شمانیوز
شما نیوز

شکلات تلخ| سلامت و پزشکی

۵ خاصیت رویایی این خوراکی خوشمزه| شکلات تلخ سلامت قلب‌تان را تضمین می‌کند

مصرف شکلات تلخ در سلامت قلب و پوست افراد تاثیرگذار است و به تنظیم فشار خون کمک می‌کند.

۵ خاصیت رویایی این خوراکی خوشمزه| شکلات تلخ سلامت قلب‌تان را تضمین می‌کند

به گزارش شمانیوز، شاید باور پذیر نباشد اما این خوراکی خوشمزه می تواند در سلامت و زندگی شما تاثیرگذار باشد؛ شکلات تلخ اگر در حد اعتدال و در خالص‌ترین شکل آن (با محتوای بالای کاکائو) مصرف شود، فواید بسیاری برای سلامتی دارد. این فواید ریشه در ترکیب غنی از فلاونوئید شکلات تلخ دارد که دارای خواص آنتی اکسیدانی و ضد التهابی است و می‌تواند بر سلامت قلب، تنظیم فشار خون، عملکرد مغز، خلق و خو، محافظت آنتی اکسیدانی و حتی سلامت پوست تأثیر مثبت بگذارد.

با این حال رعایت اعتدال در مصرف شکلات تلخ ضروری است؛ چرا که مصرف بیش از حد شکلات تلخ سبب افزایش دریافت کالری و قند مصرفی می‌شود و با فواید آن در تضاد است. برای بهره‌مندی از خواص این ماده غذایی ترجیحاً یک وعده کوچک شکلات تلخ با کیفیت بالا و حداقل ۷۰ درصد کاکائو در روز مصرف کنید.

برخی فواید نسبت داده شده به شکلات تلخ عبارتند از:

۱) سلامت قلب

یکی از شناخته‌شده‌ترین فواید شکلات تلخ تاثیر مثبت آن بر سلامت قلب است. دلیل این امر توانایی فلاونوئیدها برای بهبود جریان خون و کاهش التهاب است. مطالعات نشان داده است که مصرف متوسط شکلات تلخ می‌تواند به بهبود عملکرد قلبی عروقی و کاهش خطر بیماری قلبی کمک کند.

۲) تنظیم فشار خون

فشار خون بالا یک ریسک فاکتور مهم برای بیماری قلبی است. شکلات تلخ حاوی ترکیباتی است که به کاهش فشار خون کمک می‌کند و مصرف منظم این خوراکی به دلیل توانایی آن در انبساط رگ‌های خونی می‌تواند منجر به کاهش متوسط فشار خون شود.

۳) تقویت عملکرد مغز و بهبود خلق و خو

شکلات تلخ دارای تأثیر مثبت بر عملکرد مغز و خلق و خو است. فلاونوئیدهای موجود در شکلات تلخ ممکن است با افزایش جریان خون به مغز و آزادسازی انتقال‌دهنده‌های عصبی سروتونین، عملکرد شناختی و خلق و خو را تقویت کنند.

۴) محافظت آنتی اکسیدانی

آنتی اکسیدان‌ها در محافظت از بدن در برابر استرس اکسیداتیو، که با بیماری‌های مزمن مختلف و پیری مرتبط است، نقش حیاتی دارند. در واقع محتوای بالای فلاونوئید در شکلات تلخ، به خواص آنتی اکسیدانی آن کمک می‌کند. هم‌چنین بر اساس تحقیقات، مصرف شکلات تلخ، فعالیت آنتی اکسیدانی را در بدن افزایش می‌دهد.

۵) سلامت پوست

فلاونوئیدهای موجود در شکلات تلخ برای پوست نیز مفید هستند. این ترکیبات می‌توانند به محافظت از پوست در برابر آسیب‌های ناشی از اشعه ماوراء بنفش خورشید، بهبود هیدراتاسیون و گردش خون کمک کنند.

 

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied

تبلیغات متنی