شمانیوز

ویتامین D برای سلامت استخوان‌ها لازم است اما در بسیاری از عملکردهای بدن نیز موثر است و از بروز بیماری‌های مختلف نظیر...

ویتامین D برای سلامت استخوان‌ها لازم است اما در بسیاری از عملکردهای بدن نیز موثر است و از بروز بیماری‌های مختلف نظیر ام‌اس، فیبرومیالژی، سرطان سینه و... پیشگیری می‌کند. همچنین، مطالعات مختلف تایید می‌کنند که کمبود ویتامین D عامل خطر ابتلا به کووید19 است زیرا در ایمنی بدن نیز تاثیر دارد.

 

قابلیت سنتز ویتامینD در بدن

ویتامین D تنها ویتامینی است که بدن قادر به سنتز آن خواهد بود. پوست می‌تواند از طریق کلسترول و تحت‌تاثیر پرتوهای خورشید این ویتامین را تولید کند؛ به شرطی که هر روز 20 دقیقه در معرض نور خورشید باشد. البته نیاز بدن باید از طریق تغذیه به‌خصوص در روزهای زمستان نیز کامل شود.

کمبود ویتامین D و پوسیدگی دندان ها

کمبود ویتامینD می‌تواند عامل پوسیدگی دندان‌ها شود. البته این کمبود با درد باسن، ضعف استخوانی و انقباض عضلانی همراه است که در مبتلایان به سرطان و بیماری‌های قلبی عروقی می‌تواند احتمال مرگ زودرس را تشدید کند.

کمک به تثبیت کلسیم در استخوان‌ها

ویتامینD باعث تثبیت کلسیم در استخوان‌ها می شود و در رشد توده استخوان همچنین پیشگیری از تحلیل استخوانی ناشی از استئوپروز نقش دارد. مطالعات نشان می‌دهند که مصرف مکمل ویتامینD3 با دوز 800 UI در روز برای افراد بالاتر از 65 سال می‌تواند از بروز شکستگی‌های استخوان ران پیشگیری کند.

تسهیل در لقاح

ویتامینD نقش مهمی در لقاح و لانه‌گزینی جنین دارد. دریافت کافی این ویتامین احتمال بارداری پس از سقط جنین همچنین موفقیت در لانه‌گزینی پس از لقاح مصنوعی را افزایش می‌دهد.

پیشگیری از سرطان 

براساس مطالعات، احتمال ابتلا به سرطان سینه در خانم‌هایی که سطح بالای ویتامینD دارند، یک چهارم خانم‌هایی با کمبود این ویتامین است. همچنین دریافت کافی این ویتامین نیز خطر ابتلا به فیبروم رحم را تا 32 درصد کاهش می‌دهد. 

کاهش خطر ابتلا به ام‌اس

ام‌اس بیماری التهابی بسیار شایع در افرادی که به‌اندازه کافی در معرض نور خورشید نیستند و کمبود جدی ویتامینD دارند.

موثر در مقابله با عفونت‌های تنفسی

ویتامینD در مقابله با عفونت‌های تنفسی نقش دارد. دریافت کافی این ویتامین سیستم ایمنی را تقویت می‌کند و زمینه ابتلا به سرماخوردگی و آنفولانزا را در سالمندانی که مکمل مصرف می‌کنند، کاهش می‌دهد.

تقویت عضلات

ویتامینD به تقویت عضلات در بانوان کمک می‌کند. محققان دانشگاه بیرمنگام دریافتند خانم‌هایی که ورزش منظم و عضلات قوی دارند، سطح ویتامینD بالاتری خواهند داشت. البته این نکته در مورد آقایان هنوز تایید نشده ‌است.

منابع این ویتامین 

ماهی‌های چرب مهم‌‌ترین منبع غنی ویتامینD هستند که مصرف آنها می‌تواند نیاز به امگا3 را نیز تامین کند. البته زرده تخم‌مرغ، شیر، کره و کلم بروکلی نیز در تامین این ویتامین موثر هستند. به‌خاطر داشته‌باشید که نباید در مصرف مکمل‌های ویتامینD افراط کرد زیرا دوز زیاد این ویتامین عامل سنگ کلیه است و همچنین می‌تواند منجر به آسیب‌های کبد شود. 

 

منبع: سایت سلامت

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied