شمانیوز
شما نیوز

جزئیات آغاز واکسیناسیون 15 میلیونی ایرانی

واکسیناسیون عمومی مردم ایران در فاز دوم و برای 15 میلیون نفر آغاز شد .

به گزارش شمانیوز : بعد از گذشت چند روز از واکسیناسیون افراد بالای 80 سال در جامعه نیمی از این افراد واکسن زدند و در مرحله دوم قرار است 15 میلیون نفر دیگر واکسن بزنند. در ادامه جزئیات واکسیناسیون 15 میلیون نفری را می خوانید ... 

 

 

۱۴میلیون و ۶۰۰هزار نفر در فاز ۲واکسینه می‌شوند

علیرضا رئیسی سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا از زمان واکسیناسیون جمعیت بالای ٧۵ سال خبر داد و گفت: واکسیناسیون جمعیت بالای ٧۵ سال از ٢٠ اردیبهشت صورت می‌گیرد و  نیاز به مراجعه حضوری نیست و چنانچه افراد بالای ۸۰ سال در واکسیناسیون از قلم افتاده بود در هفته بعد فراخوان اعلام می‌کنیم که افراد جامانده به سامانه واکسیناسیون کرونا به نشانی  salamat. gov.ir  مراجعه و اطلاعات خود را ثبت کنند.

 

رئیسی با تاکید بر اینکه اصلا نیاز به مراجعه حضوری برای واکسیناسیون کرونا نیست، بیان کرد: ما از طریق پیامک به دقت اعلام می کنیم که چه تعداد از افراد به کدام مرکز مراجعه کنند. بنابراین از مردم خواهیم می‌کنیم برای واکسیناسیون منتظر دریافت پیامک باشند.

 

پایان اردیبهشت ماه؛ زمان واکسیناسیون بالای ٧۵ ساله‌ها

رئیسی به زمان واکسیناسیون بالای ٧۵ ساله‌ها اشاره کرد و گفت: کرونا به احتمال زیاد تا ۲۵ اردیبهشت برای بالای ۷۵ ساله ها پیامک نوبت واکسیناسیون ارسال می‌شود. اگر در این مدت پیامک ارسال نشد، ۲۵ تا ۲۷ اردیبهشت این گروه از افراد فرصت دارند به سامانه واکسیناسیون مراجعه و نام و کد ملی خود را وارد کنند.

 

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا بیان کرد: جمعیت بالای ۸۰ سال ما حدود یک میلیون و ۱۴۵ هزار نفر است که برای این افراد واکسن به میزان کافی در دسترس داریم، پیش بینی ما برای واکسیناسیون ۸۵ ساله ها این است که بتوانیم تا پایان هفته آینده تزریق واکسن به این گروه را به اتمام برسانیم و بعد وارد لکه گیری می شویم زیرا ممکن است برخی به دلایلی برای تزریق واکسن مراجعه نکنند.

 

چند میلیون نفر در فاز دوم واکسیناسیون واکسینه می‌شوند؟

وی ادامه داد: جمعیت فاز دوم واکسیناسیون بالای ۶٠ سال ٨ میلیون و ٣٠٠ هزار نفر است افزون بر اینها بیماران زمینه‌ای در مرحله دوم واکسینه می‌شوند که جمعیت آنها ۶ میلیون و ٣٠٠ هزار نفر است.

 

 

آغاز واکسیناسیون کارکنان و مدیران وزارت بهداشت 

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا بیان کرد: واکسیناسیون کادر بهداشت و درمانی که در وزارت بهداشت فعالیت می‌کنند و کارکنان و مدیرانی که برای بازدید و نظارت به مراکز بهداشتی و درمانی تردد دارند و در خطر ابتلا به کرونا هستند، از دوشنبه هفته قبل آغاز شده است، همچنین رانندگانی که همراه این گروه به مراکز درمانی تردد دارند، واکسینه می‌شوند.

 

رئیسی اظهار کرد: واکسیناسیون مشاغل پرخطر در فاز ٣ انجام می‌شود و از نظر ما مشاغل پر خطر مشاغلی مانند رانندگان اتوبوس هستند که با جمعیت زیاد مردم ارتباط دارند.

 

رییسی تاکید کرد: سامانه واکسیناسیون کرونا راه اندازی شده است اما هنوز نیاز به فعال شدن پدر دسترس قرار گرفتن آن نیست، تاکید می‌کنم که نیازی به مراجعه حضوری برای ثبت نام و حتی مراجعه به سامانه نیست، ما تمام کد ملیافراد را از ثبت احوال دریافت کرده‌ایم، بعد از اتمام واکسیناسیون ٨٠ ساله‌ها سامانه فعال می شود و افرادی که پیامک یا تماس تزریق واکسن را دریافت نکرده‌اند به سامانه  مراجعه و نام، کد ملی و شماره تماس را اعلام می‌کنند و یکی از مراکز بهداشت نزدیک را انتخاب می‌کنند و از مرکز مذکور با افراد برای واکسیناسیون تماس گرفته می‌شود و بعد لکه گیری انجام می‌شود.

 

١٠ درصد  جمعیت فاز یک واکسیناسیون واکسن نزدند

وی با بیان اینکه ١٠ درصد افراد در فاز یک واکسیناسیون کرونا بودند، واکسن نزدند، گفت: این جمعیت که بیشتر آنها کادر بهداشت و درمان هستند به دلایل مختلفی واکسینه نشدند، از جمله اینکه ممکن است برخی مهاجرت کرده باشند اما اطلاعات آنها در نظام پزشکی ثبت شده است و جزو جمعیت هدف ما محسوب می‌شوند، گروهی واکسن خاصی را برای تزریق می‌خواستند و چون واکسن انتخابی نیست واکسن تزریق نکردند، گروهی تازه به کرونا مبتلا شده بودند و واکسن نزدند و عده ای هم برای تزریق واکسن اطمینان کافی نداشتند.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا بیان کرد: من در یک مصاحبه اعلام کردم که اگر فردی می‌خواهد که زودتر واکسن بزند، می‌تواند برود خارج از کشور واکسن تزریق کند و رسانه‌های معاند شیطنت کردند و تیتر زدند که سخنگوی ستاد مقابله با کرونا اعلام کرده است که هر کس می‌خواهد واکسن بزند برود خارج بزند.

 

واکسن دزدی ٢ نفر از مدیران نظام سلامت

رئیسی با اشاره به تخلف واکسن دزدی در مجموعه دانشگاه های علوم پزشکی و برخورد با متخلفان گفت: رییس بیمارستان مدرس تهران به دلیل تزریق واکسن کرونا به بستگان برکنار شد همچنین معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی گلستان واکسن را خارج از نوبت به همسر خود تزریق کرده بود که برکنار شد.

 

 

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied