کد خبر : 869173

استاد دانشگاه تهران گفت: مهریه و نفقه رانت زنان نیست بلکه ابزاری برای کاهش نگرانی خانواده ها و تعدیل کننده برخی قوانین است.

به گزارش شما نیوز ، right;"> خبرگزاری ایرنا: استاد دانشگاه تهران گفت: مهریه و نفقه رانت زنان نیست بلکه ابزاری برای کاهش نگرانی خانواده ها و تعدیل کننده برخی قوانین است.

الهه کولایی روز چهارشنبه در سومین همایش ملی آسیب‌های اجتماعی ایران که در دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران برگزار شد در سخنرانی با عنوان «کلیشه های جنسیتی آموزش اشتغال و زنان » با بیان اینکه نباید مشکلات و آسیب هایی اجتماعی زنان ایران را با دیگر کشورهای آفریقایی و آسیایی کمتر توسعه یافته مقایسه کرد، گفت: سرمایه های اجتماعی و علمی در ایران بسیار مطلوب است.

وی گفت: پس از پیروزی انقلاب اسلامی حکم فقهی مبنی بر الزام حضور زنان در عرصه اجتماعی مطرح شد اما امروز برخی با احکام، عرف یا ساز و کارهای اجتماعی- فرهنگی سعی بر محدودیت حضور زنان در جامعه دارند.

وی افزود: سخنان پژوهشگران و اساتید دانشگاهی از سوی سیاستگذاران شنیده نمی شود و هنگامی که در خصوص موضوع زنان حرف زده می شود، شائبه سیاسی بودن مطرح می شود.

کولایی با بیان اینکه 40 سال پیش یکی از فقها با حکمی الزام حضور سیاسی، عمومی، اجتماعی زنان را در جامعه صادر کرد و خواهان این امر بود، زنان در مقدرات سیاسی کشور حضور داشته باشند، ولی امروز شاهد مقابله با این حکم از طریق دیگر احکام یا سازگار اجتماعی و فرهنگی هستیم.

این استاد دانشگاه افزود: امروز شاهد هستیم در برنامه های تلویزیونی و حتی کتاب های درسی دانش آموزان، حضور زنان در حوزه های خصوصی همچون خانه تبلیغ می شود.

یک درصد کارفرمایان در ایران زن هستند

وی اضافه کرد: یک درصد کارفرمایان در کشور زنان هستند. در پست های سیاست ورزی نیز حضور زنان به همان میزان ناچیز است در حالی که برای توسعه یافتگی توجه به حضور زنان در عرصه های مختلف الزام آور است.

نماینده پیشین مجلس شورای اسلامی گفت: همه از تغییر کلیشه سنتی نقش زنان صحبت می کنند ولی در واقعیت شاهد حضور حداقلی زنان در عرصه های عمومی هستیم. مدیریت سیاسی و دولت این اراده تغییر را باید به نمایش بگذارد.

وی اضافه کرد: انقلاب ها می توانند رژیم های سیاسی را تغییر دهند اما کلیشه فکری در حوزه زنان با انقلاب ها نیز تغییر نمی کند. در سال 57 ما دانشگاهی را می خواستیم به وجود آوریم، که پاسخگوی نیازهای جامعه باشد ولی این مهم میسر نشد در حالی که از توسعه کشور سخن می گوییم که هنوز اجزای آن را قبول نمی کنم.

وی اضافه کرد: سال هاست، سخنان و حرف های زیبا درباره حقوق زنان زده می شود ولی در عمل هنوز شاهد تبعیض هستیم. این حرفای زیبا باید بومی سازی شود و راهی به جز اصلاح برخی تفکرات نداریم.

سومین همایش ملی آسیب های اجتماعی ایران صبح امروز (چهارشنبه) در سالن ابن خلدون دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران برگزار و تا فردا پنج شنبه نیز ادامه دارد .

در سومین همایش ملی آسیب های اجتماعی ایران نشست‌های تخصصی همچون مسائل و آسیب های اجتماعی زنان ،نقد و ارزیابی سیاست گذاری در حوزه آسیب های اجتماعی ،سلامت روانی و اجتماعی، مسائل و آسیب های اقتصادی ،آسیب های حوزه خانواده ،آسیب ها و مسائل جمعیتی، آسیب های شهری با تاکید بر شهرهای جدید، تجارب سازمان های مردم نهاد در حوزه آسیب های اجتماعی و همچنین نشست تخصصی رسانه‌ها ،فضای مجازی و آسیب های اجتماعی برگزار می‌شود.

آئین اختتامیه این همایش نیز عصر پنجشنبه در سالن ابن خلدون دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران با حضور اساتید و مدعوین برگزار خواهد شد.

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید