شمانیوز
شما نیوز

رئیس جمهور

قانون در مورد مرگ رئیس جمهور چه میگوید؟ / اگر رییس جمهور فوت شود چه می‌شود؟

قانون در مورد مرگ رئیس جمهور چه میگوید؟ / اگر رییس جمهور فوت شود چه می‌شود؟

قانون اساسی در باره مرگ رئیس جمهور چه چیزهایی میگوید.

قانون اساسی درباره فقدان رئیس جمهور چه می گوید؟اصل ۱۳۱ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران می گوید: در صورت فوت، عزل، استعفاء، غیبت یا بیماری بیش از دو ماه رئیس‌جمهور یا در موردی که مدت ریاست جمهوری پایان یافته و رئیس‌جمهور جدید بر اثر موانعی هنوز انتخاب نشده یا امور دیگری از این قبیل، معاون اول رئیس‌جمهور با موافقت رهبری اختیارات و مسئولیت‌های وی را بر عهده می‌گیرد و شورایی متشکل از رئیس مجلس و رئیس قوه قضاییه و معاون اول رئیس‌جمهور موظف است ترتیبی دهد که حداکثر ظرف مدت ۵۰ روز رئیس‌جمهور جدید انتخاب شود، در صورت فوت معاون اول یا امور دیگری که مانع انجام وظایف وی گردد و نیز در صورتی که رئیس‌جمهور معاون اول نداشته باشد مقام رهبری فرد دیگری را به جای او منصوب می‌کند.

بالگرد حامل رئیس جمهور که برای افتتاح «سد مرزی «قیز قلعه‌سی» به آذربایجان شرقی سفر کرده بود، در مسیر بازگشت در «جنگل دیزمار» در محدوده عمومی بین ورزقان و جلفا استان آذربایجان شرقی دچار سانحه شد.

محسن منصوری، معاون اجرایی رئیس‌جمهوری گفته است: دو تن از عزیزان در این پرواز با نیروهای امدادی ارتباط برقرار کردند. نیم ساعت بعد از طی مسیر ارتباط بالگرد رئیس جمهور با دو بالگرد دیگر قطع می‌شود. پس از این اتفاق دو بالگرد منطقه را جست و جو کردند. نکته امیدوار کننده دیگر این است که محل حادثه تا شعاع دو کیلومتری توسط وزارت ارتباطات مشخص شده است.

درصورت فوت رئیس جمهور اختیارات او به چه کسی خواهد رسید؟

درحالی که عملیات نجات ادامه دارد. مسئولان و مردم در سراسر ایران برای سلامتی رییس جمهور و همراهانش دست به دعا شدند و امید است که به‌زودی خبر پیداشدن ایشان و همراهانش به نگرانی مردم ایران پایان دهد. گفتنی است در برخی شرایط مانند همین حادثه برای بالگرد رئیس جمهور انتشار شایعات می‌تواند پیامدهای بیشتری نیز داشته باشد. از این رو لازم است که مردم اخبار را از منابع رسمی و موثق پیگیری کنند.

اما سوالی که در این وضعیت ممکن است پیش آید این است که طبق قانون اساسی جمهوری اسلامی درصورت فوت رئیس جمهور اختیارات او به چه کسی خواهد رسید؟

محمود صادقی، نماینده سابق مجلس شورای اسلامی در ایکس درباره تصمیم‌هایی که پس از فوت رییس جمهور گرفته خواهد شد، نوشت: طبق اصل ۱۳۱ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران در صورت فوت، عزل، استعفاء، غیبت یا بیماری بیش از دو ماه رئیس جمهور و یا در موردی که مدت ریاست جمهوری پایان یافته و رئیس جمهور جدید بر اثر موانعی هنوز انتخاب نشده و یا امور دیگری از این قبیل، معاون اول رئیس جمهور با موافقت رهبری اختیارات و مسئولیت‌های وی را برعهده می‌گیرد و شورایی متشکل از رئیس مجلس و رئیس قوه قضاییه و معاون اول رئیس جمهور موظف است ترتیبی دهد که حداکثر ظرف مدت پنجاه روز رئیس جمهور جدید انتخاب شود.

در صورت فوت معاون اول و یا امور دیگری که مانع انجام وظایف وی گردد و نیز در صورتی که رئیس جمهور معاون اول نداشته باشد مقام رهبری فرد دیگری را به جای او منصوب می‌کند.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied

تبلیغات متنی