شمانیوز
کد خبر : 914025

مالک باشگاه تراکتور:

مالک باشگاه تراکتور با بیان اینکه علیرضا بیرانوند باید خودش را اصلاح کند، گفت: زمان علی سعیدلو در سازمان تربیت بدنی به من پیشنهاد حضور در باشگاه استقلال را دادند که قبول نکردم.

به گزارش خبرنگار شمانیوز وبه نقل از خبرنگار مهر، محمدرضا زنوزی گفت: مالک اصلی تراکتور، هواداران پرشورش هستند. بنده به عنوان نماینده هواداران کارهای تراکتور را انجام می دهم تا این باشگاه را به جایگاه اصلی خود برسانیم و با سوددهی آنرا در بورس عرضه کنیم. باشگاهداری در ایران ورشکسته است و دلیلش هم مدیریت دولتی است. نتوانستند از امکانات دولتی استفاده کنند.

از جیب ۸۰ میلیون نفر برای بعضی باشگاه ها استفاده می کنیم

وی ادامه داد: داریم از جیب ۸۰ میلیون نفر برای یکسری باشگاه ها استفاده می کنیم و سوء مدیریتش هم برای ما است. به خاطر همین نمی توانیم در میادین بین المللی بدرخشیم.

پیشنهاد استقلال را قبول نکردم

مالک باشگاه تراکتور درباره عدم واگذاری استقلال و پرسپولیس به بخش خصوصی تاکید کرد: زمان آقای سعیدلو (رئیس پیشین سازمان تربیت بدنی) پیشنهاد حضورم در استقلال را دادند که قبول نکردم. آن موقع گفتم باشگاه گسترش را دارم و اگر قرار است در تیم های پرتماشاگر باشم، اولویت اول و آخرم تراکتور است. من از سال ۷۵ در فوتبال و فوتسال هستم. شاید این ایراد باشد که فلانی ورزشی نیست. ورزشکار قرار است خوب ورزش کند. به ندرت پیدا می شود ورزشکاری در حوزه بیزنس هم بتواند موفق باشد.

۸۰ درصد مالکان و مدیران باشگاه های دنیا بیزنس‌من هستند

زنوزی یادآور شد: باشگاه های موفق دنیا را نگاه کنید. صاحب و مدیر ارشد کدام یک ورزشی بوده اند؟ شاید ۸۰ درصد مالکان باشگاه های بزرگ بیزنس‌من هایی هستند که باشگاه ها را سودده کرده اند. منچستریونایتد سالانه بیشترین سود را دارد و سهامش در بورس است. باشگاه آدم حرفه ای خودش را می خواهد تا از فوتبال پول در بیاورد.

یکسری تیم‌ها آپارتاید رسانه دارند؛ ذهنیت ها در صدا و سیما هم رنگی است

وی تاکید کرد: از شرایط تراکتور خیلی راضی هستم. شاید ما رسانه نداشته باشیم. یکسری تیم ها آپارتاید رسانه ای ایجاد کرده اند! همه کار می کنند تا دو، سه تیم نتیجه بگیرند. ذهنیت ها رنگی است. در صدا و سیما هم همینطور است. وقتی فلان مجری می گوید فلان باشگاه با تیم ما بازی دارد باید چه کار کنیم؟ شاید یکبار اشتباه «لپی» باشد؛ در حالی که چندبار تکرار شده است.

مالک باشگاه تراکتور در توضیح بیشتر این موضوع گفت: از تاریخی که به تراکتور آمده ام، تغییرات زیادی ایجاد شده است. در بازی هفته گذشته با پرسپولیس نگاه کنید که چقدر شرایط بهتر شده است. در فوتبال عوامل بیرونی هم در موفقیت من تاثیرگذار است.

چرا نمی گفتند سن مربی استقلال و پرسپولیس بالا است؟

زنوزی در خصوص اینکه گفته می شود سن مصطفی دنیزلی بالا است، یادآور شد: وقتی به ما می رسد این چیزها برجسته می شود ولی وقتی در تیم های دیگر است می گویند تجربه و سن بالا خوب است! چرا این بحث سال گذشته برای استقلال (وینفرد شفر) نبود؟ چرا امسال برای پرسپولیس (کالدرون) نیست؟

خوشحالم تراکتور را لاکچری می بینند!

مالک تراکتور اظهار کرد: بازیکن با کیفیت آورده ایم ولی با قیمت خوب. این هنر بیزنس‌من است که ارزان بیاورد و گران بفروشد! این خوشحال کننده است که تراکتور را لاکچری می بینند ولی ریال به ریال هزینه در تراکتور حساب و کتاب دارد. هنر من این است که گران را ارزان بخرم و گران بفروشم!

دلالی در تراکتور را رد نمی کنم

وی گفت: در رسانه ها می خوانم که در تراکتور دلالی وجود دارد. دلالی در باشگاهی می تواند باشد که نظارتی نیست و فقط هزینه می کند. یک تاجر همیشه دنبال دلالی است که برایش ارزان بخرد. من دلالی را رد نمی کنم. من هم در باشگاه دلال می فرستم تا ببینند قیمت بازیکن را چقدر می توانند پایین بیاورند. دلال نمی تواند از جیب من بزند چون برای هر ریال این پول زحمت کشیده ام. نمی گذارم کسی از جیبم اضافه برداشت کند. این دلال ها به نفع باشگاه خصوصی کار می کنند. در باشگاه های غیر خصوصی دلال ها هزینه ها را بالا می برند چون از جیب خودشان هزینه نمی کنند.

هرکسی بخواهد ماشین سازی را واگذار می کنم

زنوزی درباره مالکیت مشترک تراکتور و ماشین سازی و ایراد قانونی این موضوع اظهار کرد: هرکسی بخواهد بیاید تا ماشین سازی را واگذار کنم. من فقط تیم را نگه داشته ام تا لیگ لطمه نخورد. قدمت ماشین سازی از تراکتور هم بیشتر است.

مگر صد درصد ملت ایران هوادار استقلال و پرسپولیس هستند؟

وی درباره مشکل مالکیت مشترک تصریح کرد: اینها بیشتر تولید رسانه ها است. وزارت ورزش و وزارت صنایع هم هر کدام دو تیم دارند. همه چیز ما به همه چیزمان می خورد با این تفاوت که آنها نمی خواهند تیمشان را واگذار کنند ولی ما می خواهیم واگذار کنیم. آنها یکسری امکاناتی دارند که ما نداریم. مگر استقلال و پرسپولیس صد درصد ملت ایران هوادارش هستند که صد درصد ملت ایران باید هزینه هایش را پرداخت کنند؟ به هواداران استقلال و پرسپولیس هم ظلم می شود. من برای تیمم هزینه مدیریت شده انجام می دهم ولی آنها نمی توانند بازیکن با کیفیت و با قیمت مناسب بیاورند. ضربه اش را هواداران می خورند.

چرا صدا و سیما بازی های تراکتور را پخش نمی کند؟

مالک باشگاه تراکتور یادآور شد: از صدا و سیما گلایه دارم. به درآمد این سازمان کاری ندارم. ما می توانیم حتی بدون دریافت حق پخش از صدا و سیما فوتبال ایران را اقتصادی کنیم. ولی هواداران می پرسند چرا صدا و سیما در پخش زنده تلویزیونی تفاوت قائل می شود؟ سال گذشته تراکتور پرتماشاگرترین تیم لیگ بود.

برای اولین بار از بانوان دعوت کردیم

زنوزی که در برنامه ورزش و مردم حاضر شده بود، درباره بلیت فروشی در لیگ گفت: به عنوان لیدر باشگاه های خصوصی یکسری کارها انجام داده ایم. هفته گذشته خودمان بلیت ها را فروختیم و مسئولان خوب استادیوم را مدیریت کردند. همه همکاری کردند و اتفاق خوبی افتاد. حدود ۸۰ هزار نفر به استادیوم رفتند. ۵۰ هزار بلیت را اینترنتی فروختیم. ۱۰ یا ۱۵ هزار بلیت هم در استادیوم به صورت کارتی فروش رفت. دارد کارهای خوبی توسط باشگاه تراکتور انجام می دهد. برای اولین بار در مراسم رونمایی از لباس تیم هم از بانوان دعوت کردیم.

آدنادمیر ترکیه مثل پرسپولیس محروم می شود

وی درباره شکایت تراکتور از لی اروین و استوکس گفت: بخش حقوقی باشگاه پیگیر است. استوکس به آدنادمیر باشگاه ترکیه ای رفته است. فکر می کنم اتفاقی که سر پرسپولیس آمد سر این باشگاه ترکیه ای هم بیاید و پنجره نقل و انتقالات این باشگاه بسته شود. پرونده اروین را هم پیگیر هستیم.

تراکتور ۳۰ میلیون هوادار دارد!

مالک تراکتور درباره دخل و خرج باشگاه تراکتور و اینکه هزینه ها و درآمدها با هم نمی خواند، اظهار کرد: می خواهیم باشگاه را به جایگاه اصلی اش برسانیم. رهبر انقلاب چندبار فرمود آذربایجان سر ایران است. ما هم می خواهیم در حوزه فرهنگ، اقتصاد و ورزش تراکتور این بحث را به سرانجام برسانیم. در بخش اقتصادی بدون حق پخش، پول پیراهن و بلیت فوتبالمان اقتصادی است ولی ما نتوانستیم بهره برداری کنیم. یکسری شرکت ها در حاشیه هستند که از کنار فوتبال بهره برداری زیادی می برند در حالی که تمام هزینه های فوتبال برای باشگاه است. تراکتور ۳۰ میلیون هوادار دارد که عاشق تراکتور هستند. روزی که سهام تراکتور را خریدم گفتم باشگاه باید برنامه اقتصادی داشته باشد تا به هوادارانش کمک کند. یک نرم افزار طراحی کرده ایم که هواداران عضو شوند و با تخفیف هایی که هست به تماشاگران کمک کنیم. هوادار ما باید از هوادار بودنش خوشحال باشد نه اینکه هزینه بدهد. ما دست در جیب هوادار کرده ایم که کمک کند. کجای دنیا اینطور است؟ باید خدماتی به هوادار بدهیم که به نفعش باشد.

هواداران استقلال و پرسپولیس هم مثل هواداران تراکتور لایق بهترین ها هستند، لیاقت طرفداران استقلال و پرسپولیس خیلی بیشتر از این است ولی متاسفانه برخی مدیریت ها در این دو باشگاه به گونه ای بوده که به طرفداران استقلال و پرسپولیس هم لطمه خورده است.

ایران ۴۰ میلیون تُرک دارد

زنوزی در خصوص اینکه بر چه مبنایی می گوید تراکتور ۳۰ میلیون هوادار دارد؟ گفت: تهران چند میلیون جمعیت و چه تعداد تُرک و آذری دارد؟ ۷۰ و ۸۰ درصد ترک ها و آذری ها تماشاگران تراکتوری هستند. ایران حداقل ۴۰ میلیون ترک دارد! وقتی تراکتور در تهران بازی دارد و ۵۰ درصد استادیوم تراکتوری هستند دیگر خودتان قضاوت کنید. هر جای ایران می رویم میزبان هستیم نه میهمان.

هشت سال به فدراسیون سرویس دادم اما یک تشکر هم نکردند

وی درباره اینکه گفته می شود تراکتور لباس هایش را از فدراسیون فوتبال گرفته است، تصریح کرد: حدود هشت سال به فدراسیون فوتبال سرویس دادم. وظیفه ام بود و به خاطر کشورم هواپیمای رایگان برای سفرهای تیم ملی گذاشتم ولی یک تقدیر و تشکر خشک و خالی هم نکردند. حتی در رسانه ها خبر زدند دارند با هواپیمای تیم ملی مسافرکشی می کنند در حالی که این هواپیما برای خودمان بود؛ حالا فدراسیون بیاید به ما لباس بدهد؟ ما با یک برند قرارداد بسته ایم و حالا اسم باشگاه تراکتور هم در سایت این برند هست.

واکنش به قرارداد دلاری با بازیکنان تراکتور

مالک تراکتور درباره اینکه گفته می شود با بعضی از بازیکنان داخلی تیمش قرارداد ارزی بسته است، یادآور شد: بروند قراردادها را نگاه کنند؛ کاری ندارد. امسال رشید مظاهری را به تیم آوردیم که یکی از مدیران سابق استقلال حرفهایی را زد و مظاهری جوابش را داد. من دارم از جیبم هزینه می کنم و می دانم چقدر خرج کنم. قیمت را کسانی بالا می برند که از جیبشان هزینه نمی کنند بلکه از جیب تمام ملت هزینه می کنند. حتی تحملش را هم ندارند و در رسانه ها شایعاتی ایجاد می کنند. درباره بنده هم شایعاتی ساختند. فوتبال حاشیه های خاص خودش را دارد. تراکتور هم حاشیه خودش را دارد. در این ۲۰ سال سعی کردم خودم را در رسانه ها مطرح نکنم. پارسال چون سال اول تراکتور بود یک مقدار بیشتر پای کار بودم و دیدم همه دارند به یکدیگر حمله می کنند ولی امسال یک مقدار عقب تر رفته ام.

بیرانوند باید خودش را اصلاح کند

زنوزی در پاسخ به سئوالی مبنی بر شکایت باشگاه تراکتور از علیرضا بیرانوند دروازه بان ملی پوش پرسپولیس، گفت: بیرانوند یکی از بزرگترین دروازه بان های فوتبال ایران است ولی باید از نظر اخلاقی خودش را اصلاح کند. فیلم های سال گذشته بازی در تبریز و حرکاتی که بیرانوند انجام داده، موجود است. بازیکن باید با هواداران مودبانه برخورد کند.

زورم به فدراسیون فوتبال نمی رسد

وی افزود: نمی دانم دلایل فدراسیون چیست که برای بازیکنان بعضی تیم های خاص حریم هایی را گذاشته اند. پارسال شکایت کردیم؛ امسال هم شکایت کردیم ولی ترتیب اثر ندادند. به شکایتمان درباره پدیده، پرسپولیس و سپیدرود هم رسیدگی نشد. اینها در فدراسیون مسکوت مانده است. همه را با اسناد و مدارک داده ایم. زورم به آنجا نمی رسد. ما تلاش خودمان را می کنیم ولی نمره را باید یک نفر دیگر بدهد!

مالک باشگاه تراکتور در پایان اعلام کرد که این باشگاه کار راه اندازی تیم والیبال را هم دنبال می کند البته بعد از روبراه شدن شرایط تیمداری در فوتبال.

 

 

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید


تسلیت