شمانیوز

سردرد بستنی نوعی سردرد کوتاه است که در صورت خوردن یا نوشیدن مواد سرد بروز می کند. خوردن بستنی یکی از شایع ترین عوامل شروع این نوع سردردهاست، اما خوردن یا نوشیدن دیگر مواد سرد، مانند یخ و نوشیدنی های یخ زده نیز می توانند همین تاثیر را داشته باشند.

گاهی قرار گرفتن ناگهانی در معرض هوای سرد، مانند شیرجه زدن در آب سرد، نیز عامل بروز سردرد بستنی می شود که این عوامل را محرک های بروز سردرد می نامند. اما خبر خوب این که این نوع سردرد با همان سرعتی که بروز می کند، با همان سرعت نیز برطرف می شود.

 

نشانه های این بیماری عبارتند از:

درد شدید و طاقت فرسا در پیشانی

دردی که حدود 20 تا 60 ثانیه پس از شروع طول می کشد و پس از این مدت برطرف می شود.

دردی که به ندرت بیش از 5 دقیقه طول می کشد.

مراجعه به پزشک

از آنجایی که سردردهای بستنی پس از مدت خیلی کوتاهی به خودی خود برطرف می شوند، نیازی به مراجعه به پزشک نمی باشد.

علت بروز سردرد بر اثر سرما

سردرد بستنی با ورود ماده سرد به محیط گرم دهان و برخورد ماده سرد به سقف دهان و گلو بروز می کند و معمولا پس از خوردن بستنی یا نوشیدنی های خیلی سرد شروع می شود. محققان هنوز در مورد علت دقیق بروز این دردها مطمئن نیستند.

 

برخی معتقدند که غذا یا نوشیدنی سرد به طور موقت جریان خون را در سیستم بدن تغییر داده و باعث بروز موقت درد می شود. رگ های خونی برای جلوگیری از کم شدن حرارت بدن منقبض شده و سپس مجددا شل می شوند تا جریان خون به حالت عادی خود بازگردد.

 

این تغییرات درد شدیدی را در پی خواهد داشت که تا سازگاری بدن به تغییر درجه حرارت ادامه پیدا می کند.هرکسی ممکن است به سردرد بستنی مبتلا شود. اما اگر مستعد میگرن باشید، نسبت به سردرد بستنی حساس تر خواهید بود.

درمان سردرد

این سردردها به درمان نیازی ندارند. عموما پس از بلعیدن ماده خوراکی سرد، درد برطرف می شود.

پیشگیری از سردرد

برای پیشگیری از سردردهای بستنی سعی کنید خوراکی های سرد را آهسته بخورید. بهترین راه برای پیشگیری از سردرد بستنی اجتناب از خوردن و نوشیدن موادی است که باعث بروز این سردردها می شوند.

منبع:ایران ناز

 

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied