شمانیوز

سازمان هواشناسی نسبت به افزایش آلودگی در چهار کلانشهر کشور و احتمال سرمازدگی محصولات کشاورزی سه استان هشدار داد.

سازمان هواشناسی با صدور هشدار زرد رنگ آورده است: پایداری هوا و سکون نسبی جو از صبح پنج شنبه (۸آبان ماه) تا اواخر وقت یکشنبه (۱۱ آبان ماه) موجب افزایش غلظت آلاینده‌ها در شهر‌های تهران، اراک، کرج، اصفهان می‌شود.

در این شرایط درصورت افزایش تردد‌های درون شهری به ویژه در کلان شهر‌ها امکان افزایش نسبی آلاینده‌ها تا حد ناسالم برای گروه‌های حساس و در مناطق پرتردد در حد ناسالم برای تمام گروه‌ها وجود دارد بنابراین نسبت به کاهش تردد‌های غیرضروری در سطح شهر به ویژه برای کودکان، افراد مسن و بیماران قلبی و تنفسی توصیه می‌شود.

سازمان هواشناسی با صدور هشدار زرد دیگری با اشاره به نفوذ هوای سرد به استان‌های خراسان آورده است: از اوایل وقت پنج‌شنبه (۸ آبان ماه) تا ظهر جمعه (۹ آبان ماه) کاهش دما و وزش باد برای استان‌های خراسان شمالی، خراسان رضوی، خراسان جنوبی پیش بینی می‌شود. در این شرایط خطر سرمازدگی محصولات کشاورزی وجود دارد بنابراین در استان خراسان شمالی تسریع در برداشت و انبارداری سیب زمینی، گوجه فرنگی و پیاز، تجمیع کلونی‌های زنبور عسل و تامین خوراک زمستانه، در استان خراسان رضوی تسریع در برداشت سیب و انار در مناطق شمالی استان و برداشت زعفران برای کاهش خطر سرمازدگی گل و در استان خراسان جنوبی تسریع در برداشت زرشک و زعفران، روشن کردن آتش و دود در مزارع زعفران توصیه می‌شود.

 زمانی که سازمان هواشناسی هشدار زرد رنگ صادر می‌کند به معنای این است که پدیده‌ای جوی رخ خواهد داد که ممکن است در سفر‌ها و انجام کار‌های روزمره اختلالاتی را ایجاد کند. این هشدار برای آگاهی مردم صادر می‌شود تا بتوانند آمادگی لازم را برای مواجهه با پدیده‌ای جوی داشته باشند که از حالت معمول کمی شدت بیشتری دارد. از سوی دیگر مسئولان نیز در جریان این هشدار‌ها قرار می‌گیرند تا اگر لازم باشد تمهیداتی را بیندیشند.

 

 

منبع: ایسنا

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied