کد خبر : 894334

رئیس سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری شیراز حادثه آتش‌سوزی طاووس دروازه قرآن شیراز را عمدی اعلام کرد.

به گزارش خبرنگار شمانیوز و به نقل از تسنیم، محمدهادی قانع با بیان اینکه حادثه آتش‌سوزی اواخر شب گذشته طاووس شیراز با حضور پرسنل سازمان آتش نشانی اطفا شد، اظهار داشت:علت حادثه، پاشیدن مایعات قابل اشتعال برروی طاووس و آن هم به صورت عمدی بوده که در حال حاضر توسط نهاد‌های نظارتی در حال بررسی است.
آتش‌سوزی عمدی در دروازه قرآن شیراز +فیلم بر اساس این گزارش، المان طاووس که در دروازه قرآن شیراز قرار دارد، پیش از عید نوروز امسال، جای طاووس قدیمی شیراز نصب شد که از نظر زیبایی مورد نقد قرار گرفته بود. پس از سیل شیراز نیز در فضای مجازی برخی‌ها نماد جدید طاووس را بد قدم و نحس توصیف کرده بودند. در این زمینه محمدفرخ‌زاده معاون اسبق فرهنگی شهردار شیراز و همچنین رئیس سابق سازمان آتش‌نشانی این کلان‌شهر در گفتگو با خبرنگار تسنیم با اشاره به آتش زدن المان طاووس اظهار داشت: این پدیده مذموم و تخریب اموال عمومی مدت‌ها است که گریبان‌گیر شهر شیراز و طبیعت زیبای فارس شده و سالانه میلیارد‌ها تومان خسارت به همراه دارد. وی افزود: این تنها نمونه‌ای از تخریب است و، چون در نقطه مهمی از شهر قرار گرفته به چشم آمده است. روزانه هزاران اتفاق مشابه در جای جای این شهر و استان در حال وقوع است، اما زیاد به چشم نمی‌آید. فرخ‌زاده با تاکید بر اینکه برطرف کردن این مشکلات نیاز به عزم جمعی دارد، خاطرنشان کرد: در گام نخست رسانه ملی، رسانه‌های مکتوب، درگاه‌های الکترونیکی و شبکه‌های اجتماعی به عنوان خواستگاه تغییر نگرش و بالا بردن سطح دانش باید نسبت به فرهنگ‌سازی اقدام کنند. مدیرعامل اسبق سازمان فرهنگی و اجتماعی شهرداری شیراز بیان کرد: در این زمینه آموزش و پرورش، دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی خصوصی و عمومی نیز نقش کلیدی در آموزش فراگیر و احیاء ذهن‌های کودکان، نوجوانان و جوانان این مرز و بوم را دارند. این کارشناس فرهنگی گفت: مراجع قانونی و انتظامی باید با توجه به ماده قانونی به عنوان یک عامل بازدارنده این موضوع را با جدیت پیگیری و اعمال کنند به گونه‌ای که درسی فراموش نشدنی برای همگان باشد به طور مثال ساخت صد المان شهری در محلات از بازیافت‌های شهری توسط فرد یا افراد خاطی (مجرم) درسی ماندگار در این زمینه است. فرخ‌زاده با اشاره به اینکه المان‌های ماندگار شهری نیاز به ثبت در مراجع قانونی و میراثی به عنوان اموال عمومی و خاطرات نوستالوژیک (حافظه تاریخی شهر و میراث فرهنگی معنوی) دارد، افزود: این اقدام منجر به حفظ و ماندگاری آثار و حفاظت آن در کوتاه مدت و بلند مدت می‌شود.
عامل آتش سوزی مجسمه طاووس در شیراز دستگیر شد
سردار احمد علی گودرزی گفت: در پی اعلام مرکز فوریت‌های پلیسی ۱۱۰ مبنی بر آتش سوزی در دروازه قرآن شیراز، بلافاصله مأموران گشت کلانتری جام جم در محل حاضر شدند.وی ادامه داد: مأموران مشاهده کردند که مجسمه بزرگ طاووس که دارای اسکلت فلزی و پوشش چمن مصنوعی بوده، به دلایلی نامعلوم دچار آتش سوزی شده است که با هماهنگی‌های لازم حریق توسط عوامل آتش نشانی اطفا گردید. فرمانده انتظامی استان فارس افزود: با انجام اقدامات اطلاعاتی و پلیسی، فردی که اقدام به آتش زدن مجسمه بزرگ طاووس در دروازه قرآن شیراز کرده بود، شناسایی و طی یک عملیات غافلگیرانه در اطراف پارک کوهپایه دستگیر شد. سردار گودرزی با بیان اینکه متهم همزمان با آتش زدن مجسمه طاووس اقدام به فیلمبرداری و انتشار آن در فضای مجازی کرده بود، گفت: پرونده مقدماتی تشکیل و تحقیقات تکمیلی پلیس در این خصوص ادامه دارد.وی تأکید کرد: پلیس با هر گونه بی نظمی و ناهنجاری در جامعه برخورد می‌کند و اجازه نمی‌دهد که افراد مخل نظم و امنیت با اقدامات خود باعث سلب آسایش مردم شوند.
آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید