شمانیوز

یک متخصص بیماری‌های عفونی گفت: کمبود ویتامین دی اختلالاتی را در سیستم ایمنی بدن به وجود می‌آورد که زمینه‌ساز ایجاد سرطان از جمله سرطان مثانه است.

محمدجواد دهقان نیری درخصوص نقش ویتامین دی در بدن اظهار کرد: مهم‌ترین نقش ویتامین دی حفظ سطح کلسیم خون است و به‌تبع آن استحکام استخوان‌ها و دندان‌ها و... را به دنبال دارد. مهم‌تر از همه این ویتامین جزو المان‌های اصلی در سیستم بدن است.

وی ادامه داد: کمبود ویتامین دی در بدن می‌تواند منجر به پوکی استخوان و ایجاد نقص در سیستم ایمنی و دفاعی بدن شود. همچنین این ویتامین اختلالاتی را در سیستم ایمنی بدن به وجود می‌آورد که زمینه‌ساز ایجاد سرطان از جمله سرطان مثانه است.

اشعه سازنده ویتامین دی نمی‌تواند از هوای آلوده عبور کند

این متخصص بیماری‌های عفونی اضافه کرد: مهم‌ترین منبع ویتامین دی بافت پوست و اشعه خورشید است. همچنین در خصوص منشأ خوراکی برای دریافت این ویتامین با توجه به اینکه بیشتر خوراکی‌هایی که در دسترس ما هستند از نظر ویتامین ‌دی فقیرند، اما می‌توان این ویتامین را به مقدار کمی از طریق محصولات دریایی کاملاً تازه و گوشت و تخم‌مرغ دریافت کرد اما مقدار دریافت ویتامین از این طریق بسیار کم است و درحال‌حاضر با توجه به آلودگی هوا و اینکه اشعه سازنده ویتامین دی نمی‌تواند از این هوای آلوده عبور کند، کمبود ویتامین دی در بدن افراد تشدید شده است.

وی در خصوص مصرف بی‌رویه مکمل‌های ویتامین دی بیان کرد: مسلماً مصرف ویتامین دی یک سطح حداکثر و حداقلی را شامل می‌شود که مصرف بالاتر از سطح تعیین شده موجب مسمومیت می‌شود.

این متخصص بیماری‌های عفونی در خصوص مصرف ویتامین دی در دوران کرونا اظهار کرد: ایده مصرف ویتامین دی در این دوران مطرح شده اما کاملاً ثابت شده نیست و اینکه نمی‌تواند توصیه قطعی باشد، اما با توجه به اینکه هر کاری برای جلوگیری از اشاعه ویروس کرونا را توصیه می‌کنیم این امر نیز می‌تواند کمک‌کننده باشد.

 
منبع: ایسنا

 

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied