شمانیوز
شما نیوز

زندان اوین

داستان پخش فیلم زندان اوین

با انتشار توییت رییس سازمان زندان ها، داستان پخش فیلم زندان اوین تشریح شد.

 به گزارش شما نیوز، چندی پیش فیلمی در فضای مجازی با عنوان فیلم هک شده زندان اوین منتشر شد که حواشی زیادی را برای مسئولان به دنبال داشت. فیلم منتشر شده با عنوان فیلم هک شده دوربین های زندان اوین باعث شد محسنی اژه‌ای رئیس قوه قضاییه، دادستان کل کشور را مامور کند تا بدون فوت وقت به موضوع این زندان رسیدگی کند که نتیجه این دستور و تاکید به توییت رییس سازمان زندان ها ختم شده است.

رییس سازمان زندان ها در توییتر نوشت: بسیاری از خطاهای فیلم‌های ‎#زندان_اوین پیش از انتشار، یا در حال بررسی بود یا رسیدگی شده بود.

محمد مهدی حاج محمدی در توییتر درباره تصاویر منتشر شده از دوربین های هک شده زندان اوین نوشت: گفته شد بسیاری از خطاهای فیلم‌های ‎#زندان_اوین پیش از انتشار، یا درحال بررسی بود یا رسیدگی شده بود.

وی ادامه داد: گرچه عصبانیت در محیط‌های کم تنش‌تر نسبت به زندان نیز دور از انتظار نیست؛ اما دو مامور خاطی در تصاویر زیر که باهم درگیر شده بودند، دو ماه قبل از انتشار فیلم ها تنبیه شده بودند.

زندان اوین

لازم به ذکر است، محمد مصدق معاون اول قوه قضاییه پیش از این گفته بود: موضوع تصاویر زندان اوین در حال بررسی است و هنوز قضیه خیلی روشن نیست فکر می‌کنم به زودی اطلاع‌رسانی شود.

در پی انتشار فیلم های زندان اوین محمدعلی ابطحی، عضو مجمع روحانیون مبارز در توییتی نوشت:

آقای قوه قضائیه

در مورد فیلم های بیرون آمده از دوربین های زندان اوین توضیح بدهید.

حتما دنبال این هستید که فیلم ها را چه کسی بیرون داده. اوکی دنبالش کنید. به ملت هم بگید.

ولی مهمتر اینکه بگویید چرا این اتفاقات افتاده.

چرا واقعا؟

درخصوص تصاویر زندان اوین؛ مسئولیت این رفتارهای غیر قابل قبول را پذیرفته و ضمن تعهد به تلاش بر عدم تکرار چنین وقایع تلخ و برخورد جدی با عوامل خاطی؛ از خداوندمتعال، رهبر عزیزمان، ملت بزرگوار و زندانبانان شریف که البته زحماتشان تحت تأثیر این خطاها، نادیده گرفته نخواهد شد، عذرخواهم.

تصاویر زندان ‎اوین نه قابل دفاع است و نه قابل گذشت

توئیت عبدالله گنجی مدیر مسئول روزنامه جوان درباره تصاویر ویدیویی دوربین مداربسته زندان اوین:

برخی از تصاویر زندان ‎اوین نه قابل دفاع است و نه قابل گذشت.

شایسته است ریاست محترم قوه تیمی مجرب  را مامور رسیدگی و نتایج اعلام عمومی شود.

ممکن است همزمان با محاکمه ‎نوری در اروپا سناریویی طرحی شده باشد.

شاید اون تصاویر و ویدئو ها مدیریت شده باشد اما اعلام نتیجه قطعی لازم است.

رئیس سازمان زندان ها با توجه به زیر سوال رفتن شان نظام باید پاسخگو باشد

رئیس کمیسیون قضایی مجلس در واکنش به انتشار کلیپ برخورد نامناسب با محکومان زندان اوین گفت: در صورتی که در بروز این اتفاق قصور یا تقصیری متوجه رئیس سازمان زندان ها باشد، با توجه زیر سوال رفتن شان نظام مقدس جمهوری اسلامی حتما ایشان باید پاسخگو باشد.

حجت الاسلام موسی غضنفرآبادی رئیس کمیسیون قضایی مجلس شورای اسلامی نیز درباره انتشار کلیپی از برخورد نامناسب با محکومان زندان اوین گفت: از آنجا که بنده این روزها درگیر جلسات بررسی صلاحیت وزرای پیشنهادی در مجلس هستم، از جزئیات این ماجرا اطلاع دقیقی ندارم اما در صورتی که در بروز اینگونه اتفاقات، قصور یا تقصیری متوجه رئیس سازمان زندان ها باشد، با توجه زیر سوال رفتن شان نظام مقدس جمهوری اسلامی حتما ایشان باید پاسخگو باشد.

وی افزود: البته در پیگیری این اتفاق باید ارزیابی دقیقی نسبت به ابعاد مختلف آن و همچنین میزان مسئولیتی که متوجه آقای حاج محمدی است، صورت گیرد و کمیسیون قضایی مجلس این مسئله را تا روشن شدن جزئیات آن به طور جدی دنبال خواهد کرد.

رئیس کمیسیون قضایی مجلس در ارتباط با موج سواری رسانه های معاند فارسی زبان بر روی کلیپ منتشر شده تصریح کرد: بدون شک شبکه های فارسی زبان خارج نشینی که حقوق بگیر ولیعهد عربستان و عامل اصلی قتل فجیع خاشقچی هستند یا شبکه هایی که همواره در برابر وقوع جنایات هولناک در زندان هایی چون گوانتانامو سکوت کرده اند، صلاحیت اظهار نظر درباره اتفاقاتی که در ایران رخ می دهد را ندارند.

علی خضریان سخنگوی کمیسیون اصل نود مجلس نیز در این باره گفته بود:  سوءاستفاده مبنی بر اینکه اراده‌ای در نظام برای تضییع کرامت زندانی وجود دارد را به‌طور جدی مورد بررسی و بازرسی قرار دادیم. در این جلسه هم که در زندان اوین برگزار شد، تمامی فیلم‌ها مجدداً با حضور نمایندگان مجلس، کارشناسان قوه‌قضاییه و دادستانی کل و مسئولان ذی‌ربط مورد بررسی قرار گرفت، تخلف برخی موارد برای ما محرز شد که حتماً باید با خاطیان برخورد شود.

وی با تأکید بر اینکه دفاع از حیثیت نظام جمهوری اسلامی برای ما یک امر ضروری است، گفت: بر همین اساس، ترک فعل برخی از مسئولان برای ما مسلم است و به همین دلیل برخورد قانونی با مسئولان خاطی مورد انتظار است. از سوی دیگر مسئله بعدی این است که فیلم‌هایی که منتشر، شده فیلم‌های آرشیوی بوده و ضمن اینکه به نظر می‌رسد دسترسی به اصل دوربین‌ها انجام نشده است، ما مطلع شدیم این تخلفات قبلاً مورد توجه مسئولان مربوطه قرار گرفته و تعدادی از متخلفین به مراجع مربوطه منتقل شدند و با آنها نیز برخورد شده است، اما مواردی هم بود که یا به تازگی رخ داده بود و یا به دلایل مختلف مورد رسیدگی قرار نگرفته است، لذا تأکید شد این افراد به عنوان متخلف به مراجع مربوطه معرفی شوند.

وی در ادامه اظهار کرد: نتایج جمع‌بندی کمیته قضائی و حقوقی کمیسیون و در نهایت کمیسیون اصل نود را خدمت مردم اعلام خواهیم کرد. البته گفتنی است آنچه که به شکل گسترده درباره تضییع حقوق زندانیان یا خدشه‌دار شدن کرامت زندانیان در حال انتشار است، طبق نظارت میدانی و بررسی صورت گرفته چنین نیست و اتفاقات موردی بوده و تجمیعی از تخلفات آرشیوی که از سال‌های گذشته در آرشیو زندان ذخیره شده است، منتشر گردیده و اینگونه در فضای اجتماعی قلمداد شده است که همه این اتفاقات در یک زمان کوتاه صورت پذیرفته که خلاف واقعیت است، البته این موضوع از مواردی است که با توجه به مبانی دینی و انقلابی ما حتی یک مورد هم زیاد است و همه کشور باید نسبت به آن حساس باشند.

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied