شمانیوز
شما نیوز

شیرین شدن خود به خود دهان خبر از این بیماری می دهد

شیرین شدن دهان می تواند نشانه ای از بدن در رابطه با بیماری دیابت باشد ،البته دلایل دیگری نیز در این رابطه وجود دارند که هر کدام به مراقبت های ویژه ای نیازمندند.

شیرین شدن دهان برخلاف زمان هایی که شما در حال مصرف غذاهای حاوی قند و یا شیرین کننده های مصنوعی هستید، قطعا ناشی از یک وضعیت پزشکی است . این شرایط ممکن است جدی بوده و اغلب به مراقبت های پزشکی نیز نیاز دارد.

 

چه عللی می تواند موجب شیرین شدن دهان شود

شیرین شدن دهان می تواند علت های مختلفی داشته باشد از جمله مشکلات متابولیکی همچون دیابت . خصوصا اگر این حالت برای مدت طولانی به طور پیوسته ادامه داشته باشد. البته واقعا دلیل بروز این پدیده ناشناخته است و برخی بیماری های دیگر نیز به این لیست اضافه می شوند مانند حمله های ناگهانی همچون صرع و سکته و بیماری های قلبی .

 

همچنین ویروسهایی که به اعصاب بویایی و چشایی حمله می کنند میتواند عامل بروز این حالت در اشخاص شوند. به علاوه حمله باکتری های سودوموناس به سینوسها، بینی و گلو می تواند منجر به بروز شیرین شدن دهان گردد .

 

به علاوه این مشکل می تواند در اثر انتقال دهنده های عصبی از زبان به مغز باشد که در طی آن برخی به بیماری های آلزایمر یا پارکینسون مبتلا می شوند. در برخی موارد نیز وجود کیست و توده در مغز که البته احتمال آن بسیار کم است میتواند منجر به حس شیرینی در دهان گردد خصوصا اگر همراه با سردرد و گیجی و خستگی باشد .

طب سنتی درباره شیرین شدن دهان چه می گوید

علت شیرین شدن دهان می تواند به بیماری رفلاکس معده به مری Gastroesophageal Reflux Disorder (GERD) باشد که در طی آن میزان اسید معده نامتعادل شده و رفلاکس به سمت دهان بازمی گردد. این حالت موجب می شود که یک مزه شیرین در دهان ایجاد شود .برای تشخیص اینکه واقعا کدام عامل موجب بروز شیرین شدن دهان شده است باید حتما معاینات مربوطه صورت گرفته و درمان نیز با توجه به آن صورت گیرد .

علت شیرین شدن دهان از دید طب سنتی :

علت شیرین شدن دهان بیشتر توسط پزشکانی که طب سنتی کار می کنند به کار برده می شود همان طور که می دانید در طب سنتی امراض و بیماریها براساس اخلاط اربعه در بدن تقسیم بندی می شود و طب سنتی معتقد است که اخلاط اربعه در بدن هر شخص سالمی باید به حالت متعادل باشد تا زندگی و ادامه حیات او مقدور باشد و در صورت غلبه هر کدام از این مزاج ها بر همدیگر یکسری علائم در فرد غلبه می کند .

اخلاط چهارگانه عبارتند از صفرا، خون، بلغم و سودا. در هنگام غلبه خون فرد دچار علائمی به شکل زیر می شود (به عبارتی در طب سنتی معتقدند که غلبه خون یعنی کثیف و سوخته شدن خون)، سنگینی سر، خمیاز کشیدن، چرت زدن، کندی حواس، شیرین شدن دهان، لزج شدن آب دهان، سرخی زبان، خارش بدن ، بروز دمل و جوش های ریز بدن خصوصاً در پیشانی و پشت سر و کتف ها و شانه ها، گاه خون آمدن از لثه ها و دندان ها و نهایتاً کسالت و خمودگی مداوم به افرادی که خون در آنها غلبه می کند، دمول مزاج می گویند و مهمترین علت غلبه خون، پرخوری، زیاده روی در مصرف انواع غذاهای سرخ کرده و تند و تیز است .

افراد دموی مزاج اغلب از آرامش نسبی برخوردار نیستند غذاهای مضر برای افراد دموی مزاج عبارتند از:غذاهای سرخ شده و چرب، شیرینی، ادویه جات تند، غذاهای شور و انواع شور مثل خیارشور و کلم شور، سرکه، سیر، چای، قهوه ، نسکافه ، ماست، بادمجان و غذاهای ساندویچی. غذاهای مفید برای افراد دموی مزاج عبارتند از:نوشیدن روزانه 6 لیوان آب خنک، زرشک، کاهو، خیار، میوه بخصوص سیب و انار، سبزیجات، سوپ جو ، لیموترش سالاد، حبوبات، روغن زیتون ، غلات، خاکشیر ، انواع توت و شاتوت، غذاهای بخارپز .

شیرین شدن دهان چه درمانی دارد

برخی علل مزۀ شیرین در دهان مستقیماً بر سیستم تنفسی و بویایی تأثیر می ‎ گذارند، در حالی که مابقی بر هورمون ‎ ها یا سیستم مغز و اعصاب اثر می ‎ کنند .

 

دکتر معمولاً برای تشخیص از معاینۀ بالینی در کنار تست های تشخیصی استفاده می ‎ کند. دکترها در عین حال شرح حال پزشکی بیمار را گرفته و از وی دربارۀ نوع داروهای مصرفی سؤال می کنند .

تست ‎ هایی قابل استفاده در این مورد عبارتند از :

• تست ‎ های خون برای بررسی عفونت ‎های باکتریایی  یا ویروسی، سطح هورمون و سطح قند خون

• CT اسکن یا MRI برای بررسی نشانه ‎ های رشد تومور سرطانی

• اسکن های مغز برای بررسی آسیب ‎ دیدگی عصب و آزمایش پاسخ نورولوژیک

• انجام اندوسکپی برای بررسی نشانه ‎ های اختلالات گوارشی

وقتی علت بروز مزۀ نامعمول کشف شد، دکترها می ‎ توانند به فرد در یافتن یک راهکار درمانی برای تحت کنترل نگه داشتن علایم و بررسی آنها کمک کنند .

درمان بسته به علت ایجاد وضعیت بسیار متفاوت است. برای مثال، فرد دچار دیابت ممکن است با استفاده از انسولین درمانی، ورزش، و رژِیم غذایی سالم بهبود علایم را تجربه کند، اما افراد دچار عفونت سیستم تنفسی ممکن است نیاز به مصرف آنتی ‎ بیوتیک داشته باشند. بهترین کار این است که هر مورد مشخص به صورت مشخص با دکتر پیگیری شود .

منبع:نمناک

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied