شمانیوز
شما نیوز

محسنی بند‌پی در گفتگو با شمانیوز مطرح کرد؛

مهاجرت 40 تا 60 هزار نیروی کادر درمان از کشور

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی گفت: آمارها نشان می‌دهد که حدود 40 تا 60 هزار نیروی کادر درمان مهاجرت کرده و از کشور خارج شده‌اند که این آمار بسیار تکان دهنده است.

محمد علی محسنی‌بند‌پی در گفت‌وگو با خبرنگار شمانیوز اظهار داشت: یکی از مهم‌ترین مواردی که دولت سیزدهم باید به آن توجه کند، ایجاد انگیزه برای کادر درمان است تا به پشتوانه آن از کشور خارج نشوند  و به مردم میهن خودشان یاری رسانند.

وی خاطرنشان کرد: اکنون هزینه‌های بسیار فراوانی برای تربیت دانشجویان مقطع پزشکی می‌شود اما بعد از مدتی آنها دیگر حاظر به همکاری و حضور در وزارت بهداشت نیستند زیرا با تمام سختی‌های موجود در کارشان معیشت آنها فراهم نمی‌شود. در نتیجه از ایران خارج شده و به دیگر کشور ها مهاجرت می‌کنند.

مهاجرت کادر درمان از کشور

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی ادامه داد: آمارها نشان می‌دهد که حدود 40 تا 60 هزار نیروی کادر درمان مهاجرت کرده و از کشور خارج شده‌اند که این آمار بسیار تکان دهنده است و با گذشت زمان خساراتی را به بخش بهداشت و درمان کشور وارد می‌کند.از این سو وزارت کشور باید طرحی برای ایجاد انگیزه و ماندگاری کادر درمان داشته باشد.

محسنی بند‌پی با اشاره به حضور پزشکان متخصص در مناطق محروم ادامه داد: اگر نظام ارجاع و سطح‌بندی خدمات را داشته باشیم، درواقع یک پزشک به جای معالجه 50 بیمار می‌تواند حدود 20 بیمار را درمان و معالجه کند در صورتی که بیمارانی را معالجه می‌کند که واقعاً به تخصص او نیاز دارند. در نتیجه درمان کیفی‌تر و اثربخش‌تر است.

وی افزود: اکنون در سراسر کشور هر فردی با هر بیماری می‌تواند به پزشک متخصص مرتبط با مشکلش مراجعه کند اما در کشوری پیشرفته مانند انگلستان اینطور نیست. اگر فردی می‌خواهد در دانشگاه‌های ایران تحصیل و از امکانات آن استفاده کند باید درون ساختار نظام سلامت حرکت کند و اگر این اتفاق عملی شود موجب تحولی عظیم در کشور و همچنین نظام سلامت می‌شود.

سرانه سلامت کشور افزایش یافته است

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: به منظورحضور طرح تحول سلامت به طور قابل توجهی سرانه سلامت کشور افزایش یافته است اما بخش قابل توجهی از آن صرف درمان می‌شوند و دیگر بخش‌های سلامت، بهداشت و آموزش و پژوهش به طور جدی مورد توجه واقع نشده است که باید تعادل در این زمینه حفظ شود و به تمامی بخش‌ها به یک اندازه توجه شود.

انتهای پیام

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied