شمانیوز

بدن انسان یک سیستم حرفه ای و البته پیچیده است که به تنهایی بخشی از قدرت پروردگار در خلقت را ثابت می کند ؛ بخوانید تا بیشتر به این حقیقت نزدیک شوید.

بدن های ما هر روز تغییر می کنند اما ما فقط به آن ها بعد چند سال یا حتی چند دهه بعد توجه می کنیم.ما اغلب از آنچه که واقعاً هستیم احساس جوان تری می کنیم. هیچ چیز آزار دهنده نیست و همه چیز خوب به نظر می رسد و ما فکر می کنیم که هیچ چیز در حال تغییر نیست، اما این تغییر بدن حتی اگر هم اکنون به آن ها توجه نکنیم.در حال رخ دادن هست، ما سعی می کنیم از سلامت خود مراقبت کنیم و باور کنیم که بهتر است قبل از بروز هر مشکلی به آن توجه کنیم.این بار در بخش سلامت می خواهیم شما را در مورد تغییراتی که هر 10 سال برای بدن مان اتفاق می افتد، آگاه کنیم و همچنین نکاتی را رائه دهیم که درباره نحوه آهسته کردن آن ها به شما کمک خواهد کرد .

1. از 20 تا 30 سالگی:

این زمانی است که بیشتر مردم احساس جوانی و پر از انرژی بودن می کنند و به ندرت در مورد پیری فکر می کنند اما حتی در این سن تغییرات کوچکی رخ می دهند و اگر در سن 20 یا 25 سالگی به آن ها فکر نکنید ممکن است از آنچه در 30 سالگی برای شما اتفاق می افتد شگفت زده شوید.

در طی این مدت رشد استخوان های شما متوقف می شود، تولید کلاژن کاهش می یابد، دندان های عقلتان ظاهر می شوند، البته، بدن هر فرد متفاوت است. برای مثال، برخی افراد در سن 16 سالگی دندان های عقل دارند و برخی هرگز آن ها را نمی بینند، اما اغلب فرایندها برای همه یک سان هستند، بنابراین باید این حقایق را در نظر بگیرید.

نکته: حتی اگر در سن 20 سالگی وزن اضافی نداشته باشید عادت به مراقبت از آنچه می خورید مهم است، چون اگر بیش از حد در فست فود زیاده روی کنید تا سن 30 سالگی ممکن است بدن شما تغییر کند و چاق شوید، حتی اگر به هیچ محصولی با کلاژن در این سن نیاز نداشته باشید، اما سعی کنید غذاهایی را بخورید که حاوی آن هستند.

2. از 30 تا 40 سالگی:

وقتی بعضی از افراد 30 سال سن دارند، اما هنوز هم شبیه 25 سالگیشان هستند ، این چیز خوبی است. با این حال، تغییر در بدن سریع تر می شود و اگر هیچ کاری انجام ندهید، این تغییرات به زودی قابل مشاهده خواهند شد، تغییرات در این سن می تواند شامل این موارد باشد:کاهش میزان ماهیچه، کاهش مقدار بافت ماهیچه، افزایش چربی، کاهش در میزان کلاژن و الاستین.

نکته: اگر شما همیشه هیچ کاری انجام نمی دادید، باید یک فعالیت فیزیکی داشته باشید، اگر هیچ ورزشی انجام ندهید، میزان ماهیچه تان ممکن است بد به نظر برسد، بسیار مهم است که از پوست خود مراقبت کنید و از حمام آفتاب گرفتن اجتناب کنید.

3. از 40 تا 50 سالگی:

برخی دانشمندان بر این باورند که بدن انسان در سن 38 سالگی به اوج نمو خود می رسد و بعد از آن، پیر شدن واقعی شروع می شود، تغییراتی که سریع تر و سریع تر اتفاق می افتند ، عبارتند از:کاهش تعداد سلول های عصبی؛ تجمع چربی در بدن؛ ضعیف شدن بینایی؛ کاهش استروژن و فشار خون بالاتر در زنان.

نکته: در این سن، فعالیت فیزیکی ضروری است، به حمایت از عملکرد نرمال قلب کمک می کند و بافت ماهیچه را کاهش می دهد، اگر به ورزش کردن عادت ندارید، باید با انجام کاری مانند پیاده روی یا شنا کردن شروع کنید، هم چنین شما باید فشار خون خود را چک کنید:خطر داشتن یک بیماری قلبی عروقی در این سن به شدت افزایش می یابد.

4. از 50 تا 60 سالگی:

در سن 60 سالگی، ظاهر مردم بسیار تغییر می کند و این تنها به خاطر ژن های آن ها نیست، بلکه به خاطر سبک زندگی آن ها می باشد:از جمله عادات غذایی، فعالیت فیزیکی و غیره.

اکثر مردم تغییرات مشابهی را در طول این دوره از زندگی تجربه می کنند، مانند:سلول های مغز و دیگر سلول ها به طور دائم آسیب دیده اند؛ خطر داشتن مشکلات شکمی افزایش می یابد؛ حافظه بدتر می شود.

نکته: در این سن بیشتر تغییرات با عملکرد مغز مرتبط هستند و این چیزی است که باید بیشتر به آن توجه کنید و چنانچه بخش سلامت بارها و بارها اشاره کرده است مهارت های جدید را ایجاد کنید، چیزهای جدید را تجربه کنید، کتاب بخوانید و سعی کنید کارهایی را انجام دهید که خارج از وضعیت عادی هستند.

در این سن، بسیاری از مردم متوجه می شوند که تمرکز کردن و حفظ کردن چیزها سخت است.، به همین دلیل است که باید غذاهایی را بخورید و داروهایی را مصرف کنید که عملکرد مغز را بهبود می بخشند.

5. از 60 تا 70 سالگی:

اکثر مردم تغییرات فیزیکی را تجربه می کنند که در این دوره کاملاً مشهود است، با این حال، تغییرات داخلی نیز وجود دارند که افراد کمی در مورد آن می دانند:دیگر گیرنده های عصبی و چشایی خوب جواب نمی دهند:صدا تغییر می کند؛ عملکرد قلب کاهش می یابد؛ استخوان ها نازک تر می شوند، بنابراین افراد حتی ممکن است کمی کوتاه تر شوند.

نکته: در این سن، نظارت بر عملکرد قلب، داشتن رژیم غذایی سخت و داشتن یک چکاپ پزشکی منظم بسیار مهم است، برای حفظ ماهیچه ها، شما باید فعالیت بدنی منظم داشته باشید .

6. از 70 سالگی به بالا:

افرادی که بیش از 70 سال سن دارند افراد مسن در نظر گرفته می شوند، با اینکه برخی از آن ها ممکن است به ظاهر جوان تر باشند، اما روند پیری حتی سریع تر می شود. تغییرات در این مرحله زندگی عبارتند از:کاهش توده عضلانی (افراد سریع تر خسته می شوند و نمی توانند کارهایی که قبلاً انجام می دادند را انجام دهند)، کاهش در تمام وظایف بدن (تنفس، گوارش، و غیره)، کاهش در حافظه کوتاه مدت (افراد به راحتی چیزهایی را به یاد نمی آورند که چند ساعت پیش اتفاق افتاد).

نکته: در این سن، افراد نیاز به انجام کارهای زیادی (از جمله درست کردن مغز و بدن به اندازه کافی کار) دارند، مراجعه به پزشک به طور منظم، و ممکن است مجبور بتاشند تا برخی داروهای لازم را مصرف کنند.

تغییرات بدن چیزی هستند که ما نمی توانیم آن را متوقف کنیم، اما می توانیم آن ها را آهسته کنیم، افراد مسن امروزی کسانی هستند که می توانند در سن 70 سالگی یک ماراتون انجام دهند یا یاد بگیرند که در سن 80 سالگی کار جدیدی انجام دهند، تنها کاری که می توانیم بکنیم این است که از بدن خودمان مراقبت کنیم تا زیبایی و جوانی خود را حفظ کنیم .

منبع:نمناک

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied