شمانیوز

تحقیقات پژوهشگران حاکی از آن است که خالکوبی می‌تواند در غدد عرق اختلال ایجاد کند و تسریع خنک کردن پوست را کاهش دهد...

تحقیقات پژوهشگران حاکی از آن است که خالکوبی می‌تواند در غدد عرق اختلال ایجاد کند و تسریع خنک کردن پوست را کاهش دهد.پژوهشگران در این تحقیقات که با کمک ۱۰ داوطلب دارای خالکوبی انجام شد از آن‌ها خواستند لباسی را به تن کنند که دربرگیرنده مجموعه‌ای از لوله‌ها بود و آب گرم را در سراسر بدن داوطلبان به جریان در می‌آورد، بدین ترتیب امکان اندازه‌گیری زمان تعرق و میزان عرق تولید شده در اثر گرما فراهم شد. با مقایسه نتایج به دست آمده از این آزمایش با آزمایش مشابهی که با افراد بدون خالکوبی انجام شد به این نتیجه رسیدند تفاوتی بین زمان شروع تعریق بین افراد وجود ندارد و محققان نتیجه گرفتند خالکوبی اثری بر سیگنال‌دهی عصبی محرک غده‌های عرق پوست ندارد.

با وجود این، اندازه‌گیری میزان تعریق نشان داد که بدن داوطلبان در مقایسه با افراد بدون خالکوبی عرق کمتری تولید می‌کند و میزان نمک موجود در عرق این افراد نیز بیشتر است، در واقع محققان دریافتند پوست خالکوبی شده ۱۵ درصد کمتر از پوست بدون خالکوبی عرق تولید می‌کند.

هنوز مشخص نیست که خالکوبی چطور بر غدد عرق‌ریز پوست تاثیر می‌گذارد، اما محققان معتقدند خالکوبی موجب آسیب دیدن غدد عرق ریز می‌شود و این امر با مطالعه و بررسی پوست افرادی که دارای خالکوبی‌های وسیع هستند، قابل مشاهده است. گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Applied Physiology منتشر شده است.

 

منبع : بهداشت نیوز

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied