شمانیوز
شما نیوز

لیزر تراپی

لیزرتراپی زن جوان را به کام مرگ برد | نگین در اتاق لیزرتراپی به کما رفت

15 مرداد امسال مرگ زن جوانی بر اثر آسیب مغزی ناشی از اقدامات عمل لیزر تراپی در یکی از بیمارستان‌های پایتخت به بازپرس مصطفی واحدی اعلام شد.

به گزارش شمانیوز: مرگ زن جوان پس از عمل لیزر تراپی رخ داد. نگین زن  36 ساله‌ای که  26 تیر وقت لیزرتراپی داشت و به همراه همسرش به کلینیکی در شمال تهران رفت تا لیزرتراپی کند. اما در اتاق لیزر تراپی به نگین آمپول بی حسی تزریق شد و به کما رفت و در 15 مرداد ماه بر اثر آسیب مغزی ناشی از  اقدامات عمل لیزر تراپی فوت کرد.

​به دنبال مرگ زن جوان بعد از عمل لیزرتراپی، بازپرس جنایی از کمیسیون پزشکی خواست تا علت این حادثه را مشخص و اعلام کند.

15 مرداد امسال مرگ زن جوانی در یکی از بیمارستان‌های پایتخت به بازپرس مصطفی واحدی اعلام شد. به دنبال اعلام این خبر بازپرس جنایی دستور تحقیقات در این خصوص را صادر کرد. بررسی‌ها نشان می‌داد زن 36 ساله  برای عمل لیزرتراپی سوختگی پا به کلینیکی در شمال تهران رفته اما حین عمل باتوجه به وخیم شدن حالش به یکی از بیمارستان‌ها منتقل شده و در نهایت روز 15 مرداد تسلیم مرگ شده است.

همزمان با رسیدگی به این پرونده وکیل زن جوان به نام نگین به دادسرای امور جنایی پایتخت رفت و از کادر درمان شکایت کرد. او گفت: ساعت 2 بعد ازظهر 26 تیر امسال، نگین وقت لیزرتراپی داشت و به همراه همسرش به کلینیکی در شمال تهران رفت.  ساعت 3:25 دقیقه به نگین آمپول بی حسی تزریق شد و به گفته پزشک متخصص این عمل تنها نیم ساعت طول می‌کشید.

وکیل جوان ادامه داد: همسر نگین پشت در اتاق عمل به انتظار ایستاد  اما بعد از یک ساعت اعلام کردند که دستگاه لیزر شارژ ندارد. اما همچنان نگین در اتاق عمل بوده تا اینکه ساعت 5:30 همان روز پزشک هراسان از اتاق بیرون می‌آید و از همسر نگین می‌خواهد به اتاق عمل برود و او را ببیند. زمانی که موکل بنده وارد اتاق عمل می‌شود متوجه شد شکم همسرش بسیار متورم شده است.

وکیل جوان ادامه داد: از آنجایی که نگین بی‌هوش  بود، او بوسیله آمبولانس به بیمارستانی دیگر منتقل شد. این در حالی بوده که آمبولانس نیز مجهز به دستگاه اکسیژن نبوده و تمام این موارد باعث می‌شود که وقت طلایی برای احیای زن جوان از دست برود. بعد از آن نگین به کما رفت و پس از 20 روز دچار مرگ مغزی شده و 15 مرداد فوت کرد. موکل من از پزشک کلینیک، پزشک بی هوشی، مسئول فنی و مسئول کلینیک شکایت دارد.

بدنبال شکایت وکیل خانواده، جسد به پزشکی قانونی منتقل شد. با انجام معاینات متخصص پزشکی قانونی علت مرگ را آسیب مغزی ناشی از  اقدامات عمل لیزر تراپی  اعلام کردند. با مشخص شدن علت مرگ، بازپرس شعبه یازدهم دادسرای امور جنایی پایتخت پرونده را برای بررسی میزان تقصیر کادر درمانی که از آنها شکایت شده به نظام پزشکی ارسال کرد.

لیزر تراپی

میزان عوارض به چه عواملی بستگی دارد؟

این که لیزر چقدر عارضه داشته باشد، به ویژگی‌های دستگاه و همچنین رنگ پوست متقاضی بستگی دارد. متفاضیانی که پوست تیره‌تری دارند، بیشتر مستعد دچار شدن به عوارض پوستی هستند؛ چرا که آن‌ها ملانین بیشتری در پوست خود دارند. تیرگی پوست می‌تواند ناشی از برنزه کردن و افزایش سن باشد یا این که به طور ژنتیکی و طبیعی پوست تیره‌ای داشته باشید. به همین جهت اگر قصد لیزر کردن دارید، باید فعلاً از آفتاب گرفتن و سولاریم پرهیز کنید.

عوامل دیگری که به طور بالقوه می‌توانند باعث افزایش احتمال عوارض لیزر موهای زائد شوند شامل طول موج لیزر، مدت زمان تابش، اندازه‌ی نقطه‌ی تابش و استفاده‌ی نامناسب از تکنیک‌های خنک‌سازی پوست است.

هرچه طول موج دستگاه لیزر بیشتر و مدت زمان تابش کوتاه‌تر باشد، احتمال وقوع عوارض جانبی کمتر می‌شود. افزایش طول موج و کاهش مدت زمان تابش باعث می‌شود که انرژی کمتری جذب ملانین شود. این اتفاق هم در اپی‌درم دیده می‌شود و هم در پیاز مو. پس طول موج زیاد و مدت تابش کم باعث کاهش تاثیر لیزر بر حذف موها می‌شود.

شایع‌ترین عوارض لیزر موهای زائد

عوارض روش‌های درمانی مختلف به چند شکل پدیدار می‌شوند. برخی عوارض طبیعی هستند. به هر حال در طی لیزر یا روش‌های زیبایی دیگر، شما دارید تغییری در ساختار طبیعی بدن ایجاد می‌کنید و باید انتظار داشته باشید که بدن شما به آن تغییر واکنش نشان دهد. عوارض طبیعی شامل درد اندک، التهاب و قرمزی پوست می‌شود. این عوارض لیزر معمولاً موقتی هستند و خیلی زود ناپدید می‌شوند.

برخی عوارض لیزر موهای زائد مانند پوسته پوسته شدن، موقتی و طبیعی هستند؛ ولی به ندرت مشاهده می‌شوند. سایر عوارض لیزر مانند تغییر رنگ پوست و ایجاد اسکار، عوارض حاد این روش درمانی محسوب شده و معمولاً ناشی از خطای درمانی هستند. به طور کلی لیزر موهای زائد روشی بسیار ایمن بوده و عوارض جانبی به ندرت مشاهده می‌شوند.

منبع: روزنامه ایران

 

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied