شمانیوز
کد خبر : 919378

میزان افرایش حقوق برای سال ۹۹، 15 درصد و برای سال ۱۴۰۰ در سطح 10 درصد پیش بینی شده است.

به گزارش خبرنگار شمانیوز وبه نقل از تیتربرتر؛روز اول مهر ابود که روحانی به عنوان یکی از سران تراز اول کشور سخن از چهار برابر شدن حقوق معلمان از ابتدای دولت یازدهم تا به امروز به میان آورد و اینکه میانگین حقوق معلمان 4 میلیون و 100 هزار تومان است که این اظهارات مورد انتقاد بسیاری از صاحبنظران و فرهنگیان قرار گرفته است.

از آنجایی که بیشتر کارمندان دولت را فرهنگیان تشکیل می‌دهند همواره فاصله زیادی بین درآمد فرهنگیان و کارمندان دستگاه‌های دیگر وجود دارد چرا که در دستگاه‌های دیگر علاوه بر حقوق، به مناسبت‌ها و موضوعات مختلف به صورت غیرمستقیم مزایایی پیش‌بینی می‌شود که فرهنگیان هیچ وقت از این مزایا برخوردار نمی‌شوند.

تمام درآمد فرهنگیان وابسته حقوق دریافتی پایان ماه است در حالی که کارمندان دستگاه‌های دیگر آنقدر پاداش و مسائل رفاهی و مزایای جنبی دارند که اصلا به حقوق خود به منظور گذران زندگی روزمره دست نمی‌زنند و حقوق را برای مسائل اساسی همچون خرید خانه و پس انداز و غیره قرار می‌دهند.

تعداد فرهنگیان بسیار زیاد است ولی تعداد کارمندان دستگاه‌های دیگر کم؛ شاید مجموع نیروی انسانی تمامی دستگاه‌ها در کشور به اندازه فرهنگیان نباشد؛ ضمن آنکه در دستگاه‌های دیگر مدارج متفاوت کارمندی وجود دارد اعم از خدماتی، کارشناسی، ریاستی و غیره ولی فرهنگیان همه‌شان هم معلم هستند.

میزان افزایش حقوق در دو سال آینده

بخشنامه بودجه برای اولین بار در قالب دوسالانه ابلاغ شد تا علاوه‌ بر ترسیم چارچوب مالی سال آینده، برنامه مالی برای سال ۱۴۰۰ نیز مشخص باشد.

یکی از نکات بخشنامه دامنه میزان افزایش دستمزد و عیدی کارمندان دولت در دو سال پیش‌ رو است.

بر اساس بخشنامه، میزان افزایش حقوق در سال ۱۳۹۹ به میزان ۱۵ درصد و این رقم برای سال ۱۴۰۰ در سطح ۱۰ درصد پیش‌بینی شده که البته باید به تایید هیات وزیران برسد.

 با توجه به این که در برنامه ششم توسعه، افزایش دستمزد متناسب با تورم تنظیم می‌شود، به نوعی این ارقام می‌تواند هدف‌گذاری تورمی سیاست‌گذار نیز محسوب شود.

میزان عیدی کارمندان دولتی در سال ۱۳۹۹ نیز در سطح یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان پیشنهاد شده که این رقم نیز نسبت به سال‌جاری افزایش ۳/ ۱۱ درصدی را ثبت کرده است. در بخشنامه بودجه پیش‌بینی شده است میزان عیدی برای سال ۱۴۰۰ نیز افزایش ۱۰ درصدی (متناسب با رشد دستمزد) داشته باشد.

 
آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید

آنچه دیگران میخوانند :
    تبلیغات متنی
    
    روی خط رسانه