شمانیوز

کاظم اولیایی صبح امروز در برنامه سلام صبح بخیر پیرامون مسایل مربوط به خصوصی سازی دو باشگاه مطرح پایتخت و ... صحبت کرد.

به گزارش شمانیوز به نقل از خبرورزشی : رییس هیات مدیره شرکت پیشکسوتان استقلال تهران در ابتدا گفت: ما با کمال تاسف ملت افراط و تفریط هستیم، یک زمان آن چنان به این دو تیم می‌چسبیم که انگار تکه‌ای از دولت هستند و زمان دیگری که کلافه شده ایم به هر طریقی می‌خواهیم از شر آن‌ها راحت شویم.

وی درباره فشار هواداران به وزیر ورزش تاکید کرد: این خطرناک است. ما می‌خواهیم رهاسازی کنیم نه خصوصی سازی! برای خصوصی سازی آدابی لازم است، اما این فشار‌ها باعث شده به رهاسازی بیاندیشند.

رییس هیات مدیره پیشکسوتان استقلال تاکید کرد: خصوصی سازی یک پروسه است نه پروژه. ما باید ابتدا ظرفیت و بسته حمایتی برای باشگاه‌ها ایجاد کنیم. در همه کشور‌های توسعه یافته استادیوم می‌سازند و با یک دلار به باشگاه می‌فروشند. همه باشگاه را کمک کرده اند تا بعدا از آن‌ها مالیات‌های کلان بگیرند. ولی در ایران اینکه ما نمی‌خواهیم سرمایه گذاری کنیم هیچ، می‌خواهیم سرمایه‌های این دو باشگاه را نیز در اختیار بگیریم.

اولیایی یادآور شد: باشگاه استقلال ۶۱ شعبه در داخل و خارج کشور داشته است. همین حالا اداره تربیت بدنی استان تهران در دفتر مرکزی باشگاه استقلال و تاج سابق مستقر است. استادیوم‌های متعدد هم داریم؛ بنابراین ما عکس حرکت توسعه حرکت می‌کنیم. در دنیا دولت‌ها به خصوص نهاد‌هایی مثل شهرداری‌ها کمک می‌کنند تا باشگاه‌ها شکل بگیرند و به مردم خدمات ارائه بدهند.

وی درباره عدم مدیریت درست علی رغم درآمد بالا تصریح کرد: همه جای دنیا ثابت شده است دولت‌ها باشگاه داران خوبی نیستند. اگر دولت می‌توانست در نقش اجرایی قرار بگیرد و مملکت را اداره کند، حالا شوروی همه جای دنیا را گرفته بود. عقل و تجربه بشر و قانون اساسی می‌گوید دولت نباید وارد کار‌های اجرایی شود، دولت دارد تیم داری می‌کند و این کار غلطی است.

رییس هیات مدیره پیشکسوتان استقلال با بیان اینکه بدهکاری‌های باشگاه‌ها را نه بخش خصوصی بلکه سیاست‌های دولتی ایجاد کرده، افزود: وقتی شرکت‌های دولتی ضرر و زیان می‌دهند در بودجه سال بعد این دیون را قرار می‌دهند، اما ۴۰ سال است دولت می‌گوید این دو شرکت باید مالیات بدهند. مالیات کدام شرکت دولتی را بخش خصوصی می‌دهد؟!
اولیایی اذعان کرد: من با اصل مالیات مشکلی ندارم، اما وقتی ۴۰ سال سومدیریت داریم، هرطور دلمان می‌خواهد آدم می‌گذاریم، اما وقتی بدهی بار آمده می‌گوییم آیندگان و بخش خصوصی که می‌خواهد این‌ها را اداره کند باید این بدهی‌ها را بدهد!

وی تاکید کرد: خصوصیات و شور انقلاب اینگونه بود که دوستان خیلی چیز‌ها را پیشنهاد کردند تا دولتی شود. از طرف قائم مقام سازمان تربیت بدنی که فوت کرد اشتباهی رخ داد و مصوبه‌ای از شورای انقلاب تصویب شد که ورزش دولتی شود. شورای انقلاب هم منحل شد و این قانون هیچوقت تصویب نشد؛ بنابراین استناد اینکه استقلال و پرسپولیس دولتی هستند، قانونی نیست!

رییس هیات مدیره پیشکسوتان استقلال با تاکید بر اینکه بلاتکلیفی در مالکیت باشگاه‌ها وجود دارد، ادامه داد: کاملا با وضعیت شتر گاو پلنگ روبرو هستیم! واگذاری خوب است، چون آزادسازی است و می‌توان ۳ تا ۵ سال فرصت داد تا تجاری سازی شود. همه ایران می‌دانند خرج این دو باشگاه بیشتر از دخلش است و هیچ سرمایه گذاری سراغ این‌ها نمی‌آید به ویژه با بدهی‌های مبهم و شکایاتی که وجود دارد؛ بنابراین واگذاری تیم‌هایی که بدهی آن به دریا وصل است.

اولیایی ادامه داد: مرکز پژوهش‌های مجلس پیشنهاد خوبی کرد و اساتید دانشگاه و پیشکسوتان مدیریت پیمان را پیشنهاد کردند. با توجه به بیش از ۵۰ سال سابقه‌ای که داریم کار دولت خلاصی از این باشگاه‌ها است و حق طرفداران ضایع خواهد شد.

وی درباره جلسه با وزیر ورزش تاکید کرد: ما در شرکت پیشکسوتان که ۱۴ اسفند ۹۷ تشکیل شده درخواستی داشتیم که مکتوب به وزیر دادیم جباری نایب رییس شرکت در جلسه‌ای آقای وزیر را دیده بودند و خواسته بودند جلسه خصوصی داشته باشند، اما گزینشی تعدادی از دوستان دعوت شدند که مشکلات استقلال را بگویند و آقای فتحی هم جزو مدعوین بودند و مشکلات را بیان کرده بودند.

رییس هیات مدیره پیشکسوتان استقلال یادآور شد: واقعیت این است که ما خدمت آقای صالحی امیری به عنوان رییس کمیته المپیک رسیدیم و آن‌ها فرمودند چیزی که می‌خواهد واگذار شود برند باشگاه است و آقایانی که این برند را به وجود آورده اند حق دارند اظهارنظر کنند. من هم توقعم این است که دلسوزترین و مطلع‌ترین افراد به حوزه باشگاه استقلال کسانی هستند که ۷۴ سال است کنار این باشگاه هستند و به نظر می‌رسد باید پیشکسوتان را جدی‌تر بگیریم و ساختارمند عمل کنیم. ولی ملاقات‌های شخصی می‌گذارند و در بلندگو اعلام می‌کنند که این اتفاق افتاد. در حالی که پیشکسوتان ساختار و سازمان و شرکت‌های ثبت شده دارند.

وی درباره آینده استقلال با استراماچونی اظهار کرد: ایشان مربی باانگیزه و کاربلدی است، اما امکانات باید برای او فراهم شود. ما هرج و مرجی در مدیریت ورزشی باشگاه داریم که استراماچونی را اذیت می‌کند. امیدوارم دوستان شرایط آرامی را برای او فراهم کنند، حفظ استراماچونی به نفع استقلال است و استقلال می‌تواند با این مربی باانگیزه و بادانش پله‌های ترقی را طی کند.

اولیایی در خصوص قانون ۹۰ به ۱۰ توضیح داد: ما یک سری شعار می‌دهیم که امکان آن وجود نددارد. ما دو هفته مسابقات را برگزار کردیم گیت‌ها برای ۵ هزار نفر و ۱۰ هزار نفر جواب نداد برای شهرآوردی که بالای ۱۰۰ هزار نفر به استادیوم می‌آیند. تعداد صندلی‌ها را کار نداریم، اما مراجعه به ورزشگاه بالا است و دربی جزو افتخارات خاورمیانه و آسیا است و پنجمین دربی دنیا را داریم. وقتی ما در ظرفیت بسیار پایین‌تر امکان اجرا نداشتیم تفکیک جز هرج و مرج نتیجه‌ای به بار ندارد. روی همان ۵۰، ۵۰ کار کنند بهتر است.

رییس هیات مدیره پیشکسوتان استقلال در پایان درباره قیمت باشگاه استقلال و پرسپولیس گفت: اگر بخواهیم روی برند قیمت بگذاریم بحث جدایی است. استقلال با این مجموعه از دارایی ها، فقط بخش تنیس آن بالای ۱۰۰ میلیارد می‌ارزد. اگر باشگاه‌ها را منصفانه و بدون اینکه بخواهیم یک برند را بفروشیم، قیمت گذاری کنیم بالای هزار میلیارد قیمت دارند، چون امکانات و دارایی دارند و برند امکان درآمدزایی دارد، اما اگر بخواهیم دست و پا شکسته همه چیز را بزنیم و فقط اسمی را واگذار کنیم که با بدهی‌های متعهد همراه است و بستانکاران لوگوی هر دو باشگاه را هم توقیف کرده اند کسی نمی‌آید این کار را کند و عاقلانه نیست سرمایه گذار پولش را در چاه بریزد.

 

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied