کد خبر : 894973

معاون ساخت و توسعه آزادراه ها با بیان اینکه کاربران جاده ای می توانند از طریق سایت های www.nspay.ir و www.aaniro.com در سامانه الکترونیکی اخذ عوارض آزادراهی ثبت نام کنند، گفت:تا 48 ساعت پس از عبور از آزادراه، امکان پرداخت عوارض وجود دارد.

به گزارش خبرنگار شمانیوز معاون ساخت و توسعه آزادراه ها با بیان اینکه کاربران جاده ای می توانند از طریق سایت های www.nspay.ir و www.aaniro.com در سامانه الکترونیکی اخذ عوارض آزادراهی ثبت نام کنند، گفت:تا 48 ساعت پس از عبور از آزادراه، امکان پرداخت عوارض وجود دارد.
جهت پرداخت عوارضی اتوبان اینجا کلیک کنید
محمدحسین میرشفیع معاون ساخت و توسعه آزادراه های شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور درباره جزئیات الکترونیکی شدن اخذ عوارض آزادراهی، اظهار داشت:موضوع الکترونیکی شدن اخذ عوارض آزادراهی از 28 اسفندماه 97 در چهار آزادراه عملیاتی شد. میرشفیع ادامه داد:هم اکنون در آزادراه های تهران-قم، تهران-ساوه، کرج-قزوین و قزوین-زنجان اخذ عوارضی کاملا به صورت الکترونیکی انجام می شود، پلاک ها با دوربین های مربوطه خوانده می شود و کاربر نیازی به توقف ندارد و به هیچ وجه دریافت نقدی هم وجود ندارد. وی اظهار داشت:کاربران آزادراهی می توانند با مراجعه به آدرس های اینترنتی https://www.nspay.ir/ و http://www.aaniro.com/ نسبت به آگاهی بیشتر در این باره و ثبت نام از طریق شماره پلاک خودرو، شماره تلفن همراه و درج شماره حساب بابت کسر عوارض آزادراهی، اقدام کنند. میرشفیع اضافه کرد:همچنین اپلیکیشن هایی نیز در این باره معرفی شده است که کاربران می توانند با نصب آن در تلفن همراه خود و معرفی پلاک خودرو و شماره حساب، نسبت به ثبت نام پرداخت الکترونیکی عوارض آزادراهی اقدام کنند. معاون ساخت و توسعه آزادراه های شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور بیان کرد:بدین ترتیب کاربران با تعریف کیف پول الکترونیکی و به صورت مستقیم شماره حساب خود را به سیستم الکترونیکی عوارض آزادراه متصل می کنند و هنگام عبور از محل عوارضی آزادراه ها و پس از شناسایی پلاک، به طور اتوماتیک هزینه عوارضی از حساب آنها کسر می شود.
جهت پرداخت عوارضی اتوبان اینجا کلیک کنید میرشفیع اظهار داشت:همچنین «تگ هایی» که پیش از این بابت پرداخت الکترونیکی عوارض آزادراهی در بانک مسکن فروخته می شد، دارای اعتبار است که آن را به سیستم اخذ الکترونیکی عوارض متصل کرده ایم. معاون ساخت و توسعه آزادراه های شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور بیان کرد:با این حال بهترین روش برای ثبت نام، مراجعه به سایت های مذکور است ، اما کسانی که پیش از این تگ های بانک مسکن را هم خریداری کرده اند مشکلی ندارند و این تگ ها به سیستم الکترونیکی اخذ عوارض متصل است. وی تأکید کرد:در حال حاضر موضوع اخذ عوارض به صورت الکترونیکی در چهار آزادراه مذکور از 28 اسفندماه آغاز شده و در حال اجرا است، کاربرانی که از این چهار آزادراه عبور کرده اند تا بیست و چهارم فروردین ماه 98 مهلت دارند نسبت به ثبت نام و پرداخت الکترونیکی عوارض آزادراهی اقدام کنند و اگر پرداخت انجام نشود، مبلغ 30 هزار تومان جریمه خواهند شد. میرشفیع یادآور شد:در آدرس های اینترنتی و اپلیکیشن های معرفی شده در این باره امکان استعلام بدهی و شارژ کیف پول برای صاحبان خودرو وجود دارد.
جهت پرداخت عوارضی اتوبان اینجا کلیک کنید معاون ساخت و توسعه آزادراه های شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور با بیان اینکه مهلت پرداخت عوارض آزادراهی در سیستم الکترونیکی،از این پس 48 ساعته خواهد بود، اضافه کرد:در فروردین ماه استثنائاً تا 24 فروردین مهلت دادیم تا مردم در ایام نوروز با مشکلی مواجه نشوند. میرشفیع بیان کرد:در اردیبهشت ماه نیز آزادراه های تبریز-زنجان و قزوین-رشت نیز به سیستم الکترونیکی اخذ عوارض تجهیز می شوند. پیش بینی می شود تا اواسط تابستان سیستم اخذ الکترونیکی عوارض در همه آزادراه های کشور به اجرا در آید.
معاون ساخت و توسعه آزادراه های شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور اظهار داشت:حذف پرداخت نقدی و پول فیزیکی در محل عوارضی آزادراه ها و تسهیل پرداخت عوارض، کاهش توقف خودرو ها، کاهش زمان سفر، کاهش مصرف سوخت، کاهش تخریب آسفالت در محل توقف دروازه های عوارض ناشی از ترمز و صرفه جویی در استهلاک خودرو، از مزایای اجرای سامانه الکترونیکی اخذ عوارض آزادراهی محسوب می شود.
پرداخت عوارض اتوبان، آزادراه، بزرگراه و جاده در آینده نزدیک تنها به صورت پرداخت الکترونیکی ممکن خواهد بود و این تصمیم وزارت راه برای کاهش زمان انتظار خودرو‌ها پشت عوارضی و ترافیک ناشی از آن است. کلید طرح پرداخت عوارض الکترونیکی نیز از نوروز ۹۸ زده شد و پرداخت عوارض الکترونیکی تهران قم، اتوبان تهران قزوین، اتوبان تهران ساوه و اتوبان قزوین زنجان به صورت الکترونیکی انجام شد. با این وجود به دلیل اطلاع رسانی کم بسیاری از رانندگان از نحوه پرداخت عوارض آزادراه‌ها بی اطلاعند که در ادامه به تفصیل توضیح داده خواهد شد. به دلیل همین بی اطلاعی پلیس به کسانی که در ایام نوروز از این آزادراه‌ها و اتوبان‌ها عبور کرده اند تا ۲۴ فروردین فرصت داده تا نسبت به پرداخت عوارضی اقدام کنند و پس از پایان زمان پرداخت عوارض الکترونیکی اتوبان ها، افرادی که اقدام نکرده باشند ۳۰ هزار تومان جریمه خواهند شد.
در حال حاضر تنها ۴ آزادراه مشمول طرح پرداخت الکترونیکی عوارض هستند، اما تا تیر ۹۸ سیزده اتوبان دیگر به این لیست اضافه می‌شود و کم کم با تجهیز سایر آزادراه‌ها این طرح سراسری خواهد شد. جزئیات طرح عوارضی الکترونیکی به این شکل است که با عبور خودرو از عوارضی شماره پلاک خودرو ثبت می‌شود و از آن لحظه به مدت ۷۲ ساعت یعنی سه روز برای پرداخت عوارض الکترونیک فرصت هست. عدم پرداخت در این ۷۲ ساعت به منزله فرار از پرداخت عوارضی اتوبان تلقی می‌شود و راننده خاطی ۳۰ هزار تومان جریمه خواهد شد.
جهت پرداخت عوارضی اتوبان اینجا کلیک کنید
**نحوه پرداخت عوارض اتوبان به صورت الکترونیکی
روش‌های متعددی شامل اپلیکیشن پرداخت عوارض اتوبان و سایت پرداخت عوارض اتوبان در نظر گرفته شده و افراد می‌کتوانند از هر شیوه‌ای که تمایل دارند برای پرداخت عوارضی اقدام کنند. در ادامه روش‌هایی که تاکنون به عنوان نحوه پرداخت عوارض اتوبان معرفی شده اند را توضیح می‌دهیم. البته انتظار می‌رود به زودی تعداد اپلیکیشن‌های پرداخت عوارض آزادراه‌ها و سایت‌های ارائه دهنده این خدمات توسعه یابند و مانند سایر عوارض امکان پرداخت از ده‌ها روش مهیا شود.
**پرداخت عوارض اتوبان با اپلیکیشن تاپ
برای پرداخت عوارض اتوبان و آزادراه‌ها اپلیکیشن تاپ گزینه نسبتا خوبی به حساب می‌آید. چراکه علاوه بر این امکان، امکانات پرداخت متنوعی را در اختیار کاربران قرار می‌دهد؛ از انتقال وجه گرفته تا خرید بیمه و بلیط هواپیما.
توضیحات: پرداخت عوارض الکترونیکی اتوبان و آزادراه‌ها با اپلیکیشن تاپ زمان بسیار کمی از شما می‌گیرد. چراکه بر خلاف دیگر اپلیکیشن‌های مشابه، نیازی به وارد کردن اطلاعات متعدد ندارید و صرفا با تایید شماره همراه خود و فعال‌سازی اپلیکیشن می‌توانید بعد از ثبت پلاک سراغ پرداخت عوارض الکترونیکی اتوبان و آزادراه‌ها بروید. البته این مورد می‌تواند یک نکته منفی برای این اپلیکیشن باشد. آن هم اینکه شما پلاک هر خودرویی را که وارد کنید می‌توانید ببینید که از کدام عوارضی‌های پرداخت الکترونیک عبور کرده است. حتی اگر آن خودرو برای شما نباشد! اصلی‌ترین نکته مثبت در مورد پرداخت عوارض اتوبان و آزادراه‌ها از طریق اپلیکیشن تاپ، امکان استعلام عوارض آزادراههاست. به طوری که با ارائه شماره پلاک ماشینتان می‌توانید ببینید که عوارض معوق برای این پلاک ثبت شده یا نه.
**پرداخت عوارض اتوبان با اپلیکشن کی پاد
یکی از روش‌ها برای پرداخت عوارض الکترونیکی اتوبان و آزادراه‌ها استفاده از اپلیکشن کی پاد است که توسط شرکت پرداخت الکترونیک بانک پاسارگاد معرفی شده. این اپلیکیشن علاوه بر پرداخت عوارض الکترونیکی اتوبان و آزادراه‌ها خدمات دیگری را به عنوان یک کیف پول الکترونیک در اختیار کاربرانش قرار داده است. این نرم‌افزار قابلیت نصب روی گوشی‌های اندروید و ios را دارد و صرفا کافی است آن را از طریق سایت این اپلیکیشن به نشانی kipaad.ir دانلود و نصب کنید.
تجربه استفاده از این روش: این اپلیکیشن با توجه به امکانات محدودتری که نسبت به اپلیکیشن‌های مشابه خود دارد، حجم کمتری از بسته اینترنت شما را مصرف می‌کند و با ۹.۶ مگابایت می‌توانید این اپلیکیشن را دانلود کنید. برای پرداخت عوارض اولین قدم ثبت پلاک است. ثبت پلاک در این اپلیکیشن منوط به تکمیل اطلاعات کاربری از جمله نام و نام خانوادگی و شماره شبا حساب مورد نظر شماست. یکی از نقاط ضعف این اپلیکیشن همینجاست که برای هر بار ویرایش اطلاعات کاربری نیاز به تایید از طریق وارد کردن کد پیامک شده دارید. تجربه شخصی نشان داد که ارسال کد تایید برای ویرایش اطلاعات با تاخیر زیادی روبرو است. علاوه بر این دریافت کد شبا توسط این اپلیکیشن نشان می‌دهد که نمی‌توان با چند حساب یا شماره کارت جداگانه برای پرداخت عوارض الکترونیکی اتوبان و آزادراه‌ها اقدام کرد. برای این کار حتما باید در ابتدا کیف پول اپلیکیشن را شارژ نموده و بعد سراغ پرداخت عوارض الکترونیکی اتوبان و آزادراه‌ها بروید.
جهت پرداخت عوارضی اتوبان اینجا کلیک کنید
**پرداخت عوارض اتوبان با اپلیکیشن دیجی پی
یکی دیگر از اپلیکیشن‌های کیف پول که امکان پرداخت عوارض الکترونیکی اتوبان و آزادراه‌ها را فراهم کرده، اپلیکیشن دیجی پی است. از طریق کیف پول دیجی پی می‌توانید پول کارت به کارت کنید یا شارژ و بسته اینترنت بخرید. پرداخت عوارض الکترونیکی اتوبان و آزادراه‌ها امکان جدیدی است که به اپلیکیشن دیجی پی اضافه شده است.
تجربه استفاده از این روش: دیجی پی احتمالا سخت‌ترین راه را برای پرداخت عوارض الکترونیکی اتوبان و آزادراه‌ها انتخاب کرده است. طوری که در آن بعد از قبت پلاک خودتان باید به صورت دستی عوارضی راه‌هایی که از آن عبور خواهید کرد را انتخاب کنید. در حالی که در اپلیکیشن‌های مشابه، تنها ورود مبدا و مقصد سفر کفایت می‌کند و نیازی به انتخاب ۱۹ مسیر متفاوت در آزادراه قزوین زنجان نیست. نکته منفی دیگر دیجی پی این است که امکان به خاطر سپردن پلاک خودرو در آن وجود ندارد و هر بار که این اپلیکیشن را باز کنید، از اول باید پلاک ماشین را وارد کنید. در ضمن این اپلیکشن امکان پرداخت عوارض الکترونیکی اتوبان و آزادراه‌هایی که قبلا از آن‌ها عبور کرده‌اید را ندارد و باید عوارض را قبل از عبور از آزادراه‌ها بپردازید.
**پرداخت عوارض اتوبان با اپلیکیشن اتول یار
پرداخت عوارض الکترونیکی اتوبان و آزادراه‌ها تنها امکانی است که اپلیکیشن اتول یار در اختیار شما قرار می‌دهد. این اپلیکیشن که به تازگی راه‌اندازی شده است با دریافت شماره پلاک شما، امکان پرداخت عوارض الکترونیکی اتوبان و آزادراه‌ها که طی ۱۰ روز آینده از آن‌ها عبور خواهید کرد را در اختیار شما می‌گذارد.
تجربه استفاده از این روش: سادگی اپلیکیشن یکی از نکات مثبتی است که به واسطه محدود بودن امکانات آن اتفق افتاده. طوری که به محض ورود به اپلیکیشن، با تنها گزینه یعنی پرداخت عوارض الکترونیکی اتوبان و آزادراه‌ها روبرو می‌شوید. همچنین به محض ورود به اپلیکیشن اتول یار، هزار تومان اعتبار عدیه دریافت می‌کنید. نکته منفی در مورد اپلیکیشن اتول یار این است که نمی‌توانید از طریق آن برای پرداخت عوارض الکترونیکی اتوبان و آزادراه‌هایی که قبلا از آن‌ها عبور کرده‌اید اقدام کنید. نکته منفی دیگر در مورد اپلیکیشن اتول یار این است که صرفا در گوشی‌های اندرویدی قابل اجراست و کابران ios امکان استفاده از آن را ندارند.
جهت پرداخت عوارضی اتوبان اینجا کلیک کنید
**پرداخت عوارض اتوبان با سایت NSPay
احتمالا پرداخت عوارض الکترونیکی اتوبان و آزادراه‌ها از طریق سایت اینترنتی گزینه بهتری باشد. با این کار دیگر نیازی به نصب اپلیکیشن نیست و حتی می‌توانید با مرورگر موبایلتان وارد سامانه پرداخت بدون توقف به نشانی nspay.ir شوید. این سایت به صورت احتصاصی برای پرداخت عوارض الکترونیکی اتوبان و آزادراه‌ها طراحی شده و امکانات دیگری در اختیار کاربران قرار نمی‌دهد. این سایت متعلق به شرکت توسن است که یکی از سهامداران آنی‌رو به حساب می‌آید. آنی‌رو شرکتی زیر مجموعه وزارت راه و شهرسازی است که سامانه پرداخت عوارض الکترونیکی اتوبان و آزادراه‌ها را راه‌اندازی کرده است.
تجربه استفاده از این روش: دسترسی راحت به سایت NSPay یک نکته مثبت برای این روش در مقایسه با روش‌هایی است که در آن نیاز به دانلود اپلیکیشن وجود دارد. برای ثبت‌نام در این سایت زیاد معطل نخواهید شد. فقط کافی است شماره تلفن همراه خود را وارد کنید و بعد از تایید آن کد ملی خود را به این سایت بدهید. سپس باید شماره پلاک و نوع ماشینتان را در سامانه وارد کنید. از نقاط قوت این سایت به خاطر سپردن شماره پلاک شماست و با یک بار وارد کردن شماره پلاک دیگر نیازی به وارد کردن مجدد آن ندارید. برای پرداخت عوارض الکترونیکی اتوبان و آزادراه‌ها دو شیوه متفاوت در نظر گرفته شده. پرداخت آنلاین از طریق کارت‌های بانکی به این صورت است که با انتخاب مبدا و مقصد سفرتان، کل عوارضی‌هایی که در مسیر از آن‌ها عبور خواهید کرد برای شما نمایش داده شده و با تایید آن به درگاه پرداخت الکترونیک ارجاع داده می‌شوید. در روش دوم که برداشت مستقیم یا پیمان نام دارد، شما این اجازاه را به سامانه NSPay خواهید داد که در صورت عبور از عوارضی‌های الکترونیک تا یک سال، مبلغ عوارض را از حساب سپرده بانکی شما برداشت کرده و پرداخت عوارض الکترونیکی اتوبان و آزادراه‌ها به صورت خودکار انجام شود. یکی از نقاط ضعف این روش محدود بودن بانک‌های طرف قرارداد با سایت NSPay است. به طوری که صرفا بانک‌های ملت، اقتصاد نوین، انصار، شهر، ایران زمین، دی و پست‌بانک ایران با این سایت طرف قرارداد هستند و با حساب سپرده دیگر بانک‌ها نمی‌توانید در سامانه پیمان یا برداشت مستقیم NSPay ثبت‌نام کنید. امکان جدیدی که اخیرا به این سایت اضافه شده، امکان استعلام بدهی‌های قبلی است. طوری که بعد از ثبت پلاک، میزان بدهی عوارضی آزادراه‌هایی که تا به حال از آن‌ها عبور کرده‌اید نمایش داده می‌شود.
جهت پرداخت عوارضی اتوبان اینجا کلیک کنید
**پرداخت عوارض اتوبان با مراکز رفاهی بین شهری
تنها راه پرداخت عوارض الکترونیکی اتوبان و آزادراه‌ها که نیاز به اینترنت ندارد، مراجعه به مراکز رفاهی بین شهری است. احتمال زیاد در این آزادراه‌ها حتی یک بار هم که شده برای بنزین زدن به یکی از مراکز رفاهی بین شهری مراجعه خواهید کرد. همانجا می‌توانید از طریق پوز‌هایی که در مراکز رفاهی نصب شده برای پرداخت عوارض الکترونیکی اتوبان و آزادراه‌ها اقدام کنید. تجربه استفاده از این روش: پیدا کردن دستگاه‌های پوز برای پرداخت عوارض الکترونیکی اتوبان و آزادراه‌ها در مراکز رفاهی بین شهری کار راحتی نیست. به خصوص که مکان کاملا مشخصی ندارند و باید خیلی خوش شانس باشید که در مسیر چشمتان به این پوز‌ها بیافتد. از طرفی اگر در ساعات شلوغی به مسافرت بروید امکان دارد که مجبور باشید برای پرداخت عوارض الکترونیکی اتوبان و آزادراه‌ها باز هم در صف بایستید، اما این بار بدون خودرو.
**پرداخت عوارض اتوبان با مراکز رفاهی بین شهری
تنها راه پرداخت عوارض الکترونیکی اتوبان و آزادراه‌ها که نیاز به اینترنت ندارد، مراجعه به مراکز رفاهی بین شهری است. احتمال زیاد در این آزادراه‌ها حتی یک بار هم که شده برای بنزین زدن به یکی از مراکز رفاهی بین شهری مراجعه خواهید کرد. همانجا می‌توانید از طریق پوز‌هایی که در مراکز رفاهی نصب شده برای پرداخت عوارض الکترونیکی اتوبان و آزادراه‌ها اقدام کنید. تجربه استفاده از این روش: پیدا کردن دستگاه‌های پوز برای پرداخت عوارض الکترونیکی اتوبان و آزادراه‌ها در مراکز رفاهی بین شهری کار راحتی نیست. به خصوص که مکان کاملا مشخصی ندارند و باید خیلی خوش شانس باشید که در مسیر چشمتان به این پوز‌ها بیافتد. از طرفی اگر در ساعات شلوغی به مسافرت بروید امکان دارد که مجبور باشید برای پرداخت عوارض الکترونیکی اتوبان و آزادراه‌ها باز هم در صف بایستید، اما این بار بدون خودرو.
**مبلغ عوارض الکترونیکی اتوبان و آزادراه‌ها
مبلغ عوارض تا اینجای کار تغییری نسبت به سال ۹۷ نداشته و همان مبلغی که پیش از این برای عبور از چهار آزادراه تهران-ساوه، قزوین-زنجان، تهران-قزوین و تهران-قم دریافت می‌شد، در سال ۹۸ اجرا شد. بر این اساس، مبلغ عوارض عبور از این چهار آزادراه مطابق جدول زیر است:
جهت پرداخت عوارضی اتوبان اینجا کلیک کنید
**معافیت عوارض اتوبان، آزادراه و بزرگراه‌ها
معاون تعاون و امور اجتماعی بنیاد شهید و امور ایثارگران با اشاره به نبود الزام قانونی در زمینه معافیت جانبازان از پرداخت عوارض تردد در بزرگراه‌های خصوصی اظهار کرد: باید این موضع را به مسئولان وزارت راه و شهرسازی منتقل کرد تا موارد مورد اختلاف بررسی و پیگیری شود. زیرا طبق قانون جانبازان بالای ۲۵ درصد از پرداخت بسیاری از عوارض از جمله عوارض تردد در بزرگراه‌ها معاف هستند.
خلاصه:
الکترونیکی شدن اخذ عوارض آزادراهی از 28 اسفندماه 97 در چهار آزادراه عملیاتی شده و شما می توانید از طریق دانلود اپلیکیشن های زیر یا از طریق سایت عوارض اتوبان خود را پرداخت کنید.
1) سایت nspay
2) اپلیکشن اتول یار
3) اپلیکشن تاپ
4) اپلیکشن دیجی پی
5) اپلیکشن کی پاد
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید

  • Masi

    Masi