شمانیوز
شما نیوز

کسی که کرونا گرفته است می تواند واکسن بزند؟

هم اکنون ۴ نوع واکسن در ایران در حال تزریق است: اسپوتنیک، سینوفارم، استرازنکا و باهارات.

هم اکنون ۴ نوع واکسن کرونا در ایران در حال تزریق است: اسپوتنیک، سینوفارم، استرازنکا و باهارات.

 

 

آیا این واکسن بر افراد قبلا مبتلا،‌ اثر دارد؟

 

تاکنون ، آزمایشات واکسن بر روی افرادی که در معرض COVID-19 قرار نگرفته اند متمرکز شده ، بنابراین هنوز مشخص نیست که تأثیر واکسیناسیون بر روی افرادی که قبلا در معرض آن قرار گرفته اند چه خواهد بود. هنگامی که افرادی که قبلاً COVID-19 گرفته اند، واکسینه می شوند ایمنی آنها به طور موثری افزایش می یابد، به این معنی که این امیدواری وجود  دارد که آنها برای مدت طولانی تری محفوظ و ایمن باشند. 

حتی پس از واکسیناسیون افراد، ممکن است برای حفظ ایمنی بدن به دوزهای تقویت کننده اضافی نیاز وجود داشته باشد. بحث و گفتگوها در مورد نیاز احتمالی افراد پرخطر به دریافت واکسن های تقویت کننده هر شش یا 12 ماه  یکبار در حال انجام است ، اما قبل از روشن شدن این سوال ، به اطلاعات بیشتری نیاز است.

تویه می شود که اگر در زمان تزریق واکسن، مبتلا به کرونا هستید این کار را تا زمان پایان دوره درمان و بهبودی کامل به تعویق بیاندازید. برای اکثر افراد این دوره ۱۰ روز است البته در صورتی  که فرد تب نداشته باشد. CDC اعلام کرده که شواهد نشان می دهد که ابتلا به کرونا تا ۹۰ روز پس از بهبود، غیرممکن است بنابراین افرادی که در ۹۰ روز گذشته این ویروس را پشت سر گذرانده،‌ می توانند با خیال آسوده به تزریق واکسن بپردازند. 

 

از آنجا که ممکن است ایمنی کافی و مناسب در بدن بهبودیافتگان ایجاد نشود و افراد بر مبنای ژنتیک و در سنین مختلف واکنش‌های متفاوتی دیر یا زود، قوی یا ضعیف، خنثی کننده یا غیرخنثی کننده نسبت به عفونت طبیعی بروز دهند.

از طرفی شدت ابتلاء به بیماری هم می‌تواند در میزان تولید آنتی بادی موثر باشد؛ برای تقویت مجدد سیستم ایمنی در مقابل کووید ۱۹ توصیه می‌شود که بهبودیافتگان نیز ۴ تا ۶ هفته و در موارد شدید تا ۱۰ هفته بعد از بهبودی نسبت به تزریق واکسن کرونا اقدام کنند.

 

 

 

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied