شمانیوز

گروهی از پژوهشگران امریکایی طرح اولیه از ماسک طبی را ارائه کرده‌اند که با تزریق مواد شیمیایی ضد ویروسی به لایه‌ای از آن، می‌توان ویروس کرونا را غیر فعال و از انتشار آن جلوگیری کرد.

پژوهشگران امریکایی دانشگاه نورث ایسترن، ادعا می‌کنند با تزریق ضد ویروسهای شمیایی به ماسک‌ها می‌توان ویروس کرونا را غیرفعال کرد.

طبق طرح اولیه‌ای که آنها ارائه کرده اند، می‌توان با استفاده از اسید فسفریک و نمک مس که روی لایه از پلی آنیلین قرار می‌گیرند، ویروس کرونا را از بین برد. پلی آنیلین نوعی پلیمر است که می‌توان آن را روی ماسک‌های طبی معمولی به کار برد.

لایه شیمیایی ضدویروس به قطرات تنفسی که حاوی ویروس کرونا هستند حمله می‌کند و به این ترتیب سرایت بیماری از صاحب ماسک به دیگران را کاهش می‌دهد.

 ماسک هایی که هم اکنون در دسترس هستند لایه‌ای از یک پارچه بدون بافت دارند که به طور معمول از پلی پروپیلن ساخته می‌شود و قدرت مقاومت ماسک را بیشتر می‌کند.

 پژوهشگران با شبیه‌سازی دم، بازدم، سرفه و عطسه در آزمایشگاه متوجه شدند برخی پارچه‌های بدون بافت تا ۸۲ درصد ذرات تنفسی فرار را پاکسازی می‌کنند.

از سوی دیگر لایه حاوی مواد شیمیایی قابلیت ماسک‌های عادی را ارتقا می‌دهد که نمی‌توانند از انتشار تمام قطرات تنفسی صاحب ماسک جلوگری کنند.

 جیاشینگ هوانگ در دانشگاه نورث ایسترن واقع در ایالت ایلینوی امریکا و محقق ارشد این پژوهش می‌گوید: ماسک‌ها مهم‌ترین بخش از تجهیزات حفاظت فردی در مقابله با همه گیری کووید۱۹ هستند.

هوانگ و همکارانش تصمیم گرفتند با استفاده از مواد شیمیایی فرار قطرات تنفسی صاحب ماسک را طوری دستکاری کنند تا ویروس سریع تر غیر فعال شود.

 

 
منبع: بهداشت نیوز

 

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied