شمانیوز
شما نیوز

اول ماه رمضان کی است؟ | تاریخ دقیق شروع ماه رمضان

رویت هلال ماه رمضان ۱۴۴۵ یکشنبه هفته آینده در ایران ممکن نیست و سه‌شنبه هفته آینده اول رمضان خواهد بود.

اول ماه رمضان کی است؟ | تاریخ دقیق شروع ماه رمضان

به گزارش شمانیوز: کاظم کوکرم در مورد رویت‌پذیری هلال ماه رمضان ۱۴۴۵ هجری قمری اظهار کرد: امسال برای رؤیت هلال ماه مبارک رمضان وضعیت آسان و تقریباً روشنی را در پیش داریم. به این صورت که شامگاه بیست‌ونهم شعبان امسال مصادف با بیستم اسفند هلال ماه هنگام غروب خورشید، فاصله بسیار نزدیکی با خورشید دارد و با اینکه هلال ماه بعد از خورشید غروب می‌کند، امکان رؤیت هلال ماه وجود نخواهد داشت.

وی ادامه داد: در تهران اختلاف غروب ماه و خورشید فقط حدود ۹ دقیقه و به اندازه‌ای کم است که در شامگاه بیست‌ونهم شعبان به‌هیچ‌وجه نمی‌توان این هلال را از ایران رؤیت کرد.

کوکرم افزود: روال رؤیت هلال ماه در تقویم هجری قمری این است که در شامگاه بیست‌ونهم هر ماه قمری برای رؤیت هلال ماه اقدام می‌کنیم و اگر هلال را رؤیت کردیم، فردا روز اول ماه قمری بعدی و اگر ندیدیم فردا روز سی ام ماه قمری فعلی و پس‌فردا روز اول ماه بعد خواهد بود.

سه‌شنبه اول ماه رمضان است

کارشناس رؤیت هلال ماه گفت: با توجه به ویژگی‌های نجومی هلال ماه در روز ۲۹ شعبان ۱۴۴۵، با اطمینان نزدیک به یقین می‌توان گفت، این هلال رؤیت پذیر نیست. این یقین در منجمان از مقایسه ویژگی‌های این هلال ماه با ویژگی هلال ماه‌های مشابه در ۱۰۰ سال گذشته ناشی می‌شود و پیش بینی دقیقی است. هرچند در نهایت برای رؤیت هلال ماه از جهت فقهی باید اقدام کرد و در عمل از رویت‌ناپذیری هلال مطمئن شد؛ از نظر نجومی، وضعیت روشن است و ماه شعبان امسال ۳۰ روزه خواهد شد و با احتمال بسیار بالا روز ۲۲ اسفند، اولین روز ماه رمضان ۱۴۴۵ در ایران اعلام خواهد بود.

ماه رمضان عربستان

کوکرم همچنین در مورد شروع ماه مبارک رمضان در دیگر کشورهای اسلامی، به‌ویژه عربستان و کشورهای حاشیه جنوبی خلیج‌فارس گفت: شیوه استخراج تقویم در برخی کشورهای اسلامی مانند کشور عربستان با ایران متفاوت است. از آنجا که در شامگاه بیست‌ونهم شعبان هلال ماه پس از خورشید غروب می‌کند، حتی با اینکه زمان کمی بعد از خورشید غروب می‌کند و با تلسکوپ هم قابل رؤیت نیست، بر اساس شیوه استخراج تقویم هجری قمری در عربستان، شعبان ۲۹ روزه و دوشنبه، بیست‌ویکم اسفند به احتمال زیاد روز اول ماه مبارک رمضان در عربستان اعلام خواهد شد.

روزنامه‌نگار علمی در ادامه یادآور شد: ملاک ما در ایران برای استخراج تقویم قمری، رؤیت هلال ماه با چشم غیرمسلح و استفاده از ابزار نجومی متعارف و تلسکوپ‌های در دسترس عموم است، در حالی که در عربستان شیوه استخراج تقویم متفاوت است و اگر پس از غروب خورشید هلال ماه بالای خورشید باشد، مبنا قرار می‌گیرد و فردای آن روز را روز اول ماه قمری بعد اعلام می‌کنند، حتی اگر عملاً با تلسکوپ رویت‌پذیر نباشد؛ این اتفاقی است که در گذشته نیز بارها افتاده است.

کوکرم افزود: بنابراین با احتمال بالایی انتظار داریم عربستان امسال یک روز زودتر از ما ماه رمضان را آغاز کند. کشورهای دیگر اسلامی نیز از پاکستان و بنگلادش گرفته تا مالزی و اندونزی اغلب از تقویم عربستان پیروی می‌کنند و این کشورها هم احتمالاً دوشنبه ۲۱ اسفند را روز اول ماه مبارک رمضان اعلام خواهند کرد.

زمان عید فطر ۱۴۰۳ در ایران

وی تاکید کرد: به این ترتیب انتظار داریم ما در ایران ماه رمضان را یک روز دیرتر از عربستان شروع کنیم؛ ولی پایان ماه مبارک رمضان در ایران و عربستان به احتمال زیاد در یک روز خواهد بود و عید فطر در ایران و عربستان بیست‌ودوم فروردین اعلام خواهد شد. این یعنی امسال به احتمال بالایی ماه مبارک رمضان در ایران ۲۹ روزه و در عربستان ۳۰ روزه خواهد بود.

 

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied