شمانیوز
شما نیوز

کووید۱۹؛ با انتشار واکسن اتحادیه اروپا چه اتفاقی می افتد؟

انتشار واکسن های کووید در کشورهای اتحادیه اروپا (اتحادیه اروپا) با بیش از 300 میلیون دوز در حال افزایش است.

به گزارش شمانیوز، تا 20 ژوئن، تقریباً نیمی از جمعیت بزرگسال اتحادیه اروپا حداقل یک دوز از واکسن کووید ۱۹ مصرف کرده اند، در حالی که 28 درصد کاملاً واکسینه شده اند. در اوایل سال جاری، این عرضه با تاخیر در تولید و توزیع و تردید واکسن در برخی کشورها مواجه شد. اما در هر حال تولید و تزریق واکسن همچنان ادامه دارد.

کشورهای اتحادیه اروپا تا چه حد پیش رفته‌اند؟

در هفته منتهی به 20 ژوئن 2021 ، آلمان به طور متوسط روزانه 1 دوز به ازای هر 100 نفر تجویز کرد. در حالی که ایتالیا و فرانسه با 0.9 دوز در هر 100 نفر - که همگی بالاتر از 0.6 در انگلستان در 100 نفر بود - عقب هستند.

مجارستان - که از واکسن های روسی و چینی و همچنین واکسن های مورد تأیید اتحادیه اروپا استفاده می کند - 46 درصد از جمعیت خود را کاملاً واکسینه کرده است، به همان نسبت انگلستان.

در فرانسه، کودکان 12 سال به بالا می توانند با رضایت والدین واکسینه شوند. دولت امیدوار است در صورت بازگشایی مدارس پس از تعطیلات تابستانی، از تعطیلی کلاس جلوگیری شود.

اتحادیه اروپا استفاده از واکسن Pfizer را در کودکان 12 تا 15 ساله در پایان ماه مه مجاز کرد.

آلمان اعلام کرد که آن را به افراد 12 تا 17 ساله با شرایط قبلی اعطا می کند در حالی که تعدادی از کشورهای دیگر اتحادیه اروپا گفته اند که کودکان را قبل از شروع سال تحصیلی آینده واکسینه خواهند کرد.

مشکلات اولیه در راه اندازی

در ژوئن 2020، همه 27 کشور عضو به طرحی پیوستند که مسئولیت اصلی خرید واکسن را به اتحادیه اروپا می داد. با این حال، اتحادیه اروپا نسبت به بریتانیا در مذاکره با AstraZeneca کندتر عمل کرد و مشکلات تأمین وجود داشت. معاملات آن با Pfizer-BioNTech و Moderna نیز مشکلات اولیه تولید و توزیع را به همراه داشت. در ماه فوریه، اورسولا فون در لاین، رئیس کمیسیون اروپا، مشکلات واکسن اتحادیه اروپا را پذیرفت و گفت: "ما برای تأخیر در تأخیر بودیم. در مورد تولید انبوه ما بیش از حد خوشبین بودیم و شاید بیش از حد مطمئن بودیم که آنچه سفارش داده ایم در واقع به موقع تحویل داده می شود. "

مشکلات مربوط به AstraZeneca

در ژانویه 2021 ، آژانس داروهای اروپایی (EMA) استفاده از واکسن Oxford-AstraZeneca را برای همه گروه های سنی تایید کرد. اما تعدادی از کشورهای اتحادیه اروپا در ابتدا از توصیه استفاده از آن برای افراد بالای 65 سال خودداری کردند.

فرانسه و آلمان سرانجام در موضع خود تجدید نظر کردند و واکسن را برای افراد 65-74 ساله در ابتدای ماه مارس تأیید کردند.

آنها مجدداً در میان 13 کشور اروپایی قرار گرفتند که بعداً در ماه مارس عرضه AstraZeneca را متوقف کردند. به دنبال گزارش هایی که تعداد کمی از افراد پس از دریافت ضربه، دچار لخته شدن خون شدند. در 7 آوریل، EMA گفت که "ارتباط احتمالی" بین واکسن و لخته ها وجود دارد. اگرچه هنوز توصیه می شود این کار را برای همه گروه های سنی انجام دهید.

چندین کشور اتحادیه اروپا، از جمله فرانسه، آلمان و هلند در حال حاضر می گویند فقط افراد بالای 55 یا 60 سال باید این ضربه را دریافت کنند. در حالی که برخی دیگر مانند دانمارک استفاده از آن را به طور کامل تعلیق کرده اند.

تیترهای خبری AstraZeneca منجر به کاهش اعتماد به نفس شد. در ماه مارس، شرکت نظرسنجی YouGov پیشنهاد کرد که تنها یک سوم آلمانی ها و 23 درصد از پاسخ دهندگان فرانسوی آن را بی‌خطر می دانند.

اتحادیه اروپا AstraZeneca را به دادگاه برد تا مجبور شود دوزهای بیشتری از واکسن را تحویل دهد. این شرکت مشکلات تولید را مقصر می داند اما می گوید که به طور کامل از قرارداد خود پیروی کرده است. اتحادیه اروپا نبرد حقوقی خود را باخت. می خواست AstraZeneca 120 میلیون دوز را تا پایان ماه ژوئن تحویل دهد، اما دادگاه حکم کرد که این شرکت باید 80 میلیون دوز را تا پایان ماه سپتامبر ارائه دهد.

va

ردیف صادرات واکسن

اتحادیه اروپا اعلام کرد که بریتانیا در قراردادهایی که با تولیدکنندگان واکسن، که برخی از آنها در اتحادیه اروپا نفوذ دارند، مزیت ناعادلانه ای داشته است.

رهبران اتحادیه اروپا ممنوعیت صادرات واکسن به انگلیس را در نظر گرفتند اما تصمیم گرفتند که واکسنی را وارد نکنند. در عوض، آنها خواستار شفافیت بیشتر انگلستان و سایر کشورها در مورد تعداد دوزهایی که صادر می کنند شدند.

اتحادیه اروپا می گوید تا 1 ژوئن 2021 ، 245 میلیون دوز به 46 کشور مختلف صادر کرده است.

آیا کشورهای اتحادیه اروپا می توانند معاملات خود را انجام دهند؟

طبق شرایط طرح اتحادیه اروپا، قرار نیست کشورهای عضو با هیچ تولید کننده واکسنی که اتحادیه اروپا قبلاً با آنها توافق کرده، معامله کنند. اما آنها می توانند معاملات جداگانه ای با سازندگان واکسن که با اتحادیه اروپا قرارداد امضا نکرده اند، انجام دهند.

مجارستان ماه هاست از واکسن اسپوتنیک روسیه استفاده می کند و اسلواکی نیز دوزهای آن را خریداری کرده است. آلمان در ماه آوریل گفت وگوها را برای تأمین منابع واکسن روسیه آغاز خواهد کرد و اتریش گفت که یک میلیون دوز خریداری می کند. اما تنها زمانی که آژانس دارویی اتحادیه اروپا این ضربه را برای استفاده در اتحادیه اروپا تایید کرد. جمهوری چک و لهستان هم با روسیه و چین وارد مذاکره شده اند.

آیا انگلیس به دلیل Brexit سریع‌تر واکسن ها را راه اندازی کرد؟

انگلستان واکسن Pfizer را در نوامبر 2020 ، تقریباً سه هفته قبل از مقررات اتحادیه اروپا تصویب کرد. دولت مدعی شد که خارج از اتحادیه اروپا به این کشور اجازه می دهد در این زمینه چابک تر باشد. با این حال، تأیید انگلستان برای واکسن به هر حال طبق قوانین اتحادیه اروپا مجاز بود – نکته‌ای که رئیس تنظیم کننده داروهای انگلستان به آن اشاره کرد.

انگلیس می توانست سال گذشته به طرح واکسن اتحادیه اروپا بپیوندد در حالی که هنوز در مرحله گذار با اتحادیه اروپا بود، اما تصمیم نگرفت. اگر چنین بود، انگلستان ممکن بود نتوانست معاملات زیادی با شرکت های واکسن انجام دهد.

 

منبع: بی‌بی‌سی

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied