگه کم مصرف ها قرار دارند.

سخنگوی صنعت برق اظهار امیدواری کرد: با تبلیغات مناسب و اطلاع رسانی صحیح، تا 10 درصد از مصرف برق مشترکان خانگی کاهش  و به بخش های صنعتی و کشاورزی تزریق و باعث رونق بیشتر این بخش ها در کشور شود.

 

رجبی مشهدی اذعان کرد: ممکن است با اجرای این طرح در کوتاه مدت هزینه هایی به صنعت برق وارد شود چرا که باعث کاسته شدن از درآمدهای برق خواهد شد اما در بلند مدت و از دیدگاه اقتصادی صحیح، باعث کاهش سرمایه گذاری مورد نیاز برای احداث نیروگاه های جدید و تاسیسات مورد نیاز برای انتقال و توزیع خواهد شد که تنها برای ساعت های محدودی در سال مورد استفاده قرار می گیرند و این سرمایه گذاری را می توان به بخش های دیگر تزریق کرد.

وی در عین حال یاداور شد: کاهش 10 درصدی مصرف برق بخش خانگی از انتشار 5 میلیون تن گازهای آلاینده به جو جلوگیری خواهد کرد.

 

سخنگوی صنعت برق در عین حال تصریح کرد: شکل گیری روند پایدار تامین برق نیز از دیگر محاسن این طرح به شمار می رود همانگونه که همکاری مشترکان در دوسال متوالی(امسال و سال گذشته) باعث شد تابستانی بدون خاموشی و تنها با رشد 10 درصدی در پیک را شاهد باشیم.

 

رجبی مشهدی گفت: در کشور 50 تا 60 درصد انرژی بیشتر برای تولید کالا و خدمات مصرف می شودکه با شاخص شدت انرژی سنجیده و بیان می شود و این روند در بخش خانگی هم وجود دارد اما  ما امیدواریم که اجرای این طرح به بهینه سازی مصرف برق در بخش خانگی کشور منتج شود.

 

وی یاداورشد: ما به دنبال آن هستیم که طرح برق امید را به طرح های تشویقی در ساعت های پیک گره بزنیم و باعث کاهش مصرف برق در پیک (ماه های گرم) شویم.

 

 

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید

آنچه دیگران میخوانند :
    تبلیغات متنی
    
    روی خط رسانه