شمانیوز

پافشاری و اصرار وزیر آموزش و پرورش بر بازگشایی مدارس در ۱۵ شهریور ماه و آموزش دانش آموزان در تمام مناطق کشور به صورت حضوری، انتقادهای بسیاری را به دنبال داشته است.

به گزارش شمانیوز، چندی پیش وزیر آموزش و پرورش اعلام نمود که با توجه به شرایط کشور در دوران کرونا، آموزش دانش آموزان از ۱۵ شهریور ماه آغاز می شود و در مناطق قرمز این آموزش غیر حضوری، در مناطق زرد ترکیبی از حضوری و غیر حضوری و در مناطق سفید آموزش به صورت حضوری خواهد بود.اما تنها دو سه روز مانده به آغاز سال تحصیلی جدید، وزیر آموزش و پرورش اعلام نمود در تمام مناطق کشور آموزش به صورت حضوری است و دانش آموزان باید از روز شنبه ۱۵ شهریورماه در مدارس حضور پیدا کنند.

این تصمیم وزیر، موجی از اضطراب و نگرانی را در جامعه و در بین خانواده ها ایجاد نموده است.

در شرایطی که کشور به شدت درگیر بیماری کرونا است و اغلب مناطق کشور دارای وضعیت قرمز و زرد هستند،الزام دانش آموزان به حضور در مدارس چه توجیهی دارد؟

وزارت علوم‌ نیز متولی دیگر آموزش در کشور است.چگونه است که تمام کلاس های دانشگاه ها در سال تحصیلی جدید به صورت غیر حضوری و مجازی برگزار می شود اما در مدارس که دانش آموزان نمی توانند به جهت شرایط سنی به درستی پروتکل های بهداشتی را رعایت کنند، چرا آموزش باید به صورت حضوری ارایه شود؟!

نکته دیگر اینکه آموزش حضوری در مدارس مصوبه ستاد ملی مبارزه با کرونا نیست.ستاد ملی کرونا فقط پروتکل های بهداشتی لازم را به آموزش و پرورش ابلاغ کرده و مصوبه ای برای برگزاری کلاس های حضوری در مدارس نداشته است و اینکه دانش آموزان برای آموزش دروس باید در مدارس حضور داشته باشند، تصمیم متولیان آموزش و پرورش کشور است.

از زمان همه گیری بیماری کرونا در کشور، تمام تصمیم گیری های مهم اجتماعی از قبیل تعطیلی یا بازگشایی کسب و کارها، تعطیلی یا بازگشایی ادارات، دور کاری کارمندان، ساعات کاری کارمندان دولت، اجرای طرح ترافیک، برگزاری یا عدم برگزاری کنکور سراسری و ... در ستاد ملی کرونا انجام شده است اما چرا برای امر مهمی همچون آموزش حضوری در مدارس که وزیر آموزش و پرورش بر آن اصرار دارد، ستاد ملی کرونا مصوبه ای ندارد؟! 

در حال حاضر جمعیت دانش آموزی کشور حدود ۱۵ میلیون نفر است و حدود یک میلیون معلم و کارمند نیز در مدارس و ادارات آموزش و پرورش مشغول به کار می باشند و اگر پروتکل های بهداشتی به درستی و دقیق در مدارس اجرا نشود، بحرانی عظیم در کشور رخ خواهد داد و جمعیت زیادی از دانش آموزان، خانواده ها و معلمین گرفتار بیماری کرونا خواهند شد که به طور قطع و یقین، امکانات درمانی کشور جوابگوی حجم زیاد مبتلایان نخواهد بود و وضعیت بیمارستان ها و مراکز درمانی بحرانی خواهد شد.

رییس مجمع عمومی سازمان نظام پزشکی کشور در همین رابطه، در نامه ای از ستاد ملی کرونا درخواست کرده که نسبت به جلوگیری از بازگشایی مدارس با حضور دانش آموزان اقدام کند.

در متن نامه “عباس آقازاده” آمده است: “وزیر آموزش و پرورش طی بیاناتی در اجلاس با مدیران مربوطه اظهار داشته اند که مدارس باید از شنبه ۱۵ شهریور به طور حضوری بازگشایی شوند.این دستور جناب وزیر با شرایط حاکم بر همه گیری ویروس کرونا و وضعیت قرمز بسیاری از مناطق کشور، همخوانی ندارد.به خطر انداختن جان میلیون ها دانش آموز و آموزگار و خانواده های ایشان و دخالت در کارشناسی تخصصی نحوه مقابله و مبارزه با بیماری از سوی مسئولین غیر مرتبط با امور بهداشتی می تواند در کمترین فاصله زمانی به یک فاجعه انسانی تبدیل شود.

لذا از مسئولین ستاد ملی مبارزه با کرونا، جدا تقاضا می کنیم ضمن اعمال قاطعیت در اجرای فرامین بهداشتی و پروتکل های ملی مبارزه با کرونا از احتمال بازگشایی حضوری مدارس در همه مقاطع تحصیلی و در تمامی استان ها و مناطق کشور، اکیدا جلوگیری بفرمایند.”

در هر حال به رغم همه مخالفت ها و نگرانی های به حق خانواده ها، شنبه ۱۵ شهریورماه مدارس باز شده و آموزش حضوری آغاز می گردد اما با توجه به اینکه همگان می دانند که دانش آموزان نمی توانند به طور کامل پروتکل های بهداشتی را رعایت نمایند و از سویی زیرساخت های لازم برای آموزش مجازی از جمله شبکه آموزشی شاد و برنامه های تلویزیونی در کشور مهیا است، تا دیر نشده و فرصت باقی است، به جا است وزیر آموزش و پرورش از تصمیم خود عدول کرده و خانواده ها را از نگرانی و اضطراب نجات دهد.

شهرام درویش/ روزنامه نگار

 

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied