شمانیوز

کم کاری تیروئید مشکلی است که این روزها عده زیادی درگیر آن هستند از این رو علائم تیروئید و علائم کم کاری تیروئید را در خبر زیر برایتان توضیح دادیم.

کم کاری تیروئید یکی از بیماری های رایج این روزها است و با توجه به اینکه عملکرد غده تیروئید در بدن بسیار مهم است از این رو علائم کم کاری تیروئید را باید بشناسیم. علائم تیروئید کم کار در شناخت و تشخیص هرچه زودتر این بیماری به ما کمک می کند. کاهش وزن بی دلیل یکی از مهم ترین علائم تیروئید کم کار است. در ادامه به سوال برخی مخاطبان مبنی بر اینکه تیروئید چیست و درمان تیروئید چگونه است پاسخ داده ایم.

 

کم کاری غده تیرویید یک اختلال شایع است. اما اکثر افراد از علائم کم کاری تیروئید آگاه نیستند. در این حالت، غده تیرویید به میزان کافی هورمون تیرویید ترشح نمی کند.

 تیرویید غده ای کوچک در ناحیه گردن و مسئول ترشح دو هورمون مهم T3 و T4 است. هورمون های ترشح شده توسط تیرویید توسط جریان خون در سراسر بدن حرکت می کنند و وظایف مهمی چون متابولیسم بدن را کنترل می کنند.

 

این هورمون بر عملکرد تمام اعضای بدن از جمله قلب، مغز، عضلات و پوست تاثیر می گذارد. متابولیسم نقش موثری در دمای بدن، ضربان قلب و نحوه سوزاندن کالری دارد. اگر میزان هورمون تیرویید کافی نباشد، بدن انرژی کمتری تولید می کند و به اصطلاح سوخت و ساز بدن تنبل می شود.

 

علل موثر در کم کاری تیروئید کدامند؟


مهمترین علت کم کاری تیرویید، التهاب این غده است که تیروئیدیت هاشیموتو نام دارد. در این حالت، بدن پادتن هایی تولید می کند که به غده تیرویید حمله می کنند و آن را مختل می کنند. این عارضه می تواند ناشی از یک عفونت ویروسی باشد. برخی دیگر از علل کم کاری تیرویید عبارتند از :


-رادیوتراپی در ناحیه سر و گردن که برای درمان سرطان استفاده می شود.

 

-استفاده از برخی دارو های درمان بیماری های قلبی، بیماری های روحی و سرطان سبب کم کاری تیرویید می شود. شایع ترین داروی های موثر در هورمون تیرویید، آمیودارون، لیتیوم، اینترفرون آلفا و اینترلوکین 2 هستند.

 

-جراحی تیرویید و برداشتن غده تیرویید

 

-درمان ید رادیو اکتیو که معمولا برای درمان پرکاری تیرویید استفاده می شود.

 

-کمبود ید در رژیم غذایی یکی از مهمترین دلایل کم کاری تیرویید است. صدف، ماهی های آب شور، تخم مرغ، محصولات لبنی و جلبک دریایی مهمترین منابع ید هستند.

 

مواد غذایی موثر بر علائم کم کاری تیروئید

 

-بارداری، برخی زنان هنگام بارداری دچار علائم کم کاری تیروئید می شوند و پس از تولد فرزند به حالت عادی باز می گردند.

 

 

-مشکلات تیرویید در هنگام تولد

-آسیب یا اختلال غده هیپوفیز

-اختلال در هیپوتالاموس

 

علائم کم کاری تیروئیدچه کسانی در معرض خطر هستند


احتمال بروز علائم کم کاری تیروئید در زنان شایع تر از مردان است؛ به خصوص اگر در خانواده سابقه این بیماری وجود داشته باشد. ابتلا به بیماری های خود ایمنی از جمله ام اس، دیابت نوع 1، آتریت روماتویید، بیماری سلیاک و کم خونی حاد، افراد را بیشتر در معرض این اختلال قرار می دهد. سندرم داون، اختلال دو قطبی، سن و نژاد نیز از دیگر عوامل تاثیرگذار هستند.

 

مهمترین علائم کم کاری تیروئید کدامند؟


-یبوست
-افسردگی
-تغییر در چرخه قاعدگی
-ریزش مو
-خشکی پوست و مو
-حساسیت زیاد در مقابل سرما
-بزرگ شدن غده تیرویید (گواتر)
-ضربان قلب آهسته
-افزایش یا کاهش بی دلیل وزن
-استرس بیش از اندازه
-اختلالات اشتها
-پرخاشگری و عصبانیت در اکثر مواقع

 

این اختلال در کودکان می تواند کاملا بدون علامت باشد ولی مهمترین عوارض کم کاری تیرویید آن در کودکان عبارت است از:

 

 

-سردی مداوم دست و پا
-یبوست
-خواب آلودگی
-گریه های گوش آزار
-رشد کم
-زردی پوست
-عادت های غذایی بد
-صورت پف آلود
-نفخ معده
-تورم زبان

 

این بیماری در صورت عدم درمان می تواند منجر به بیماری های حاد قلبی، درد مفاصل، ناباروری و چاقی شود. همچنین این اختلال در دوران بارداری از توسعه مغز جنین جلوگیری می کند. سطوح پایین هورمون تیرویید بسیار خطرناک است و می تواند منجر به مرگ شود.

معمولا اختلالات مربوط به غده تیرویید با یک آزمایش ساده خون قابل تشخیص است و با داروهای هورمونی درمان می شود.

 

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied