`
شمانیوز
شما نیوز

خبر مهم درباره عیدی | میزان عیدی زیر یک سال مشخص شد

با نزدیک شدن به پایان سال، بحث نحوه محاسبه عیدی و افرادی که مشمول عیدی می‌شوند نیز دوباره داغ شده است. افرادی که مشمول قانون کار هستند یا در دستگاه‌های اجرایی و دولتی کار می‌کنند به همراه بازنشستگان تأمین اجتماعی و دستگاه‌های دولتی، چشم انتظار پرداخت عیدی پایان سال خود هستند.

بحث میزان عیدی امسال یکی از معضل های اقتصادی دولت در پایان سال است. عیدی  هر ساله به یکی از چالشی ترین موارد آخر سال تبدیل می شود . میزان عیدی همیشه موجب نارضایتی افراد به ویژه کارکنان بخش خصوصی است. عیدی  هرساله به میزان اندکی افزایش می یابد. در ادامه به آخرین خبر از میزان افزایش عیدی می پردازیم.

 

در این مطلب سعی می‌کنیم وضعیت این دسته از کارگران را بررسی کنیم و به سؤال عیدی زیر یک سال چقدر است نیز پاسخ دهیم.

با نزدیک شدن به پایان سال، بحث نحوه محاسبه عیدی و افرادی که مشمول عیدی می‌شوند نیز دوباره داغ شده است. افرادی که مشمول قانون کار هستند یا در دستگاه‌های اجرایی و دولتی کار می‌کنند به همراه بازنشستگان تأمین اجتماعی و دستگاه‌های دولتی، چشم انتظار پرداخت عیدی پایان سال خود هستند. در این میان، افرادی نیز وجود دارند که سابقه پرداخت بیمه آن‌ها کمتر از یک سال کامل است و در طول سال مشغول به کار شده‌اند. با توجه به این که سابقه کار این افراد کمتر از یک سال است آیا عیدی به آن‌ها نیز تعلق می‌گیرد؟ ما در این مطلب سعی می‌کنیم وضعیت این دسته از کارگران را بررسی کنیم و به سوال عیدی زیر یک سال چقدر است نیز پاسخ دهیم. با ما همراه باشید.

چه افرادی مشمول عیدی می‌شوند؟

قبل از این که ببینیم عیدی زیر یک سال چقدر است و نحوه محاسبه عیدی برای کارگرانی که کمتر از یک سال سابقه پرداخت حق بیمه دارند را بررسی کنیم، بهتر است با افراد مشمول عیدی پایان سال آشنا شویم. به طور کلی تمام کارکنان مشمول قانون کار که طبق تعریف این قانون «کارگر» شناخته می‌شوند، مشمول عیدی و پاداش پایان سال هستند. عیدی این گروه، متفاوت با میزان عیدی کارکنان دستگاه‌های اجرایی و دولتی است و به تناسب میزان «حقوق پایه» متفاوت است. عیدی و پاداش کارگران معمولاً همراه با حقوق بهمن ماه محاسبه شده و توسط کارفرمایان واریز می‌شود، اما واریز آن با حقوق اسفند ماه نیز منع قانونی ندارد.

خبر خوش برای کارکنان و کارگرانی که به تازگی وارد بازار کار شده‌اند یا امسال اولین سالی است که حق بیمه برای آن‌ها پرداخت شده، این است که این دسته از افراد هم می‌توانند عیدی پایان سال دریافت کنند. طبق قانون کار، کارگرانی که کمتر از ۱۲ ماه (یعنی از ۱ تا ۱۱ ماه) سابقه پرداخت حق بیمه دارند و مالیات بر حقوق آن‌ها نیز پرداخت شده است، مشمول عیدی پایان سال هستند. با این حال نحوه محاسبه عیدی برای افرادی که کمتر از یک سال سابقه پرداخت حق بیمه دارند کمی متفاوت است و معمولاً از حداقل عیدی تعیین شده، مبلغ کمتری را دریافت می‌کنند. کارفرمایان برای محاسبه مبلغ عیدی زیر یکسال باید از فرمول خاصی پیروی کنند که در ادامه به آن اشاره می‌کنیم.

 

نحوه محاسبه عیدی به چه صورت است؟

برای محاسبه عیدی پایان سال کارکنان و کارگران یک فرمول ثابت وجود دارد که در انتهای هر سال کارفرماها با استفاده از آن عیدی کارکنان خود را محاسبه می‌کنند. حداقل عیدی معمولاً ۲ برابر حقوق پایه یا بیشتر است. از ضرب کردن حداقل دستمزد روزانه در ۶۰ نیز می‌توان حداقل عیدی را محاسبه کرد. حداکثر عیدی نیز نباید بیشتر از مجموع حقوق سه ماه بیشتر باشد. بنابراین از ضرب کردن حداقل دستمزد روزانه در ۹۰ می‌توانیم عیدی کارمندان را محاسبه کنیم.

به این ترتیب حداقل عیدی ۵ میلیون ۳۱۰ هزار و ۹۹۰ تومان است. این مبلغ برای افراد حداقلی بگیر است که فقط یک سال سابقه کار دارند. افرادی که حقوق بیشتری می‌گیرند و نسبت به سنوات حقوق آن‌ها افزایش یافته است می‌توانند تا حداکثر حداکثر ۷ میلیون و ۹۶۶ هزار و ۴۸۵ تومان یا برابر با حداقل حقوق ۳ ماه، عیدی دریافت کنند. با مطالعه مقاله سنوات چیست می‌توانید با تأثیر سنوات بر حقوق پایه بیشتر آشنا شوید.

عیدی افرادی که کمتر از یک سال سابقه کار دارند چقدر است؟

کارگرانی که کمتر از یک سال و از یک ماه تا ۱۱ ماه سابقه حق پرداخت بیمه دارند، به میزان دو برابر حقوق پایه مندرج در فیش حقوقی، تقسیم بر ۱۲ ضربدر تعداد ماه کارکرد عیدی دریافت می می‌کنند. برای مثال افرادی که حداقل حقوق ۲ میلیون ۶۵۵ هزار و ۴۹۵ تومانی وزارت کار را دریافت می‌کنند اگر یک ماه سابقه کار داشته باشند طبق فرمول گفته شده ۴۴۲ هزار و ۵۸۲ تومان و اگر ۱۱ ماه سابقه کار داشته باشند باید ۴ میلیون ۸۶۸ هزار و ۴۰۷ تومان عیدی دریافت کنند. اگر میزان حقوق پایه این افراد بیشتر از حداقل حقوق وزارت کار باشد، میزان دریافتی آن‌ها نیز طبق این فرمول بیشتر خواهد شد.

 

 

 

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied

این خبر را از دست ندهید
دیگر رسانه ها