شمانیوز
شما نیوز

مزیت های کاشت لنز دائمی چشم

عدسک یا لنز چشم دائمی : ( Intraocular Lens) گونه‌ای عدسی است که در داخل چشم انسان به‌طور دائمی کاشته می‌شود تا بیماری‌هایی نظیر آب‌مروارید، نزدیک‌بینی یا دوربینی را اصلاح کند.

عدسک یا لنز چشم دائمی : ( Intraocular Lens) گونه‌ای عدسی است که در داخل چشم انسان به‌طور دائمی کاشته می‌شود تا بیماری‌هایی نظیر آب‌مروارید، نزدیک‌بینی یا دوربینی را اصلاح کند. رایج‌ترین نوع عدسک داخل چشمی آن‌هایی هستند که به جای عدسی طبیعی چشم که به نوعی دچار اختلال است، قرار داده می‌شوند. در اصطلاح پزشکی به این نوع لنزها "سودوفاکیک " گفته می‌شود.

تفاوتی که این لنزها با لنزهای طبی متحرک دارند این است که دیگر نیازی به درآوردن لنز و استفاده از جالنزی و مایع لنز ندارند .

 عموماً لنز چشم دائمی در جریان عمل آب مروارید و پس از آنکه عدسی تار شده(به اصطلاح کاتاراکت) برداشته شد، به جای لنز طبیعی چشم بیمار قرار داده می‌شوند. نوع دیگر عدسک داخلی در اصطلاح فاکیک phakic IOL یا PIOL گفته می‌شود.

این گونه لنزها روی عدسی طبیعی چشم قرار داده می‌شوند و برای درمان عیوب انکساری چشم نظیر نزدیک‌بینی مناسب هستند. این گونه عدسک‌های داخل چشمی عموماً از جنس پلاستیک هستند و دو گیره به اصطلاح چسبنده دارند که در اتاقک چشم به راحتی لنز را نگاه‌داری می‌کنند.قبلاً لنزهای داخل چشمی از مواد غیرقابل انعطاف ساخته می‌شدند؛ موادی همچون متیل متاکریلات. اما امروزه از مواد انعطاف‌پذیر درست می‌شوند.بیشتر لنزهای داخل چشمی که امروز استفاده می‌شوند، تک‌کانونی هستند؛ به این معنی که یا برای تمرکز دید دور یا دید نزدیک کارایی دارند. با این حال گونه‌های دیگری چون لنزهای چندکانونی برای دید دور، میانه و نزدیک به‌طور هم‌زمان و لنزهای تطابقی نیز در دسترس هستند

البته کارایی این لنزها نسبت به کانتکت لنزها متفاوت است به طور مثال با این لنزها خوابیدن  هیچ مسئله ای ندارد ولی خوابیدن با لنز طبی یا رنگی مسائلی دارد که باید مطالعه شود .

 

چه کسانی برای عمل کاشت لنز چشم دائمی فیکیک فرد مناسبی به شمار می روند؟

بیشترین کسانی که فیکیک به آنها پیشنهاد می شود غالبا جوانانی هستند که عمل جراحی اصلاح دید به کمک لیزر برای آنها مناسب نیست. این امر به این دلیل است که لنزهای فیکیک بخش گسترده تری از مشکلات دید فرد را –در مقایسه با عینک- می تواند تصحیح نماید. علاوه بر این، فروش لنز فیکیک به کسانی که سابقه ابتلا به مشکلات قرنیه یا مشکلات سطح چشمی داشته اند، گزینه ای ایمن تر به شمار می رود.

برای آنکه بتوان از عمل کاشت لنزهای فیکیک برای فرد استفاده کرد، لازم است بیمار بالای ۱۸ سال بوده و شماره چشم وی ثابت شده باشد. ثابت بودن شماره چشم بدین معناست که در طول دو سال گذشته حداکثر نیم شماره تغییر شماره عینک داشته باشد.

 

چگونه می توانم احتمال بروز مشکلات را کاهش دهم؟

بسیاری از بیماران با بی حسی موضعی مورد عمل کاشت لنز داخل چشمی فیکیک قرار می گیرند. در این صورت قبل از عمل، برای خوردن و آشامیدن و مصرف خوراکی داروهای ثابتی که تحت نظر پزشک مصرف می کرده اید هیچ محدودیتی ندارید.

اکثر پزشکان جراح برای معاینه کامل چشم و راحتی بیشتر بیمار در حین عمل جراحی از بیهوشی عمومی و مسکن های لازم استفاده می کنند. پس شما زمانی که در اتاق عمل هستید کاملا راحت باشید، به آرامی نفس بکشید و پس از اینکه جراح سرتان را در وضعیت خاصی قرار داد، سعی کنید تا حد ممکن سر را در وضعیت کاملا بی حرکت قرار دهید.

AndroidOnlineNewsImage

در مراحل اولیه، با باز نگه داشتن کامل چشم ها تا حد امکان باز،می توانید به پزشک در آماده سازی محیط عمل کمک کنید تا پزشک بتواند اطراف چشم ها و مژه ها را بپوشاند تا در طول عمل مزاحمتی برای آنها ایجاد نشود. پلک زدن پس از آماده سازی محیط عمل مشکلی ایجاد نمی کند. سعی کنید فقط مستقیما به روبرو و به نوری که به چشم تابانده می شود نگاه کنید.

در صورت نیاز می توانید به راحتی پلک بزنید. نگاه کردن مستقیم به نور میکروسکوپ که در بالای سر شما قرار گرفته و بر چشم متمرکز است، بهترین وضعیت قرار گرفتن چشم برای عمل را فراهم می آورد. پزشک جراح در طول عمل با شما صحبت خواهد کرد تا در هر مرحله احساس راحتی کنید.

اگر احساس ناراحتی دارید یا نیاز به عطسه، سرفه یا وقفه ای دارید، به پزشک جراح اطلاع دهید. در پایان عمل یک محافظ پلاستیکی شفاف روی چشم قرار داده می شود تا در هنگام مراجعه به منزل از چشم محافظت شود. پرستاران در مورد مراقبت های پس از عمل برای شما یا همراه تان توضیحاتی ارائه خواهند داد و شیوه برداشتن یا قرار دادن محافظ چشم در موقع خواب را به شما اموزش خواهند داد. این محافظ پلاستیکی حداقل تا یک هفته پس از عمل کاشت لنز فیکیک باید استفاده شود.

یک روز پس از عمل لنز چشم دائمی می توانید دوش بگیرید و صورت خود را به طور معمول بشویید. اکثر جراح ها تاکید دارند حداقل تا یک هفته پس از عمل از شنا کردن خودداری نمایید و از ورزش هایی که در آنها برخورد فیزیکی وجود دارد حداقل تا یک ماه دوری کنید. ورزش های بدون برخورد فیزیکی از قبیل ژیمناستیک یا پیاده روی یک روز پس از عمل می توانند از سر گرفته شوند. در مورد اینکه چه زمانی قادر به رانندگی خواهید بود می توانید از جراح خود مشورت بگیرید، با این حال به طور کلی حداقل چندین روز پس از عمل از رانندگی بپرهیزید.

 

نکات مهم هنگام استفاده از لنز چشم دائمی

با تنظیم ساعت، مصرف آنتی بیوتیک ها و قطره های ضد التهابی را در ساعت دقیق و به طور منظم انجام دهید. مصرف منظم داروهای تجویز شده در بهبود وضعیت چشم و پیشگیری از بروز عفونت و التهاب بسیار موثر هستند. در صورتی که چند نوع قطره چشمی برای شما تجویز شده است، در زمان مصرف آنها حداقل 2 دقیقه بین انواع مختلف فاصله بیندازید تا هر قطره به خوبی جذب شود و سپس قطره بعدی را استفاده کنید. اگر در یکی از نوبت ها فراموش کردید قطره چشمی را مصرف کنید یا مطمئن نیستید که آنرا مصرف کرده اید یا نه، مصرف دوباره آن ضرری ندارد.

در هفته های نخست پس از عمل کاشت لنزهای فیکیک، تغییر در میزان دید یا احساس ناراحتی کاملا طبیعی است و بایستی صبور باشید. میزان درد خفیف است و بینایی به طور معمول در 2 یا 3 روز نخست پس از عمل به میزان قابل توجهی بهبود می یابد، چرا که اثر دارو های گشاد کننده مردمک که در طول عمل مورد استفاده قرار گرفته اند به تدریج از بین می رود. چنانچه هر یک از موارد درد شدید افزایش یابنده، حساسیت به نور، قرمزی چشم وتاری دیدرا تجربه کردید، فورا با پزشک جراح خود یا یک مرکز تخصصی چشم پزشکی در ارتباط باشید.

از آنجا که نمی توان حدس زد مشکلات چشمی که نیاز به درمان دارند ممکن است در کدام مرحله از فاز ترمیم رخ دهند، لذا نوبت های ویزیت که برای شما برنامه ریزی شده است را به خاطر بسپارید و هیچ یک را از دست ندهید، حتی اگر چشم تان کاملا سالم و بدون مشکل است.

Untitled

 

خطرات و عوارض جانبی لنز چشم دائمی

استفاده از لنزهای داخل چشمی فیکیک نیز مانند تمامی روشهای جراحی، خطرات مشخصی را به همراه خواهد داشت. هر چند این موارد کم می باشد. عوارض کوتاه مدت و بلند مدت این جراحی عبارت است از:

● جداشدگی شبکیه؛ این شرایط بسیار وخیم بوده و تهدیدی جدی برای بینایی بیمار محسوب میشود.

● از دست رفتن سلولهای مربوط به لایه ی نازک داخل قرنیه (اپی تلیوم)؛ این شرایط سبب تاری پیشرونده در دید می شود. از این رو، پزشک در هر بار مراجعه تعداد سلولهای اندوتلیال را اندازه گیری خواهد کرد.

● التهاب یا عفونت چشم

● انحراف دید مانند وجود هاله و تابش خیره کننده به ویژه هنگام رانندگی و تاری دید

● آب مروارید؛ عدم توجه به آن سبب نابینایی کامل می شود.

● انحراف مردمک که احتمال وجود تابش خیره کننده و دید تار را افزایش می دهد.

تیم تحقیقاتی لنزمارکت معتقد است که نظرات ، انتقادات و پیشنهادات شما می تواند به ما کمک نماید تا بتوانیم برای شما دوستان و مخاطبین گرامی هر چه بهتر و با کیفیت تر به تولید محتوایی فاخر و جامع پرداخته و در راستای پیشبرد دانش گام برداریم. از این رو اگر در مورد موضوعات مندرج در مقاله بالا نقد و یا ابهامی وجود دارد که می تواند به بهتر شدن مقاله کمک نماید در قسمت پیشنهادات قرار دهید.

همچنین اگر در ارتباط با موضوع مقاله دانش جدیدی دارید و می توانید به تکمیل نمودن محتوای تولید شده کمک کنید ما و دیگر مخاطبین محترم را از ان آگاه گردانید.

 

 

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied