شمانیوز
شما نیوز

آیا دلهره و اضطراب با ریزش مو رابطه مستقیم دارد؟

از آن جا که حالات، صفات و اندیشه های افراد مختلف، زائیده محیط زندگی شان بوده، احساسات هر فردی هم محصول محیط و زندگی فردی و اجتماعی اش می باشد،

ریزش مو یا آلوپسی (به انگلیسی: alopecia) یک واژه عمومی به معنی کاهش موی سر یا هر قسمتی از بدن به هر علتی است. آلوپسی علل متفاوتی مانند هورمونی، خودایمنی، عوارض داروها، کم‌خونی و ژنتیک و دیگر عوامل دارد. عارضه ریزش موی حاصل از این حالات روحی، نتیجه ی یک سیستم عصبی ناسالم می باشد، که در آن فرد، قادر به کنترل درست تحریکات عصبی و هیجانات روحی خود نیست، و باعث افزایش میزان تستوسترون می گردد. برای جلوگیری از بروز تحریکات روحی یاد شده، لازمست، آقایان و خانمها، حتی الامکان خود را با محیط کار وفق داده، احساسات و تحریکات محیطی خود را کنترل نموده و برای حفظ سلامت خود، سعی کنند، مواد غذایی مفید را بیشتر مورد استفاده قرار دهند. از سوی دیگر عامل دلهره و اضطراب معمولاً با فشارهای مغزی طولانی در فرد همراه می باشد، که این کنش بر رشد موها تأثیر منفی گذارده، واکنش ریزش مو و نتیجتاً طاسی را دامن میزند و از موثرترین عوامل ریزش مو بشمار می رود.

 

توضیح بیشتر اینکه، فشارها و تکانهای هیجانی، موجب انقباض رگهای خونی پوست سر شده، همچنین باعث کشش بافت ماهیچه ها می گردد. در اینحالت با مسدود شدن مویرگهای نازک پوست سر، خون رسانی به ریشه ی موها مختل می شود، که اگر همانگونه که ذکر شده این هیجانات و فشارهای عصبی و مغزی، بمدت طولانی ادامه یابد، امکان ریزش قابل ملاحظه ی موهای سر در اثر عدم خون رسانی و تغذیه کافی وجود دارد.

 

بدینگونه می بینیم، که اغلب مشکلات را ما خود ندانسته فراهم می آوریم، بی آنکه در قفس امر واقعیت داشته باشد. دلهره و اضطراب هم از آن نوع نگرانی های روحی است، که بعضی از مردم به ندرت و گروهی که روحیه ضعیف تری دارند، همیشه خود را در این کلاف سردرگم گرفتار می کنند، که از عوارض عمده ی آن ریزش موهاست.

 

از سوی دیگر برخی از عوامل خارجی دلهره زا و اضطراب انگیز همچون حوادث قریب الوقوع، مثلاً سیل ها و زلزله های متعدد و متناوب، بمباران های هوایی، حملات موشکی به شهرها (در طول جنگلهای متعدد) و ... با ایجاد تشویش ها و نگرانی های طولانی، اثرات مخربی را بر سلسله ی اعصاب و روان آدمی باقی می گذارند، وبدینوسیله لطمات متعددی را بر اعضای مختلف بدن، بخصوص فولیکول موها وارد می آورند، که نتیجه بارز آن ریزش غیر طبیعی موها می باشد، حتی جنین های در رحم مادران نیز از این اثرات سوء بی نصیب نمی مانند، و این عوامل بر شکل گیری ساختمان پوست سر و ریشه ی موهایشان تأثیرات مخربی می نهد.

 

منبع:مه شو

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied