کد خبر : 897618

فردا (دوشنبه) روز آخر ماه شعبان است

فوری: فردا (دوشنبه) روز آخر ماه شعبان است

متن اطلاعیه: بسم الله الرحمن الرحیم به اطلاع ملت مؤمن و شریف ایران می رساند، با توجه به اهمیت تعیین روز اول ماه مبارک رمضان گروههای زیادی در سراسر کشور به استهلال پرداختند و هیچگونه گزارش اطمینان بخشی از رؤیت هلال واصل نشد. لذا بر اساس موازین شرعی برای مقام معظّم رهبری حضرت آیت الله خامنه ای (مدظله العالی) رؤیت هلال در شب دوشنبه به اثبات نرسید و روز دوشنبه 16 اردیبهشت 98 روز آخر ماه شعبان است. دفتر مقام معظم رهبری

بنابراین مؤمنینی که مایل به درک ثواب روزه آخرین روز ماه شعبان هستند، می‌توانند به عنوان روزه مستحبی و یا قضا، روزه بگیرند.

****************
به گزارش خبرنگار شمانیوز ۱۱۰ گروه استهلال در مناطق مختلف کشور رصد هلال ماه مبارک رمضان را برعهده دارند، اما رصد هلال ماه در شامگاه یک شنبه (۱۵ اردیبهشت) دشوار است.
حجت‌الاسلام والمسلمین علیرضا موحدنژاد افزود: ستاد استهلال طبق معمول هر ماه قمری برای دیدن ماه جدید اقدام می‌کند، اگر هلال از سوی گروه‌های رصد رویت شود و این رویت به تایید برسد، فردا (دوشنبه) روز اول ماه مبارک رمضان است و در غیر این صورت سه شنبه نخستین روز ماه مبارک رمضان خواهد بود.
ایا فردا ماه رمضان است ؟
عضو ستاد استهلال دفتر رهبر معظم انقلاب اسلامی با اشاره به فتاوا و اصول فقهی روشن، تا برای فرد مسلم نباشد اول ماه مبارک رمضان است نمی‌تواند به نیت ماه مبارک رمضان روزه بگیرد، اما می‌تواند به نیت ماه شعبان روزه داری کند و اگر معلوم شد ماه رمضان است فضایل مبارک ماه رمضان را سهوا هم از دست نداده است. دکتر موحدنژاد افزود: توصیه می‌شود که اگر تردیدی هم وجود دارد خوب است این اقدام را انجام دهد و در روایات توصیه زیادی شده و را ههای مختلفی گفته شده است برای اینکه فضیلت این ماه حتی یک روز آن هم از دست نرود. عضو ستاد استهلال دفتر رهبر معظم انقلاب اسلامی خاطرنشان کرد: توصیه‌ها برای این است که مردم ان شاءالله یک ماه روزه بگیرند و از برکات آن منتفع شوند. حجت الاسلام موحدنژاد در بخش دیگری از سخنان خود تصریح کرد: منتظر خواهیم ماند که گزارش‌های اطمینان بخش به ستاد استهلال برسد و نتیجه هم اطمینان بخش باشد، گروه‌هایی که با ستاد استهلال مرتبط هستند در کشور بسیار پرتلاش اقدام خواهند کرد. وی گفت:: تا وقتی گزارش اطمینان بخش نداشته باشیم مطمئن هستیم هلال قابل رویت نبوده است و در دقت آن‌ها تردید نداریم، چون چند سال است که با گروه‌های استهلال مرتبط هستیم و به کار آن‌ها مطمئن هستیم. عضو ستاد استهلال دفتر رهبر معظم انقلاب اسلامی با قدردانی از تلاش گروه‌های استهلال، گفت:: این کاری داوطلبانه است و افراد فعال در این گروه‌ها هیچ گونه چشم داشت مادی هم ندارند و این افتخار است که جوان‌ها با دقت و تلاش این کا را انجام می‌دهند و این هم تلاش دینی و هم علمی است.
تکمیلی:

عربستان اعلام کرد، هلال ماه مبارک رمضان در این کشور ثابت شده و فردا (دوشنبه)، روز اول این ماه مبارک در عربستان است.

بر اساس گزارش رسانه‌های سعودی، با رؤیت هلال ماه مبارک رمضان در عربستان، سعودی‌ها از فردا (دوشنبه) به استقبال این ماه مبارک می‌روند.

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید