شمانیوز

مصرف بیش از اندازه انجیر به صورت تازه و خشک شده آن می تواند عوارضی همچون نفخ ، اختلال در جذب کلسیم و غیره را به همراه داشته باشد.

انجیر جزو میوه های پرطرفدارو سرشار از ویتامین است اما انجیر تازه فقط هر سال برای مدت کوتاهی در دسترس می باشد بنابراین برای اینکه در طول سال انجیر در دسترس باشد ، آن را خشک می کنند. انجیر خشک می تواند در طول سال ذخیره شود و ماندگاری بسیار طولانی تری نسبت به انجیر تازه دارند.

انجیر خشک و تازه فواید بیشماری برای بدن دارند و حاوی ویتامین ها و مواد معدنی فراوانی هستند. مصرف این میوه پرخاصیت برای برخی از افراد مناسب نیست و مشکلاتی را برای آنها به وجود می آورد.

مشکلات معده

کسانی که بیش از حد از انجیر استفاده می کنند ، دچار مشکلات معده شده و معده آنها سنگین می شود و درد می گیرد. گرچه انجیر برای افراد دچار یبوست مفید است اما مصرف زیاد آن در برخی افراد موجب درد معده آنها می شود. نوشیدن آب سرد بعد از خوردن انجیر به مشکلات مربوط به معده کمک می کند.

نفخ

انجیر به جز درد معده موجب نفخ شکم نیز می شود. اگر مصرف انجیر سبب نفخ شکمتان شد ، آب بنوشید زیرا نوشیدن آب به درمان مشکل نفخ کمک می کند.

اختلال در جذب کلسیم

در انجیر اگزالاتی وجود دارد که سبب اختلال در جذب کلسیم در بدن می شود. مصرف بیش از حد انجیر منجر به کمبود کلسیم در بدن و موجب ضعف استخوان ها و بیماری های دیگر مربوط به کمبود کلسیم می شود.

خون ریزی و کم خونی همولیتیک

طبع انجیر گرم است و ممکن است باعث خونریزی شود. مصرف بیش از حد انجیر موجب خونریزی شبکیه، خونریزی مقعد و خونریزی جزئی واژن می شود. کم خونی همولیتیک نیز از دیگر عوارض مصرف بیشاز حد انجیر است. در صورت خونریزی مقعد و واژن، انجیر مصرف نکنید و در صورت ادامه خونریزی نزد پزشک روید.

 

مشکلات کلیوی یا کیسه صفرا

افرادی که مشکلات کلیوی یا کیسه صفرا هستند ، بهتر است انجیر مصرف نکنند زیرا انجیر دارای اگزالاتهای مضر هستند. مصرف انجیر شرایط این افراد را بدتر می کند. مصرف زیاد انجیر به طحال آسیب می رساند، طحال وظیفه تولید گلبول های سفید را برعهده دارد.

تداخل با داروهای رقیق کننده خون

ویتامین K یک رقیق کننده خون طبیعی است که به مقدار فراوان در انجیر خشک و خام وجود دارد . اگر داروهای رقیق کننده خون مانند وارفارین (کوادامین) مصرف می کنید، بهتر است کمتر انجیر مصرف کنید زیرا باید ویتامین K را به اندازه نگه دارید.

اسهال و نفخ شکم

همانگونه که گفتیم مصرف انجیر سبب درمان یبوست می شود اما مصرف زیاد انجیر باعث نفخ شکم و اسهال می شود و برای چشم نیز مضر است.

حساسیت به خورشید

مصرف انجیر به درمان بیماری های مزمن پوست و تومور پوست کمک می کند اما با افزایش حساسیت به اشعه خورشید می تواند باعث آسیب به پوست شود. پرتوهای UV برای پوست مضر است و سبب ایجاد عوارضی مانند ایجاد بثورات پوستی ، پیری زودرس، ملانوما و سرطان پوست می گردد. پس در صورت مصرف زیاد انجیر ، برای جلوگیری از بروز مشکلات پوستی در معرض تابش طولانی مدت آفتاب قرار نگیرید.

آسیب به کبد

مصرف انجیر برای کبد مضر است بنابراین افراد دارای کبد ضعیف، باید انجیر را با گردو مصرف کنند.

مشکلات روده

دانه های موجود در انجیربه دلیل هضم سخت ممکن است موجب انسداد در روده شود. این دانه های سخت به راحتی هضم نمی شوند و شما را دچار مشکلات روده می سازند که یکی از خطرناکترین عوارض جانبی انجیر است.

آلرژی و حساسیت

برخی از افراد به مواد غذایی خاصی حساسیت دارند و بدن آنها واکنش هایی از خود نشان می دهد. اگر به مصرف انجیر حساسیت داشته باشید، ممکن است با عوارضی مانند التهاب، رینیت ، شوک آنافیلاکسی و همچنین آسم روبرو شوید بنابراین قبل از مصرف حتما حساسیت به انجیر را بررسی کنید.

نکته :

این عوارض جانبی می تواند ناشی از زیاده روی در مصرف انجیر باشد. اگر به مقدار لازم انجیر بخورید از بسیاری از عوارض جانبی آن در امان خواهید بود.

انجیر با میوه های اسیدی مانند پرتقال و گریپ فروت سازگار نیست.

اگر از هرگونه واکنش آلرژیک و سطح قند خون رنج می برید، باید از خوردن انجیر خودداری کنید.

با پزشک خود مشورت کنید تا در مورد فواید انجیر و عوارض جانبی بیشتر بدانید.

انجیر خشک قسمتی از رژیم کاهش وزن

انجیرهای خشک مقدار بیشتری کالری نسبت به انجیر تازه تأمین می کنند و حدود 100 گرم از آنها تقریبا 220 کالری تأمین می کند. اگرچه توصیه می شود که در حد اعتدال میل شود اما طعم و مزه شیرین آن باعث مصرف بیش از اندازه مورد نیاز می شود.

به غیر از کالری انجیر، شیرینی آن دارای یک شاخص گلیسمی متوسط 61 و بار گلیسمی 16 برابر است.

مقدار بالای گلیسمی (GL) انجیر باعث قند را در بدن سریعا آزاد می کند بنابراین برای افرادی که می خواهند کاهش وزن داشته باشند ، مفید نیست. افرادی که رژیم کاهش وزن دارند ، باید انجیر را که انرژی آنها را سریع تأمین می کند، را در اوایل روز بخورند تا انرژی آزاد شده توسط آنها در میان روز سوزانده شود.

 

 

منبع: برنا

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید

آنچه دیگران میخوانند :
    تبلیغات متنی
    
    روی خط رسانه