شمانیوز

اداره محیط زیست سازمان منطقه آزادکیش شمار آهوان این منطقه را پس از اجرای طرح سرشماری 936 راس اعلام کرد.

به گزارش شمانیوز و به نقل  روابط عمومی و اموربین الملل سازمان منطقه آزاد کیش ، مریم محمدی رییس اداره محیط زیست این سازمان با اشاره به اینکه طبق آخرین سرشماری در سال 95 تعداد 780 راس آهو در سراسر جزیره شمارش شده بود گفت: پس از گذشت 4 سال از آخرین سرشماری، اداره محیط زیست سازمان منطقه آزاد کیش با هدف بررسی وضعیت جمعیتی و نرخ رشد سالانه آهوان ، طرح آمار برداری مجدد را اجراکرد.

به گفته محمدی طرح سرشماری جمعیت آهوان صبح دیروز جمعه 10 بهمن در تمامی نقط جزیره آغاز شد که پس از جمع بندی تعداد شمارش شده توسط شرکت کنندگان و آمار برداری آهوان موجود در فنس پارک آهوان و پایگاه هوایی، تعداد کل آهوان موجود در تمامی زیستگاه های جزیره 936 راس اعلام شد.

مریم محمدی با بیان اینکه جزیره کیش با توجه به تنوع پوشش گیاهی(درخت، درختچه، بوته) و نواحی مسطح و هموار از شرایط آب و هوایی و زیستگاهی مناسبی برای زندگی آهوان برخوردار است گفت : همین شرایط طبیعی مناسب، مسئولان وقت محیط زیست را بر آن داشت تا در سال 1363 زمینه انتقال 30 راس آهو از جزیره خارک به جزیره کیش رافراهم کنند. که خوشبختانه با توجه به اقدامات حفاظتی مناسب و حس مسئولیت پذیری و فرهنگ بالای زیست محیطی ساکنان روز به روز بر جمعیت آنها افزوده شده است .

رییس اداره محیط زیست اظهار داشت : حیات وحش سرمایه ملی و طبیعی هرکشور بوده و حفاظت از آن برای آیندگان و زیست بوم های طبیعی بسیار ضروری است. باشد.

محمدی گفت: در تمامی کشور های دنیا برای مدیریت هر چه بهتر جمعیت و زیستگاه های گونه های وحشی برنامه های سرشماری و آمار برداری آنها در زیستگاه های مختلف اجرامی شود که با توجه به آزاد بودن گونه های حیات وحش در طبیعت، مشاهده و سرشماری آنها بسیار دشوار بوده و نیازمند نیروی انسانی متناسب با وسعت منطقه، دقت عمل و شناخت کامل محیط و رفتارشناسی حیات وحش است.

رییس اداره محیط زیست سازمان منطقه آزاد کیش اظهارداشت: درجزیره کیش برای اجرای طرح سرشماری با یک فراخوان عمومی از تمامی علاقمندان به طبیعت و محیط زیست جهت شرکت دراین برنامه دعوت شد که خوشبختانه با استقبال چشمگیر ساکنان کیش همراه بود.

وی افزود: از میان شرکت کنندگان تعداد 50 نفر داوطلب انتخاب شدند و پس از برگزاری جلسه توجیحی، زیستگاه های کل جزیره به 6 ناحیه تقسیم شد که مسئولیت شمارش هر منطقه بر عهده یکی از محیط بانان قرار گرفت و بسته به وسعت هر بخش شرکت کنندگان در نواحی تعیین شده تقسیم شدند تا برنامه شمارش آهوان بادقت اجرا شود.

 

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied