شمانیوز
شما نیوز

پزشکی

علاقمندان به رشته پزشکی بخوانند!

دانشگاه آزاد برای افزایش ظرفیت آموزش دانشجویان پزشکی اعلام آمادگی کرد.

به گزارش شما نیوز: یکی از چالش های مهم‌ حوزه سلامت کشور که برخی از نمایندگان مجلس نیز به آن اشاره داشته اند، معضل کمبود پزشک است. بر این اساس شبکه کانون های تفکر ایران طی نامه ای از رئیس جمهور خواستار افزایش ظرفیت پذیرش دانشجوی رشته‌های علوم پزشکی در رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی در مقطع عمومی و تخصص از سال 1400، به مدت 4 سال، سالانه حداقل به میزان30 درصد افزایش شدند. دانشگاه آزاد  نیز برای افزایش ظرفیت آموزش دانشجویان پزشکی اعلام آمادگی کرد.

معاون علوم پزشکی دانشگاه آزاد اسلامی در خصوص معضل کمبود پزشک گفت: در حال حاضر دانشگاه آزاد با داشتن بیش از 15 دانشکده‌ی پزشکی، از توانایی و ظرفیت آموزش تعداد بیشتری از ظرفیت فعلی دانشجوی پزشکی برخوردار است. اما شناسایی اینکه چه تعداد پزشک نیاز داریم و ظرفیت مورد نیاز بر عهده‌ی وزارت بهداشت است.

محسن نفر؛ معاون علوم پزشکی دانشگاه آزاد اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار سلامت خبرگزاری فارس، درباره ظرفیت­های آموزش پزشک در دانشگاه آزاد اسلامی گفت: دانشگاه آزاد بدون دریافت هزینه از دولت، پزشک و پرستار تربیت می‌کند. این برای دولت بسیار خوب است. زیرا آموزش پزشک، پرستار و سایر رشته‌های پیرا پزشکی برای دولت هزینه‌بر است.

وی ادامه داد: دانشگاه آزاد توان افزایش آموزشی خود خصوصاً در رشته پرستاری را دارد. در کشوری که کمبود شدید پرستار وجود دارد، دانشگاه آزاد با داشتن 100 دانشکده‌ی پرستاری توانایی آموزش تعداد بالایی از پرستاران را دارد.

معاون علوم پزشکی دانشگاه آزاد اسلامی درخصوص ظرفیت آموزش دانشجوی پزشکی در این دانشگاه هم اینگونه عنوان کرد: در حال حاضر دانشگاه آزاد با داشتن بیش از 15 دانشکده‌ی پزشکی، از توانایی و ظرفیت آموزش تعداد بیشتری از ظرفیت فعلی دانشجوی پزشکی برخوردار است. اما  شناسایی اینکه چه تعداد پزشک نیاز داریم و ظرفیت مورد نیاز بر عهده‌ی وزارت بهداشت است.

وی در خصوص نحوه تعیین ظرفیت­ها خاطر نشان کرد: من به عنوان معاون علوم پزشکی دانشگاه آزاد اسلامی اعلام می­کنم که این دانشگاه توانایی آموزش تعداد بیشتری دانشجوی را دارد یعنی اگر اجازه داده شود تعداد بیشتری دانشجو را آموزش می­دهیم. به طور مثال در حال حاضر اگر هزار دانشجوی پرستاری آموزش می‌دهیم، اگر گفته شود باید 6 هزار تا شود ما آموزش می‌دهیم.

تصویب طرح پذیرش دانشجوی پزشکی از مقطع لیسانس

دکتر منصور کبگانیان در برنامه "عیار" با اشاره به تصویب طرح پذیرش دانشجوی پزشکی از مقطع لیسانس در ستاد راهبری نقشه جامع علمی کشور گفت: هجوم غیرمنطقی و بدون شناخت بسیاری از داوطلبان کنکور به سمت کنکور تجربی و رشته پزشکی، یکی از مطالبی است که تنش‌زا شده است. گاهی فردی که نابغه ریاضی است وارد رشته پزشکی می‌شود و با مجموعه‌ای از کتاب‌ها و مطالب حفظی روبرو می‌شود که این موضوع به افراد آسیب روانی وارد می‌کند.

وی افزود: در آمریکا بالای 80 درصد پذیرش رشته‌های پزشکی از مقطع لیسانس صورت می‌گیرد.

دبیر ستاد راهبری نقشه جامع علمی کشور خاطرنشان کرد: پذیرش دانشجوی پزشکی از مقطع لیسانس در ستاد نقشه جامع علمی کشور به تصویب رسیده است و در جلسه بعدی شورای عالی انقلاب فرهنگی که در تاریخ دوشنبه 29 تیرماه برگزار می‌شود به تصویب نهایی خواهد رسید.

کبگانیان همچنین در پاسخ به سؤال مجری در خصوص نگرانی داوطلبان کنکور در خصوص کاهش ظرفیت پذیرش رشته پزشکی در کنکور سراسری با تصویب این طرح، گفت: مقرر شد به جهت کاهش اضطراب داوطلبان کنکور سراسری و کاهش نیافتن ظرفیت پذیرش رشته پزشکی از مقطع دیپلم، تا سه سال آینده سالانه 10 درصد به ظرفیت پذیرش رشته پزشکی افزوده شود.

وی افزود: در سال 1366 با 27 دانشکده پزشکی با 80 هزار تخت بیمارستانی همان تعداد دانشجوی پزشکی پذیرش می‌شدند که در سال 1390 با 50 دانشکده پزشکی و 130 هزار تخت بیمارستانی پذیرش شدند. اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی به این وضعیت انتقادات تندی دارند. 

دبیر ستاد راهبری نقشه جامع علمی کشور در پاسخ به سوال مجری مبنی بر اینکه آیا با توجه به کمبود شدید پزشک، اضافه کردن این 30 درصد ظرفیت از مقطع کارشناسی، کمبودها را جبران خواهد کرد یا نه؛ عنوان کرد: ظرفیت پذیرش دانشجوی پزشکی برای سال‌ها رشد لازم را نداشته است که اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی نسبت به این موضوع انتقادات جدی دارند و ما شاهد این هستیم که نخبگان کشور برای تحصیل پزشکی به خارج از کشور می‌روند.

کبگانیان ادامه داد: تحلیل برخی این است که منافعی در کار است که ظرفیت پذیرش پزشکی افزایش پیدا نکند. هشداری که در جلسه ستاد راهبری نقشه جامع علمی کشور داده شد، این بود که در صورت ادامه این روند پذیرش پزشکی، ممکن است با واردات پزشک مواجه شویم، همان پدیده‌ای که قبل از انقلاب هم در نواحی مرزی داشتیم. البته شورای عالی انقلاب فرهنگی قطعا اجازه وقوع چنین اتفاقی را نخواهد داد و وزارت بهداشت تابع این مصوبه خواهد بود و دولت هم ان‌شاالله همکاری بکند.

وی اضافه کرد: ما در این زمینه تا به حال همکاری مناسبی از دولت ندیدیم و برخی می‌گویند صبر کنید تا رفتارها انقلابی‌تر شود. ما باید به فکر نخبگانی باشیم که دوست دارند این رشته‌ها را بخوانند و حقشان است ولی این ورودی بسیار محدود رشته پزشکی باعث شده است تنش‌های جدی داشته باشیم.

این عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در واکنش به نامه دکتر مرندی خطاب به رئیس‌جمهور جهت از دستور خارج کردن طرح پذیرش دانشجوی پزشکی از مقطع لیسانس گفت: شورای عالی انقلاب فرهنگی نظر همه گروه‌ها را می‌گیرد و سعی دارد با به کار بردن نظرات افراد مختلف، آسیب‌های طرح‌ها را کاهش دهد اما این‌طور نیست که با یک نامه از دستور خارج کند، بالاخره شورای عالی انقلاب فرهنگی آیین‌نامه داخلی دارد و در صورت تصویب، این طرح قانونی و لازم‌الاجرا است.

منبع: فارس

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied