شمانیوز
شما نیوز

نکات کلیدی جرم‌گیری دندان

اگر دندانپزشک شما پیشنهاد کرده که دندان‌های خودر را جرم‌ گیری کنید، دانستن نکات مهم جرم گیری دندان و روند انجام آن برای شما بسیار مفید خواهد بود تا بتوانید برای آنچه در پیش دارید آماده شوید.

به گزارش شمانیوز، جرم گیری دندان به طور معمول برای کمک به افراد مبتلا به بیماری لثه برای جلوگیری از تجمع بیش از حد پلاک‌های دندانی انجام می‌شود. آگاهی از نکات مهم جرم‌ گیری دندان و مراقبت‌های بعد از آن باعث می‌شود تا بعد از جرم گیری دندان‌هایمان، با مشکلی برنخوریم.

نکات مراقبتی بعد از جرم گیری دندان‌ها

روند جرم گیری، اغلب به عنوان روشی برای پاکسازی عمیق دندان‌ها شناخته می‌شود. این روش درمانی بسته به جنس دندان‌ها هر شش ماه یا سالی یک بار توسط دندانپزشک تجویز می‌شود.

در ادامه به نکات مهم جرم گیری دندان به منظور مراقبت‌ از آن بعد از انجام این عمل و بهترین زمان برای جرم گیری دندان‌ها خواهیم پرداخت.

جرم گیری دندان‌ها چه زمانی ضرورری است؟

همه افراد بعد از مدتی دچار تجمع پلاک‌های دندانی می‌شوند. عوامل متعددی مانند بزاق، باکتری‌ها و پروتئین‌های موجود در دهان بعد از مدتی یک لایه نازک روی دندان‌های شما تشکیل می‌دهند.

هنگام غذا خوردن ذرات ریز، اسیدها و قندهای موجود در غذا به دندان‌ها می‌چسبند و باعث ایجاد لایه‌هایی روی دندان‌ها می‌شوند که به پلاک معروف هستند. باکتری‌هایی که در این پلاک‌ها زندگی می‌کنند، می‌توانند باعث بیماری لثه و پوسیدگی دندان شوند.

مسواک زدن‌، نخ دندان کشیدن و تمیز کردن منظم دندان‌ها باعث کاهش میزان پلاک‌ها و جلوگیری از مشکلات جدی‌تر می‌شود.

اگر لثه سالم باشد، بافتی محکم در اطراف دندان قرار می‌گیرد و میزان تجمع پلاک‌ها را کاهش می‌دهد. اما اگر لثه‌ها دچار بیماری شوند، این بافت شل می‌شود.

لثه‌های سالم فقط ۱ تا ۳ میلی متر زیر خط لثه به دندان متصل می‌شوند. اما با بروز بیماری در لثه‌ها، از اطراف دندان عقب‌نشینی می‌کنند. این فضای خالی اضافی بین لثه و دندان‌ها با تجمع پلاک‌ها پر می‌شود، مشکلات دهان و دندان شما را شدت بخشیده و علائمی مانند بوی بد دهان ایجاد می‌کنند.

dan2

انواع روش‌های جرم گیری دندان

همان طور که اشاره شد جرم گیری دندان شامل برداشتن دقیق باکتری‌های پلاک از سطح دندان و زیر خط لثه است. از جمله نکات مهم جرم گیری دندان که باید به آن توجه کنید، نوع روشی است که دندانپزشک برای جرم گیری دندان‌های شما تجویز کرده است.

به طور کلی دو نوع روش جرم گیری وجود دارد:

جرم‌ گیری سطحی با ابزارهای دستی

اگر دندان‌های شما به جرم گیری سطحی نیاز اشته باشند، دندانپزشک با استفاده از ابزاری فلزی که کورت نامیده می‌شود، پلاک‌ها را از روی دندان‌ها می‌تراشد. دندانپزشک برای دسترسی به پلاک‌هایی که مسواک شما نمی‌تواند آن‌ها را ازبین ببرد، این ابزار نازک را در زیر خط لثه قرار داده و پلاک‌ها را خارج می‌کند.

جرم‌ گیری عمیق دندانی توسط ابزار برقی

اگر دندان‌های شما به جرم گیری عمیق احتیاج داشته باشند، دندانپزشک به کمک یک ابزار برقی که دارای یک نوک فلزی ارتعاشی همراه با اسپری آب است، نسبت به تراشیدن پلاک‌های عمیق دندانی اقدام می‌کند.

نکات مراقبتی بعد از جرم گیری دندان‌ها

ممکن است پس از جرم گیری‌، دندان‌های شما احساس درد و حساسیت داشته باشند. برخی از بیماران ممکن است پس از انجام جرم گیری چند روز دچار تورم یا خونریزی شوند. در چنین شرایطی دندانپزشک شما ممکن است یک خمیر دندان ضد حساسیت و غرغره محلول ضدعفونی‌کننده دندان یا دهان‌شویه برای تسکین مشکلات شما تجویز کند.

همچنین در نحوه مسواک زدن و نخ دندان کشیدن در چند روز بعد از جرم گیری بهتر است دقت کافی را داشته باشید تا از آسیب رسیدن به لثه‌ها جلوگیری کنید.

سعی کنید حداقل یک هفته تا ده روز بعد از انجام جرم گیری، برای بررسی وضعیت لثه‌ها و اطمینان حاصل کردن از عدم بروز عفونت‌، مجددا به دندانپزشک خود مراجعه کنید.

منبع: برترین‌ها

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied