شمانیوز
شما نیوز

داروهای داخلی کمبود مشابه خارجی را برطرف می کند

معاون وزیر بهداشت گفت: اقلام دارویی که برند خارجی دارند مشابه تولید داخلی شان را داریم و داروهای تولید داخل می توانند کمبود آنها را برطرف کند.

به گزارش شمانیوز به نقل از مهر: محمدرضا شانه ساز سرپرست غذا و دارو عصر امروز در بیست و هشتمین جلسه ستاد اطلاع رسانی و تبلیغات اقتصادی کشور که در وزارت کشور برگزار شد، اظهار کرد: ما در مقطعی نسبت به سال گذشته کمبود دارو داشتیم اما این کمبود کمتر از ۲۰ قلم است. در صورتی که در سال گذشته این کمبود، سه رقمی بود.

وی افزود: امروز تعداد اقلام کمبود دارو کاهش قابل توجهی پیدا کرده است.

 

شانه ساز گفت: البته این نکته را یادآور شوم وقتی اعلام می‌شود دارویی کم است ۳ الی ۴ ماه طول می‌کشد تا بیمار بتواند باور کند این کمبود جبران شده و مشکلی در تهیه دارو ندارد.

 

سرپرست غذا و دارو گفت: این را قاطعانه اعلام می‌کنم که کشورهایی که تحریم‌ها را در ایران اعمال کردند در کشورهای خودشان کمبود دارو دارند و این کمبود در این کشورها هم وجود دارد.

وی تصریح کرد: اکثر داروهایی که ما در داخل کشور کمبود داریم داروهای خارجی هستند که مشابه تولید داخلی شأن را هم داریم.

سرپرست غذا و دارو اظهار داشت: البته ما باید بر روی ارز و تخصیص آن به داروهای مختلف نظارت کنیم و البته هر داروی خارجی که تولید داخلی اش را داشته باشیم در اولویت چندم ما برای واردات قرار می‌گیرد.

شانه ساز خاطرنشان کرد: ما به پزشکان توصیه می‌کنیم داروهای خارجی که مشابه داخلی دارند را، نمونه داخلی شأن را تجویز کنند تا برای تهیه داروی شان استرسی نداشته باشند.

 

سرپرست غذا و دارو ادامه داد: به مصرف کنندگان داروهای ایرانی این اطمینان را می‌دهیم که داروهای ایرانی در نهایت دقت تولید می‌شوند و روی مراحل تولیدشان نظارت کافی است. همچنین بر روی پخش داروهای ایرانی هم نظارت ویژه ای داریم.

وی گفت: اگر هموطنان کمبود دارویی را داشتند و یا در تهیه داروی شان مشکلی داشتند با سامانه ۱۴۹۰ تماس بگیرند تا بتوانیم آنها را برای تهیه داروی شأن از نزدیکترین داروخانه به آنها راهنمایی کنیم.

شانه ساز افزود: آن چیزی که در حوزه دارو و نقل انتقال پول و ارز در این حوزه ما را اذیت می‌کند تفاوت نداشتن تخصیص ارز به دارو و سایر اقلام است.

 

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied