شمانیوز
شما نیوز

رپرتاژ آگهی/

رقابتی تنگاتنگ/ تبلیغات چاپی در برابر تبلیغات دیجیتال

رقابتی تنگاتنگ/ تبلیغات چاپی در برابر تبلیغات دیجیتال

خوشبختانه سیاهچاله تاریخ، هنوز موفق به میزبانی از صنعت چاپ نشده است. تا به حال از خودتان پرسیده اید که با وجود اینترنت و کرور کرور رسانه های دیجیتال، چرا صنعت چاپ سُر و مُر و گنده به فعالیتش ادامه میدهد ؟ واقعا چرا مثل خیلی خدمات دیگر، تاریخ انقضایش نگذشته است و در چاه تاریخ سقوط نکرده است؟

خوشبختانه سیاهچاله تاریخ، هنوز موفق به میزبانی از صنعت چاپ نشده است. تا به حال از خودتان پرسیده اید که با وجود اینترنت و کرور کرور رسانه های دیجیتال، چرا صنعت چاپ سُر و مُر و گنده به فعالیتش ادامه میدهد ؟ واقعا چرا مثل خیلی خدمات دیگر، تاریخ انقضایش نگذشته است و در چاه تاریخ سقوط نکرده است؟

رقابتی تنگاتنگ/ تبلیغات چاپی در برابر تبلیغات دیجیتال بی شک پای یک قابلیت برجسته درمیان است که "گذشت زمان" حریف آن نشده است. همچنان بخش قابل توجهی از سرمایه بازاریابان، صرف تبلیغات چاپی می شود. هنوز که هنوز است اولین قدم برای مشروعیت هر کسب و کار، چاپ کارت ویزیت است؛ نمایشگاه های کتاب به قوت سال های قبل برپا می شود .

صنعت چاپ هیچوقت نمیمیرد!

با آنکه منکر کاهش میزان مخاطبان محصولات چاپی به خصوص در بخش مجلات و خبرگزاری به سبک روزنامه نیستیم، اما با این حال ادعا میکنیم صنعت چاپ هنوز به میانسالی هم نرسیده است !

چرا صنعت چاپ، عمر طولانی کرده است ؟

طبق نظریه Andy Blau ، گویا ما علاوه بر قیف کنکور، یک قیف فروش هم داریم که رسانه های چاپی کماکان در ورود مخاطب به قیف حرف اول را میزند. در هدایت مخاطب به خرید و ورود به قیف، صنعت چاپ بی رقیب است که این موفقیت را مدیون تکنیک "آگاهی بخشی" میدانیم. در جامعه ای که روز به روز ارزش علم و دانش و راه های انتقال آن پررنگ تر می‎شود، چاپ بعنوان یکی از میانبرهای انتقال اطلاعات هرروز قوی تر می شود.

گر صبر کنی ز غوره حلوا سازی :

یکی از دلایلی که توجه ها را از صنعت چاپ و تبلیغات چاپی منحرف کرده است، بازده دیرهنگام این صنعت در عرصه مورد نظر است . اگر از من میشنوید دیر و زود دارد اما سوخت و سوز ندارد. شاید تاخیر اثر بخشی تبلیغات چاپی کمی به مذاقتان خوش نیاید اما این را در نظر بگیرید که عمر مفید تبلیغات چاپی نسبت به نمونه های دیگر زمین تا آسمان فرق دارد . اگر بین دوراهی تبلیغات چاپی و تبلیغات دیجیتال گیرکرده اید، میتوانید روی مشاوره گروه چاپ و تبلیغات قاصدک حساب ویژه باز کنید.

صبر، صبر، صبر!

اگر به دنبال روش تبلیغاتی هستید که عمر مفید بالاتری داشته باشد، بهتر است قبل از استفاده از تبلیغات چاپی، دندان سر جگر گذاشتن را هم تمرین کنید. فرمولی که برای افزایش بازده تبلیغات نیاز دارید، شاید تلفیقی از تبلیغات چاپی و تبلیغات دیجیتال باشد، شاید هم سر و ته ماجرا با تبلیغات چاپی و معجزه تجربه ی یک گروه همه فن حریق مثل چاپ قاصدک هم آید.

با اینکه از تاخیر زمانی در اثربخشی تبلیغات چاپی حرف میزنیم اما هرگز منظورمان این نیست که هر سبک و سیاقی به جز تبلیغات چاپی تاثیر آنی دارد ! از آنجا که تبلیغات چاپی ماهیت فیزیکی دارند و پروسه نسبتا طولانی ای برای رسیدن آن به دست مخاطب نیاز است، مسیرش به نظر طولانی و صعب العبور می آید اما فاکتور تعیین کننده در تبلیغات، نه زمان رسیدن پروسه چاپ (یا انتشار محتوای مجازی) بلکه نرخ سوددهی است. خصوصا که قیمت چاپ نسبت به سوددهی غلبه کند و نتیجه ای که حاصل می شود سود خالص باشد.

فقط همین؟

هنرنمایی تبلیغات چاپی در برابر رقبا به همین جا ختم نمی شود. تحقیقات نشان میدهد میزان درگیری فرد با متن بروشور یا کاتالوگ یا هرنوع محتوای چاپی دیگر به شکل قابل توجهی نسبت به نمونه های دیجیتال و مجازی بیشتر است. حتما فهمیده اید که قطعا یکی از دلایلی که مزیت مطالعه کتاب چاپی و کتاب پی‎دی‎اف را توجیح میکند همین است.

رقابتی تنگاتنگ/ تبلیغات چاپی در برابر تبلیغات دیجیتال

چاپ ارزان که با کوهی از تجربه در طراحی گرافیک و متن تبلیغات همراه شود قطعا همراه راه چاره ای است که حکم سوخت جت برای کسب و کار شما را دارد. چرا به قاصدک سری نزنید ؟

بروشور و کاتالوگ عضو کوچکی از خانواده تبلیغاتی :

در این پاراگراف میخواهیم دو زیر مجموعه تبلیغات چاپی را بررسی کنیم که تا این لحظه، به خاطر قصور در طراحی حرفه ای و همکاری با تیم های بی تجربه چاپ و تبلیغات، سرنوشتشان به سطل زباله منتهی شده است.

خود شما چندبار بروشور یا کاتالوگ را در نمایشگاه محصول، در عرض 5 ثانیه حواله سطل زباله کرده اید؟ اگر زمانتان محدود است و حالا قرعه به نام خودتان افتاده و قرار است نمایشگاه محصولات خود را برپا کنید یا قرار است یک روز را به جشن افتتاحیه کسب و کارتان اختصاص دهید نیاز به تبلیغات چاپی دارید. اینجاست که مَثل گذر پوست به دباغخانه می افتد، شامل حال شما می شود اما جای نگران نیست. سرنوشت شما به سطل زباله منتهی نمی شود اگر کمی هوشمندانه عمل کنید .

لطفا سر کیسه را شل کنید :

اگر به دنبال به دنبال پیشرفت واقعی هستید نه فقط پرت شدن کاتالوگ یا بروشورتان داخل سطل زباله، باید هزینه اش را بپردازید. البته اگر با تبلیغات و چاپ قاصدک طی 10 سال خدمات بی رقیبش آشنا نشده باشید، پیدا کردن چاپخانه ای که چاپ ارزان را با کیفیت انجام دهد، خودش غول مرحله‎ی اول است.

شرکتی را انتخاب کنید که نسبت به خدماتی که ارائه میدهد، هزینه ی منصفانه ای از شما بگیرد. در این میان شما هم اگر به دنبال یک کار درست و حسابی هستید کمی سر کیسه را شل کنید و کار را به کاردانش بسپارید. عکاسی صنعتی، انتخاب متن گیرا و طراحی گرافیکی بروشور یا کاتالوگ یک متخصص با تجربه میخواهد .

در طراحی ابعاد، سلیقه ای عمل نکنید :

شاید دلتان بخواهد بروشور یا کاتالوگ شما خیلی کوچک یا خیلی بزرگ باشد اما واقعیت این است که از نگاه حرفه ای همه زوایای طراحی یک بروشور یا کاتالوگ، استاندارد های منحصر به خود را دارد که با توجه به نوع کاربری و مخاطبان تعیین می شود. اگر قرار است با تیم طراحی و چاپ قاصدک همکاری کنید، همه چیز را تجربه 10 ساله آنها بسپارید و با خیال راحت در انتظار نتیجه بنشینید.

ویژگی محصولات را ریز به ریز و به دور از بزرگنمایی در اختیار طراح قرار دهید :

عکاسی، انتخاب متن و حتی جلوه های گرافیکی تا حد زیادی به نوع محصول شما و سن مخاطب محصولتان بستگی دارد. تنها مسئولیت شما انتقال اطلاعات واقعی محصول و قابلیت و مزایای رقابتی اش به طراح میباشد. خواهشا طفره نروید؛ فقط اطلاعاتی را در اختیار طراح بگذارید که می دانید تصمیم گیری مشتری (خریدار) را تسهیل میکند. اطلاعات اضافی محتوای بروشور را شلوغ و خواننده را کلافه میکند. خواننده هم کلافگی را با پرت کردن بروشور در سطل زباله به نمایش میگذارد.

از کاه، کوه نسازید :

ایراد اساسی بدبینی مخاطب امروزه به تبلیغات، بزرگنمایی های پوچی است که در کوتاه مدت تاثیرگذار بود و بعد از آن به طور کامل به بدبینی به تبلیغات را پدید آورد. در همه ی مراحل به این حقیقت واقف باشید که مخاطب شما یک مخاطب هوشمند است و شما نیاز به مشتریانی دارید که به شما وفادار باشند نه مشتریانی که با یک بار خرید، دور شما را خط قرمز بکشند.

یک اشتباه در ارائه اطلاعات محصول کافیست تا یک به یک شانس تبدیل مشتری به مشتری وفادار را از دست بدهید و افول کنید. اینجاست که کسب و کار شما از افلاک به خاک تنزل درجه میدهد. شما میمانید و هزینه تبلیغاتی که هیچ بازده مثبتی نداشته!

روی طراحی جلد، وسواس به خرج دهید :

اگر طراحی روی جلد هوشمندانه باشد، مثل سیاهچاله ای است که مخاطب به این راحتی ها نمیتواند از آن خارج شود. اگر با تیم قاصدک همکاری میکنید خیالتان راحت باشد و اگر شرکت دیگری طرف حساب شماست بهتر است مراتب حساسیت خود را نسبت به مسئله "طراحی جلد بروشور یا کاتالوگ" به حضورشان عارض شوید.

ده بیست ثانیه ای وقت دارید تا با طراحی جذاب جلد، مخاطب را هیپنوتیزم کنید و قدم به قدم به سمت هدف نهایی هدایت کنید. طراحی شلوغ و درهم برهم مشتری را متقاعد میکند که سرنوشت کاتالوگ و بروشور شما را به سطل زباله منتهی کند.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied

  • اخبار داغ
  • پربحث‌ترین ها
  • اخبار روز
  • پربیننده ترین
تبلیغات متنی