شمانیوز

سردار علی (حمید) خدادی؛ از خدمت تا شهادت

نقش‌آفرینی‌های سردار شهید حمید خدادی در صحنه‌های مختلف دفاع مقدس و پاسداری و صیانت از آرمان‌ها و اهداف انقلاب اسلامی همیشه در اذهان و یادهای همرزمان و دوست داران انقلاب اسلامی می‌ماند.

علی( حمید) خدادی ۲۴ مردادماه ۱۳۴۳ در گرگان متولد شد. بعد از پیروزی انقلاب اسلامی در سال ۱۳۵۸ به عضویت سپاه پاسداران انقلاب اسلامی درآمد و در «منطقه ۳ کشوری سپاه» شامل استان‌های مازندران و گیلان، خدمات شایسته‌ای به انقلاب اسلامی انجام داد.  بعد از  بروز غائله در استان‌های غربی کشور عازم آذربایجان‌غربی شد و در قرارگاه حمزه سیدالشهدا (ع) رشادت و خدمات شایسته‌ای در بخش حفاظت از انقلاب اسلامی از خود به جای گذاشت.

 

 

 

بعد از آرام‌ شدن مناطق غرب کشور و آغاز شدت حملات دشمن در جنوب کشور عازم استان خوزستان شد و به عنوان معاون اجرایی عملیات قرارگاه خاتم الانبیا با مسئولیت سردار سرلشکر پاسدار محمد باقری مشغول خدمت شد و با توجه به روحیه و پشتکار بسیار شایسته‌ای که از خودش نشان داد دستیار و همکار خیلی خوبی برای سردار باقری و مجموعه همکاران خویش در آن معاونت بود.

 

 

سردار شهید خدادی(سمت راست در کنار سرلشکر باقری)

 

 

با پذیرش قطعنامه ۵۹۸  و پایان جنگ تحمیلی و تشکیل ستاد کل نیروهای مسلح، در این ستاد مشغول خدمت شد و سال ۱۳۷۰ به دلیل شایستگی و لیاقت به دریافت درجه سرتیپ دومی نائل آمد و یکی از مدیران نمونه و پرتلاش ان مجموعه بود.

با انتصاب سردار شهید سلیمانی به فرماندهی نیروی قدس سپاه قدس، سردار علی خدادی به عنوان مشاور و مسئول دفتر سردار سلیمانی منصوب و در خدمت سردار شجاع، نترس و ولایتمدارانجام وظیفه کرد. در طول سالیان خدمت تا شهادت، یکی از افتخارات ایشان خدمت در کنار سردار دل‌ها حاج قاسم سلیمانی بود که از آن دوران به عنوان باقیات صالحات طول خدمت یاد می‌کرد.

به دلیل شایستگی و لیاقت و همچنین با تغییر و تحول در فرماندهی هوا و فضا، به عنوان معاون بازرسی و ایمنی این نیرو مشغول به خدمت شد که این خدمت در زمان فرماندهی سردار حسین سلامی ادامه داشت.

 

 

سردار شهید خدادی در کنار سپهبد شهید قاسم سلیمانی(عکس وسط)

 

 

بعد از شهادت سردار سرلشکر پاسدار حاج حسن تهرانی مقدم، طبق فرمان مقام معظم فرماندهی کل قوا به فرمانده سابق سپاه سردار سرلشکر محمدعلی جعفری مبنی بر تشکیل معاونت ایمنی و اقدامات تامینی در سپاه و کنترل و نظارت بر ماموریت‌های سپاه، سردار شهید خدادی بهترین گزینه برای این مسئولت تشخیص داده شد که با حکم فرمانده کل سپاه در سال ۱۳۹۰ (بهمن ماه) به عنوان معاون ایمنی و اقدامات تامینی منصوب شد که این مسئولیت تا لحظه شهادتش ادامه داشت.

بعد از انتصاب به عنوان معاون  ایمنی و اقدمات تامینی سپاه، منشاء خدمات شایسته‌ای در  کاهش حوادث و اتفاقات در سطح سپاه، انجام نظارت‌های گسترده و هدفمند و انجام آموزش‌های ایمنی و تامین با هداف آگاه سازی کارکنان و به صفر رساندن حوادث ایمنی و تامینی، تشکیل گروه آموزشی ایمنی و تامینی و راه‌اندازی دوباره دوره‌های کارشناسی و کارشناسی ارشد برای گسترش فرهنگ ایمنی و تامینی در کل مجموعه‌های سپاه شد.

خصوصیات اخلاقی،دینی، مدیریتی، ولایت‌مداری و ساده زیستی سردار شهید خدادی:

سردار شهید خدادی، انسانی بااخلاق، سختکوش، پرتلاش و خستگی ناپذیر، جذاب و مردم‌دار و مورد احترام برای همکاران، فرماندهان و مدیران سپاه بود به طوری که روحیه مدیریتی و اخلاقی و دینی و اعتقادی ایشان برای همه آحاد کارکنان سپاه شناخته شده بود و با توجه به روحیه ولایت‌مداری و ساده زیستی، پذیرای همه کارکنان بود. اتاق ایشان به روی کارکنان و همکاران سپاه باز بود و در حد توان مشکلات همه مراجعان را رفع می‌کرد.

سردار خدادی علاوه بر روحیه خداپسندانه و اخلاق‌مدار، انسانی مقید نسبت به  فرائض دینی و حفظ بیت‌المال، پایبند به فرمان مقام معظم فرماندهی کل قوا و فرماندهان بالادستی بود. حفظ روحیه رزمنده بودن و سرباز ولایت بودن، توجه به زیردستان و به یاد شهدا بودن و برای خود الگو قرار دادن شهدا و صداقت و شوخ طبعی از دیگر خصوصیات بارز این شهید به شمار می‌آمد.

طی دو مرحله حضور در جبهه به عنوان بسیجی و پس از عضویت به عنوان کادر در بیشتر عملیات‌ها حضور داشت و در عملیات‌های رمضان، بیت‌المقدس، والفجر ۴ و والفجر ۸ و کربلای ۵ به افتخار جانبازی نائل شد و از نواحی ساعد دست چپ، پای راست، سر و کمر مجروح و در عملیات والفجر۸ دچار مصدومیت شیمیایی از ناحیه ریه شد.

در طول دوران خدمت به سبب لیاقت و شایستگی و خدمات ارزنده در مجموعه‌هایی که در آن جا اشتغال داشت بارها از سوی فرماندهان وقت همچون شهید سلیمانی و روسای کل ستاد نیروهای مسلح، فرمانده کل سپاه و نماینده ولی فقیه مورد تقدیر و تشویق قرار گرفت.

 

تقدیر سردار سلامی از سردار شهید خدادی

 

 

 

سردار علی (حمید) خدادی معاون ایمنی و اقدامات تأمینی ستاد کل سپاه، جانباز شیمیایی دوران دفاع مقدس و از همرزمان سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی که مجاهدتی خاموش داشت، پس از سال‌ها با شهادتش در هفته دفاع‌مقدس، این خاموشی آشکار شد .

سردار شهید خدادی بیش از یک دهه رئیس دفتر سردار سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی در نیروی قدس سپاه بود و در روزهای گرامیداشت چهلمین سالگرد دفاع مقدس و پس از یک دوره تحمل بیماری، به حاج قاسم و جمع همرزمان شهیدش در دوران دفاع مقدس ملحق شد.

پیکر سردار شهید «علی خدادی» چهارم مهرماه از بیمارستان بقیه الله (عج) با حضور مقامات لشکری و کشوری بر روی دستان مردم قدرشناس تشییع شد و در قطعه ۲۶ بهشت زهرا (س) کنار همرزمان شهیدش آرام گرفت.

در پی شهادت سردار شهید خدادی تعدادی از مسئولان لشکری و کشوری پیام‌های تسلیتی صادر کردند که به فرازهایی از این پیام‌ها اشاره می‌شود:
 

دریابان علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی:

شهادت سردار حمید خدادی سند دیگری بر مظلومیت و ایستادگی  ملت ایران در برابر دشمنانی است که ابتدائی‌ترین اصول انسانی را در جنگ تحمیلی زیرپا گذاشتند.

سرلشکر صفوی دستیار و مشاور عالی فرمانده معظم کل قوا:

نقش‌آفرینی‌های سردار شهید حمید خدادی در صحنه‌های مختلف دفاع مقدس و  پاسداری و صیانت از آرمان‌ها و اهداف انقلاب اسلامی همیشه در اذهان و یادهای همرزمان و دوست داران انقلاب اسلامی می‌ماند.

سردار سرلشکر محمد باقری رئیس ستادکل نیروهای مسلح:

خدمات ارزنده و درخشان آن شهید متواضع و مصمم در مجموعه های حفاظت ، امنیت و اقدامات تامینی ستاد کل نیروهای مسلح و سپاه وی را در تراز پاسداری الگو و مرجع برای دفاع غیر محافظه کارانه از آرمان‌های انقلاب اسلامی و سربلندی ایران و ایرانی معرفی کرد که به فضل الهی مورد تاسی مدافعان کشور و نظام اسلامی قرار خواهد گرفت. 

سردار سرلشکر پاسدار حسین سلامی فرمانده کل سپاه:

خاطره و نقش‌آفرینی‌های سترگ و موفق آن شهید ارجمند و مخلص در سطوح مختلف حفاظتی و امنیتی سپاه و نیروهای مسلح طی چهار دهه اخیر، الهام‌بخش نسل‌های امروز و فردای این نهاد انقلابی و مردمی  و بلکه جامعه اسلامی خواهد بود.

سردار سرلشکر رشید فرمانده قرارگاه مرکزی خاتم‌الانبیاء (ص):

سردار خدادی در طول چهار دهه جهاد مخلصانه، منشأ خدمات فراوانی بود که آثار این مجاهدات، الهام بخش نسل‌های امروز و فردای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی خواهد بود.

حجت‌الاسلام والمسلمین حاجی صادقی نماینده ولی‌فقیه در سپاه:

سردار شهید خدادی حیات خویش را وقف اسلام و خدمت به انقلاب و نظام مقدس جمهوری اسلامی کرد.
 

واعظی رییس دفتر رییس‌جمهور:

این مبارز و مجاهد خستگی‌ناپذیر سالیان متمادی از عمر شریف خود را در سنگر دفاع از ارزش‌های اسلامی به خصوص در جبهه‌های جنگ تحمیلی سپری کرد و نام نیک خود را در دفتر زرین دفاع‌مقدس برای همیشه ماندگار کرد.
 

سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی:

برادر ارجمند جناب آقای محمد خدادی؛ ارتحال برادر گرامی‌تان سردار سرتیپ حمید خدادی را به جنابعالی و خانواده گرامی صمیمانه تسلیت می‌گویم.

علی ربیعی دستیار ارتباطات اجتماعی رییس جمهور و سخنگوی دولت:

حسن مدیریت، صداقت، تواضع و پشتکارش زبانزد و از ویژگی‌های این عزیز سفر کرده بود.

آیت‌الله سیدکاظم نورمفیدی نماینده ولی‌فقیه در گلستان و امام جمعه گرگان:

شهادت تنها پاداشی بود که می‌توانست شایسته فداکاری‌ها و مجاهدت‌های خالصانه سردار خدادی باشد.

محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه:

برادر عزیزم جناب آقای محمد خدادی؛عروج شهادت گونه برادر بزرگوارتان ، جانباز والامقام سردار علی خدادی را خدمت جنابعالی و خانواده محترم تسلیت عرض نموده،از درگاه خداوند متعال برای آن مرحوم علو درجات و رحمت واسعه الهی و برای بازماندگان صبر و شکیبایی آرزومندم.

سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه:

شهادت سردار علی خدادی  از همرزمان سردار شهید قاسم سلیمانی و از جانبازان شیمیایی دفاع‌مقدس بود را تسلیت عرض می‌کنم.

عباس علی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان:

معاون محترم مطبوعاتی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، شهادت برادر ارجمندتان، جانباز سرافراز انقلاب اسلامی سرتیپ پاسدار حاج حمید خدادی که پس از تحمل سالها رنج جانبازی به خیل شهدا پیوست را خدمت جنابعالی تسلیت عرض می‌کنم.

مرتضی بانک، مشاور رییس‌جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی:

یقینا خاطره شجاعت و ایثارگری‌های این سردار رشید اسلام در جریده تاریخ این مرز و بوم ماندگار خواهد بود.

دکتر هادی حق شناس استاندار گلستان:

سردار شهید خدادی با سابقه بیش از ۸۰ ماه حضور در جبهه‌ها بارها در عملیات‌های مختلف مجروح و عوارض شیمیایی را تحمل کرد.
رئیس صداوسیما:

سردار شهید خدادی سالیانی طولانی نفس به نفس سردار دل‌ها سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی خدمت کرد و هم‌اکنون در جوار او و دیگر همرزمان شهیدش لبخند رضایت بر لب دارد.

علاوه براین،تعدادی دیگر از مقامات لشکری و کشوری و مسئولان سازمان‌ها و نهادها، شهادت سردار شهید خدادی را تسلیت گفتند.

 

 

منبع: ایسنا

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied