شمانیوز
کد خبر : 31510

شبکه مردمی اطلاع رسانی(شمانیوز): مدیر مرکز ملی پیش بینی زلزله پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله گفت: ارتباط طوفان با زلزله در تهران شایعه است و پایه علمی ندارد.

به گزارش خبرنگار شبکه مردمی اطلاع رسانی(شمانیوز)، به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله، مهدی زارع مدیر مرکز ملی پیش بینی زلزله پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله و عضو انجمن مخاطره شناسی ایران، ضمن اشاره به موضوع عدم ارتباط طوفان کم سابقه دیروز تهران با زلزله احتمالی در این شهر گفت: ارتباط طوفان با زلزله در تهران، شایعه است و پایه علمی ندارد.

وی افزود: تاکنون شاهدی علمی برای ربط بین وقوع طوفان به عنوان پیش نشانگر زلزله در دنیا معرفی نشده و ضمنا در نواحی لرزه خیزی مانند کرمان، یزد، زاهدان، سیستان و بلوچستان، کویر لوت و کویر مرکزی ایران طوفان های متعدد شن در سال رخ می دهند که در پی هیچکدام زمین لرزه مهمی گزارش نشده است.

این عضو هیات علمی پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله خاطرنشان کرد: زلزله های شدید در نواحی لرزه خیزی مانند نواحی یاد شده به دلیل جنبایی گسل ها در اعماق زمین( معمولاً بیش از هشت کیلومتر در ایران) و نه به دلیل طوفان در سطح زمین، رخ می دهند.

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید

آنچه دیگران میخوانند :
    
    روی خط رسانه