شمانیوز
شما نیوز

پاکمهر در گفتگو با شمانیوز:

سرعت واکسیناسیون کرونا بیشتر شود

نایب رئیس کمیسیون بهداشت مجلس گفت: برای مقابله با ویروس کرونا باید سرعت واکسیناسیون را بالا برد و نیز در تولید واکسن عجله کرد.

محمد پاکمهر درگفتگو با خبرنگار شمانیوز، در رابطه با شیوع کرونای هندی و آفریقایی در کشور اظهار کرد: ویروس کووید-19 دائماً در حال جهش بوده و سرعت پیشرفت آن هم بسیار بالاست. وجود گونه‌های مختلف از این ویروس مانند انگلیسی، آفریقایی و هندی در کشور شنیده می‌شود و جدیداً هم ویروس جهش‌یافته برزیلی در راه هست.

جهش ژنتیکی کرونا بسیار سریع است

وی با بیان اینکه ویروس کرونا از جهش ژنتیکی بسیار فراوانی برخوردار است، گفت: به دنبال هر تغییر و جهش در ساختار این ویروس، شاهد تلفات جانی بسیاری در جامعه انسانی و همین‌طور خسارات مالی در کشور  بودیم. اگر میزان سرایت، انتقال و ابتلای مردم به کووید-19 را برسی کنیم، متوجه می‌شویم که تمام بیمارستان‌ها، کادر درمان، نظام و همه اقتصاد کشور دچار خسارات فراوانی شده‌اند.

نایب رئیس کمسیون بهداشت و درمان مجلس ادامه داد: ممکن است ویروس جهش‌یافته هندی و آفریقایی در نقاط مختلف کشور وجود داشته و محیط را آلوده کرده باشد. درواقع کادر درمان و وزارت بهداشت در برخی از شهرها و استان‌های کشور بررسی‌هایی را انجام داده‌اند که نتیجه بررسی‌هایشان را اعلام خواهند کرد.

چرا مرزها بسته نمی‌شود؟

پاکمهر در پاسخ به این پرسش که چرا هنگام مشاهده گونه جهش‌یافته ویروس کووید-19 مرز ها و گلوگاه‌های مربوطه بسته نمی‌شود و یا حتی شهری که این ویروس در آن در حال شیوع است قرنطینه نمی‌شود، گفت: ستاد ملی کرونا باید هنگام مشاهده ویروس جدید اولین اخطاری که داده می‌شود را جدی بگیرد؛ زیرا هر‌گونه عادی‌انگاری، کم‌توجهی و سهل‌انگاری در این قضیه عواقب خطرناکی مانند پیک پنجم را در پیش خواهد داشت.

وی عنوان کرد: قطعاً به زودی با پیک پنجم در کشور مواجه و با تمام نشدن پیک چهارم شاهد پیک پنجم خواهیم بود که این بار خطرناک‌تر و کشنده‌تر از قبل است؛ زیرا کووید-19 روزبه‌روز در حال جهش است و نباید هیچ فرصتی برای  انتقال و شیوع به آن داد.

نایب رئیس کمیسیون بهداشت و درمان در پایان بیان داشت: برای مقابله با این ویروس باید سرعت واکسیناسیون را بالا برد و نیز در تولید واکسن عجله کرد، اقشار آسیب‌پذیر و افراد مُسن را باید هرچه سریع‌تر  واکسینه و اقدامات لازمبرای قرنطینه ومراقبت از  شهرهای درگیر صورت پذیرد.

انتهای پیام

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied