شمانیوز

طی دو روز گذشته خبر فوت دانش آموز ۱۱ ساله در بندر دیّر از طریق خودکشی و آن هم با طناب دار بازتاب وسیعی در بر داشت.

با این حال روابط عمومی اداره کل آموزش و پرورش استان بوشهر، اخبار منتشر شده مبنی بر خودکشی دانش‌آموز ۱۱ ساله اهل شهرستان دیّر به علت دسترسی نداشتن به تلفن همراه و کلاس‌های آموزش مجازی را نادرست دانست و اعلام کرد: "بر اساس اعلام آموزش و پرورش شهرستان دیّر و تحقیق و بررسی‌های میدانی و مستندات جمع‌آوری شده، این مرحوم از روز بازگشایی مدرسه‌ها در ۱۵ شهریور ماه تا روز حادثه بنا به درخواست ولی دانش‌آموز به دلیل شرایط کرونایی در مدرسه حضور نداشته و آموزش‌های خود را از طریق شبکه شاد پیگیری می‌کرده ‌است."

در مقابل مادر سید محمّد در گفت‌وگو با رسانه‌ها عنوان کرده علت خودکشی پسرش نداشتن گوشی هوشمند بوده برای استفاده و حضور در آموزش‌های مجازی در کنار سایر دوستانش بوده است.

معاون سیاسی استاندار بوشهر روز گذشته در نشست شورای اطلاع‌رسانی دولت درباره حادثه ناگوار پیش آمده برای دانش‌آموز دیّری عنوان کرد: "انتشار چنین اخباری سلامت روان جامعه را خدشه‌دار می‌کند، دفتر امور اجتماعی با همکاری بهزیستی در کنار دستگاه قضایی و نیروی انتظامی این مسئله را بررسی کرده و اطلاع‌رسانی شفاف با هدف پیشگیری از پیامدهای سوء این حادثه صورت گیرد."

همچنین یکی از بستگان این کودک می‌گوید: "سیدمحمد به علت زندگی سخت خانواده‌اش در یک خانه اجاره‌ای، و نداشتن یک تبلت یا گوشی برای شرکت در کلاس‎های آموزش آنلاین دست به خودکشی زده و خود را به دار آویخته است."

وی گذران زندگی خانواده سیدمحمد را از طریق کمک دیگران و همچنین کار کردن مادر خانواده در منزل دیگران عنوان کرده است. وضعیت مالی نامساعد، داشتن فرزند معلول، و ناتوانی در تهیه وسایل اولیه زندگی مانند کولر و اجاق گاز از دیگر مسائل عنوان شده در اظهارات پسردایی محمد است. او همچنین نداشتن امکان حضور مستمر محمّد در شبکه شاد به دلیل نداشتن گوشی را تایید کرده است.

حضور مقطعی در شاد با گوشی قرضی!

آموزش و پرورش نیز برای اثبات ادعای خود مبنی بر اهدای گوشی به سیدمحمد و ارتباط این کودک با معلمش دست به انتشار اطلاعیه‌ای به پیوست تصاویر زد. این تصاویر نشان می‌دهد که سید محمد موسوی‌زاده توسط گوشی فردی به نام سید عادل موسوی در گروه‌های مجازی آنلاین (نه به شکل مستمر و مقطعی) حضور می‌یافته و از روند کلاس و درس‌ها می‌پرسیده است.

پسر ۱۱ ساله با حضور در کلاس‌ها خود را سیدمحمد موسی‌زاده معرفی کرده و پرسیده آیا درس به میزان زیادی پیش رفته و باید از کجا شروع کند. البته این گواه حضور نداشتن دانش‌آموز در کلاس‌ها و عقب افتادن او از درس است. ضمن اینکه شماره و یا تلفن مخصوص نداشته و با گوشی فرد دیگری اقدام به ارسال پیام کرده است.

خانواده محمّد درباره این اسناد گفته‌اند محمّد گاهی از اقوام گوشی قرض می‌کرده و با آن سعی می‌کرده از وضعیت درس و کلاس مطلع شود.

مدیر به قولش عمل نکرد

برخلاف گفت‌وگوی صبح دیروز مادر سیدمحمد مبنی بر نداشتن گوشی و اینکه از طرف هیچ نهادی گوشی و یا تبلت به آنها اهدا نشده است، شب گذشته یکی از خبرگزاری‌ها گفت‌وگوهایی از مدیر مدرسه محمد و مادر او منتشر کردند که در آن مادر محمّد ضمن تشکر از مدیر مدرسه از حمایت‌های مدیر دبستان گفته است: "ایرج قاسمی، مدیر مدرسه فرزندم در این سال‌ها کمک هایی به فرزندم داشته است که متوجه نبوده ام و از وی کمال تشکر را دارم."

 این در حالی است که روز دوشنبه و در حالی که یک روز از مرگ دانش‌آموز دیّری می‌گذشت گفته بود فرزندم دوست داشته گوشی هوشمند داشته باشد تا بتواند عکس و صوت‌های خود را برای معلمش بفرستد. مدیر محمّد چند بار گفته بود به محمد و چند دانش آموز دیگر گوشی می‌دهد اما به قولش عمل نکرد!

خودکشی یا قتل؟

تناقض میان اظهارات مادر سید محمّد در یک روز و اطلاعیه آموزش و پرورش موضوع مرگ کودک را پیچیده کرده است. به گفته‌ی مجید اجرایی، مدیر روابط عمومی آموزش و پرورش استان بوشهر در واکنش به این خبر عنوان کرده مدیر مدرسه به محمّد گوشی هدیه داده و در قبال آن رسید دریافت نکرده است.

وی همچنین از کمک‌های مالی مدیر مدرسه به خانواده محمد گفته و اینکه درباره قتل و یا خودکشی بودن مرگ دانش‌آموز دیّری صحبت به میان آورده و عنوان کرده بررسی ابعاد جنایی پرونده ادامه دارد و اظهار نظر قطعی درباره خودکشی یا قتل پسربچه نشده است.

اجرایی با اشاره به اعتیاد پدر سیدمحمّد، گفته است شاید از ترس او برخی حقایق از سوی مادر کودک پنهان می‌شود.

هنوز دادگستری و یا دادستانی استان بوشهر اظهار نظر رسمی درباره ابعاد این پرونده نکرده است. روابط عمومی دادگستری بوشهر از اعلام ابعاد جدیدی از پرونده در روز جاری خبر داد اما با وجود پخش اعلامیه (مراسم تشییع یکشنبه ۲۰ مهرماه و مراسم هفتمین روز پنجشنبه ۲۴ مهر) هنوز گزارش پزشکی قانونی برای فهمیدن علت دقیق مرگ منتشر نشده است.

 
منبع: ایسنا

 

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied