شمانیوز
شما نیوز

آخرین اخبار کرونا

جدیدترین اخبار در مورد درمان کرونا + فیلم

دانشمندان ۹ داروی خوراکی ضد کرونا در جهان را شناسایی کردند.

به گزارش شمانیوز، آمار کرونا هر روزه در حال افزایش است. این افزایش آمار باعث نگرانی مردم شده است. واکسیناسیون کرونا در ایران باید با روند سریع تری انجام شود تا از همه گیری کرونا جلوگیری شود. در ادامه نکاتی مهم درباره درمان ویروس کرونا برای شما گردآوری کرده ایم.

 

 

  • شناسایی ۹ داروی خوراکی ضد کرونا در جهان

 

دانشمندان با استخراج جامع‌ترین مجموعه دارو‌های ضد کووید-۱۹ در جهان، ۹ داروی موجود یا کاندید را شناسایی کردند.

بر اساس نتایج منتشر شده در ۳ ژوئن در مجله نیچر، در میان ترکیبات مختلف، دانشمندان چهار داروی مورد تایید بالینی و ۹ ترکیب را در مراحل دیگر رشد با پتانسیل قوی برای استفاده مجدد به عنوان دارو‌های خوراکی کووید-۱۹ شناسایی کرده‌اند.

از بین دارو‌هایی که از تکثیر ویروس کرونا در سلول‌های انسانی جلوگیری می‌کنند، ۱۹ دارو با رمدیسیویر، یک درمان ضد ویروسی که برای درمان کووید-۱۹ تایید شده است، هماهنگی دارند.

پیتر شولتز رئیس این مطالعه می‌گوید: در حالی که اکنون واکسن‌های موثری علیه کووید-۱۹ داریم، اما هنوز دارو‌های ضد ویروسی بسیار موثری نداریم که بتوانند از عفونت کووید-۱۹ جلوگیری کرده و یا جلوی وخیم شدن آن را بگیرند.

او افزود: نتایج ما احتمال تعدادی از راه‌های امیدوارکننده را برای استفاده مجدد از دارو‌های خوراکی موجود با اثربخشی علیه سارس-کوو ۲ افزایش می‌دهد. ما دارو‌های موجود امیدوار کننده را شناسایی کرده‌ایم و از یافته‌های خود برای تولید ضد ویروس‌های بهینه استفاده می‌کنیم که در برابر ویروس کرونا از جمله انواع مختلف و سویه‌های مقاوم به دارو و نیز در برابر ویروس‌های کرونا که در حال حاضر وجود دارند یا ممکن است در آینده ظهور کنند، موثرتر باشد.

در همکاری بین کالیبر، بخش کشف دارو و تیمی از محققان در بخش ایمونولوژی و میکروبیولوژی موسسه، این مطالعه بیش از ۱۲۰۰۰ دارو را در دو نوع سلول مختلف انسانی آلوده به سارس-کوو ۲ آزمایش کرده است. بعد از ۲۴ تا ۴۸ ساعت آن‌ها سطح عفونت ویروسی را در سلول‌ها اندازه گیری کردند تا تعیین کنند که آیا دارو‌ها از تکثیر ویروس جلوگیری می‌کنند یا خیر. در برخی موارد، آن‌ها همزمان دو دارو را استفاده کردند تا ببینند آیا این ترکیبات در برابر ویروس با هم کار می‌کنند یا خیر.

توماس راجرز، نویسنده مسئول تحقیق گفت: برخی از موثرترین استراتژی‌های ضد ویروسی «کوکتل‌ها» هستند که در آن‌ها چندین داروی مختلف برای مبارزه با عفونت به بیماران داده می‌شود مانند آن‌هایی که برای درمان عفونت‌های HIV استفاده می‌شود.

از هزاران داروی غربالگری شده، محققان در مجموع ۹۰ ترکیب را شناسایی کردند که از تکثیر سارس-کوو ۲ حداقل در یکی از رده‌های سلول‌های انسانی جلوگیری می‌کند. از این تعداد ۱۳ مورد بالاترین پتانسیل را دارند که به عنوان روش‌های درمانی کووید-۱۹ براساس قدرت، فعالیت مستقل از رده سلولی یا مکانیسم عملکرد احتمالی، خواص فارماکوکینتیک و مشخصات ایمنی انسانی، دوباره مورد استفاده قرار گیرند.

چهار داروی هالوفانترین، نلفیناویر، سیمپراویر و مانییدپین، قبلا توسط سازمان غذا و داروی آمریکا تایید شده‌اند و ۹ دارو دیگر در مراحل مختلف فرآیند تولید دارو هستند.

از صفحه نمایش ترکیبی داروها، محققان ۱۹ دارو را یافتند که هنگام تجویز با رمدسیویر، یک اثر افزودنی داشتند به این معنا که دارو‌ها هر دو در هنگام استفاده همزمان در برابر ویروس فعال هستند.

مالینا باکوفسکی محقق اصلی این مطالعه می‌گوید: مزیت بالقوه یک استراتژی درمانی که از ترکیبی از دارو‌ها استفاده می‌کند این است که مصرف دوز کمتری از هر دارویی می‌تواند خطر عوارض جانبی آن دارو را کاهش دهد.

دو داروی اضافی یک گام فراتر رفتند تا تاثیر هم افزایی بر روی رمدسیویر داشته باشند، به این معنی که دارو‌ها توانایی رمدسیویر را در سرکوب ویروس افزایش می‌دهند. این دو دارو ریبوپرین بودند، ترکیبی که به عنوان پیشگیری کننده حالت تهوع و عفونت جراحی آزمایش شده است.

بر اساس نتایج صفحه‌های کشت سلولی، محققان بهترین کاندیدا‌های دارویی را در سلول‌های بافت انسانی و یک مدل حیوانی آزمایش کردند تا مشخص شود که به احتمال زیاد در بیماران انسانی موثر است. تیم تحقیق با موفقیت در شناسایی روش‌های بالقوه کووید-۱۹، به پیشرفت سایر نامزد‌های آینده دار از طریق خط لوله کشف دارو ادامه می‌دهد.

شولتز می‌گوید: نتایج حاصل از سنجش‌های سلولی و مدل‌های حیوانی بسیار امیدوار کننده است و نیاز به دارو‌های پزشکی برای رفع کووید-۱۹ همچنان فوری است. بسیار مهم است که ما برای تعیین آنچه ایمن و موثر است با حداکثر دقت پیش برویم، زیرا کوشش بهترین راه برای یافتن روش‌های درمانی جدید است که برای بیماران تفاوت ایجاد می‌کند.

 

 

  • چه دارویی خطر مرگ بیماران کووید ۱۹ را کاهش می‌دهد؟

 

داروی ضدویروسی که هم‌اکنون برای بیماران کووید۱۹ تجویز می‌شود داروی فاویپراویر است.

محمدرضا جهانبانی، متخصص بیماری‌های داخلی درباره دارو درمانی برای جلوگیری از خطر مرگ بیماران کووید۱۹ گفت: درمان ضدویروسی که هم‌اکنون برای بیماران کووید۱۹ تجویز می‌شود داروی فاویپراویر است.

او افزود: داروی فاویپیراویر حتماً باید با تجویز پزشک مصرف شود و به‌هیچ‌عنوان بیمار خودش نباید اقدام به خرید و مصرف این دارو کند.

جهانبانی تصریح کرد: براساس دستورالعمل‌های جهانی، رمدیسیویر تنها دارویی است که تأییدیه جهانی برای درمان کووید۱۹داشته و اثربخشی خوبی بر روی بیماران دارد، به طوری که مرگ و میر بیماران با مصرف این دارو کاهش داشته است.

این متخصص بیماری‌های داخلی بیان کرد: افراد مبتلا به کرونا ۴ تا ۶ هفته بعد از بهبود علائم می‌توانند واکسن بزنند، اما اگر با شخصی که مبتلا بوده در تماس بوده‌اند، بهتر است ۱۰ روز خود را قرنطینه کنند یا تست PCR دهند و اگر نتیجه تست منفی بود و علائمی نداشتند واکسن را تزریق کنند.

 

 

  • رمدسیویر تاثیری بر بهبود بیماران کرونایی ندارد

 

قانعی گفت: طبق مطالعات انجام شده از سوی یک مجله معتبر پزشکی، داروی رمدسیویر بر مبتلایان کرونایی بدون تاثیر است.

 قانعی، فوق تخصص بیماری های عفونی در تیتر امشب اظهار کرد: یکی از داروهایی که در حال حاضر بسیار مورد تقاضا و مطالبه قرار گرفته و میزان مصرفش در شش ماه گذشته برابر با دو هفته اول مرداد ماه بوده، داروی رمدسیویر است.

او افزود: بر اساس نتیجه تحقیق یک مجله معتبر پزشکی، ۴۰۵ بیمارستان و ۱۱۰۳۰ بیمار در مراکزی مورد بررسی قرار گرفتند و کارشناسان متوجه شدند، رمدسیویر در بیماران بستری مبتلا به کووید ۱۹ یا بسیار کم بوده و یا اصلا اثر بخش نبوده است.

قانعی تصریح کرد: خدمات بستری ویژه افرادی است که دچار افت شدید اکسیژن می شو‌ند و سایر افراد مبتلا به کرونا را در منزل نیز می توان درمان کرد.

قانعی بیان کرد: طبق مطالعاتی که در مجله لنست ارائه شده؛ عنوان شده که هیچ اثری از رمدسیویر بر بار ویروسی کرونا وجود ندارد یعنی ما میخواهیم یک داروی ضدویروس بدهیم و بگوییم اگر این داروی ضدویروس را زودتر شروع کردیم، تعداد ویروس در بدنمان کم می‌شود.

او افزود: در حال حاضر با تست پی سی آری که انجام می‌شود یک عددی ارائه می‌شود، اگر آن عدد مثلا ۱۵ باشد می‌گویند لود ویروس خیلی زیاد است و اگر ۳۵ باشد می‌گویند وضعیت رو به بهبودی است.

قانعی بیان کرد: طبق مطالعات مجله لنست، این بررسی روی ۲۳۷ بیمار انجام شد و مشخص شد تزریق رمدسیویر بر کاهش تعداد ویروس‌ها در بیماران کرونایی، تاثیری نداشته است، ضمن اینکه در ۱۲ درصد بیماران منجر به عارضه‌ای شد که مجبور شدند آن‌ها را از مطالعه خارج کنند، زیرا عوارض روی کلیه و کبد و سایر سیستم‌های متابولیسم آن‌ها ایجاد شده بود.

 

قطعا رمدسیویر باعث کاهش مرگ افراد نمی شود

قانعی بیان کرد: طبق بررسی‌های این مجله، مرگ و میر به طور کلی ۱۴ درصد بوده، ولی در گروه‌های دارونما ۱۳ درصد است، یعنی هیچ فرقی بین تزریق یک محلول قندی نمکی و رمدیسیویر، در مرگ افراد وجود نداشته است. به طور قطع و یقین، داروی رمدیسیویر باعث کاهش مرگ و میر بیماران نمی‌شود و نهایتا شاید یک روز، ترخیص از بیمارستان را بهتر کند.

فوق تخصص بیماری‌های ریه اظهار کرد: با توجه به این نکته که علائم کرونا بعد از ۷ روز در بدن فرد نمایش پیدا می‌کند و پس از ۷ روز ویروسی در بدن وجود ندارد و فقط شاهد واکنش‌های ویروس هستیم، گفت: ما یک ریه ملتهب داریم و این ریه ملتهب، پاسخ ایمنی به ویروس است و اگر این پاسخ ایمنی متعادل باشد، یعنی ریه دچار تورم نشود، فرد سالم می‌ماند و از عوارض ویروس رنج نمی‌کشد، اما اگر پاسخ بیش از حد و غیرمتعادل به ویروس، بدهد، ریه متورم می‌شود.

 

کرونا تنها در افرادی که ریه آن ها ملتهب شده باشد منجر به مرگ می شود

او گفت: کرونا فقط در صورتی منجر به مرگ افراد می‌شود که ریه شان ملتهب شده باشد و هیچکس از درد عضله و ویروس نمی‌میرد. به همین دلیل ذکر شده که سه دارو بیشتر در کاهش مرگ و میر ناشی از کووید موثر نیست. یکی کورتیکو استروئید یا کورتون است که تورم ریه را کاهش می‌دهد و برای ده روز مصرف کردن منجر به پوکی استخوان نمی‌شود. یکی مصرف اکسیژن و دیگری مصرف داروی ضد انعقاد خون است. این سه دارو مشخصا مرگ را کم می‌کنند و باعث بهبود بیمار می‌شوند، ولی هیچ کدام از دارو‌های ضدویروسی این اثربخشی را ندارند.

قانعی بیان کرد: در ۶ ماهه دوم سال گذشته، ۱۱ میلیون و در دو هفته اول مرداد امسال هم ۱۱ میلیون قرص فاویپیراویر استفاده شد. این در حالی است که پتنت این دارو دست ژاپن بوده، ولی در گایدلاین ژاپن نیست. در چین نیز این دارو مشاهده نمی‌شود، آمریکا هم این دارو را جزو دارو‌های رسمی معرفی کرده در گایدلاین اروپا نیز نیست و این کشور‌ها این دارو را استفاده نمی‌کنند و رمدسیویر نیز به وسعتی که ما استفاده کرده ایم، استفاده نمی‌شود.

او ادامه داد: من پیشنهاد می‌کنم به سایت سازمان بهداشت جهانی سری بزنید، در آنجا قید شده من علیه مصرف فاویپیراویر فتوا می‌دهم و نگران هستم و من ضد مصرف این دارو هستم. همچنین در ۱۳ مرکز ما نیز همین هست. در پروتکل آمریکا، اروپا و انگلیس این دارو ذکر نشده است.

قانعی گفت: تعداد مرگ و میر و بستری شدگان کم شده است، از آن جایی که ۹۵ درصد مرگ و میر‌های کرونایی در سنین بالای ۵۰ سال اتفاق می‌افتاد؛ بنابراین واکسیناسیون ما را از این امر نجات داده و قطعی است که تزریق دو دوز واکسن کرونا باعث کاهش فوتی‌ها خواهد شد. همچنین، برخی‌ها در زمان تزریق واکسن هیچ خبری از ناقل بودن ندارند و در زمان واکسیناسیون سریع بیماری در بدن آن‌ها تشدید می‌شود؛ بنابراین برای دریافت دوز دوم واکسن باید یک ماه از دوز اول گذشته باشد.

 

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied