شمانیوز

با داشتن کبد سالم شما نشانه های ظاهری مشخصی خواهید داشت . برای بهبود عملکرد کبد بهترین روش در قدم اول شناخت وظیفه و فاکتورهای لازم برای حفظ سلامت این عضو مهم بدن است.

مواد مغذی ضروری برای عملکرد بهتر کبد شامل چه چیزهایی می شود؟ اگر شما شرایط چگونه نگه داشتن یک کبد سالم را بدانید، می توانید از بروز برخی بیماری های خطرناک جلوگیری نمایید. کبد یک ارگان اصلی میباشد که چندین کار را به طور همزمان انجام می دهد و اگر از کار بیفتد بیشتر عملکرد های حیاتی بدن از کار می افتند و در شرایط بسیار بدی منجر به مرگ می شوند.

 
نشانه های کبد سالم

علائم کارکرد کبد سالم عبارتند از:1- داشتن انرژی بسیار زیاد 2- پوست صاف 3- هضم و گوارش بهتر غذا 4- احساس مثبت نسبت به هرچیزی 5- زبان سالم

حال به بحث و بررسی اینکه کبد چه کارهایی را انجام می دهد و چه مواد مغذی باعث عملکرد بهتر آن می شود می پردازیم.

 

نحوه ی عملکرد کبد و مشخصات کبد سالم

توصیه های مهم برای بهبود عملکرد و داشتن کبد سالم

1. وزن کبد حدود یک کیلوگرم می باشد. در سمت راست بدن زیر دنده واقع شده است. یکی از کارهای کبد تولید زرد آب و ذخیره کردن آن در داخل کیسه صفرا می باشد. (زرد آب یکی از مهمترین عناصر برای هضم کردن چربی ها می باشد)

2. کبد نقش حیاتی را در متابولیسم بدن دارد که آمونیاک را به اوره تبدیل می کند. آمونیاک یک ماده ی سمی می باشد. اگر در بدن انباشته و جمع شود بسیار مضر می باشد. بنابر این بدن شما آنزیم های معین و مشخص شده ی خود را برای تبدیل آمونیاک به اوره را استفاده می کند.

 

3. اگر کبد هر ماده ی سمی را در بدن شما پیدا کنند روی آن کار های خاصی را انجام می دهد و به ماده های سالم تبدیل کرده و آنها را پخش می کند. بنا بر این کبد شما، نقش توضیع ماده های سالم را دارد.

کبد نقش تنظیم کردن خون بدن را بر عهده دارد. تمام سلول های قدیمی و خطرناک قرمز را از بین می برد و به بدن کمک می کند تا آنها را حذف کند.

 

4. کبد نقش ذخیره کردن گلوکز ، ویتامین d ، ویتامین A ، ویتامین B12 ، آهن و حتی ویتامین K را نیز بر عهده دارد.

5. زمانی که کبد یک ماده سمی را در بدن میابد، سعی در دفع آن می کند تا قبل از اینکه اتفاقی خطرناک بیفتد.

6. مقداری از گلوکز در کبد ذخیره می شود و به این دلیل می باشد هنگامی که قند خون شما افزایش پیدا میکند ، کبد به سرعت گلوکز خود را پخش می کند تا قند خون را به میزان ثابتی برساند.

 

مواد و املاح معدنی مفید برای بهبود عملکرد کبد

7. طبق مطالعه های اخیر، دانشمندان به این نتیجه رسیده اند که ویتامین E برای اشخاصی که کبد چرب دارند مفید است.

غذاهایی که دارای ویتامین ای می باشند عبارتند:از اسفناج ، کلم ، مغز بادام و آواکادو

8. گفته شده است که ویتامین c برای دفع مسمویت کبد بسیار مفید است. غذاهایی که دارای ویتامین c میباشند عبارتند از : پرتقال ، کلم فلفل قرمز و کلم بروکلی

ِِ

9. کمبود زینک در بدن بسیار خطرناک است. نخود و دانه کدو تنبل دارای زینک بسیاری می باشند.

10. اگر مشکل کبد داشته باشید ممکن است به علت کمبود ویتامین b شمارا برنجاند. برای گرفتن ویتامین کافی سعی کنید از گیاهان در وعده های غذایی خود استفاده کرده و از مصرف نوشیدنی الکلی خودداری نمائید تا کبدی سالم داشته باشید.

 

منبع:نمناک

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied