شمانیوز
شما نیوز

پاسخ به ۱۰ سوال درباره کرونا ویروس ؛ از زمان ساخت واکسن تا احتمال ابتلای دوباره

شمانیوز به ۱۰ سوال مخاطبان درباره کروناویروس پاسخ می‌دهد.

حدود پنج ماه از شیوع ویروس کرونا ویروس در شهر ووهان چین گذشته است و در این مدت دانشمندان اطلاعات مختلفی از این ویروس به دست آوردند تا شاید دیگر نتوان اسم ناشناخته را روی این ویروس مرگبار گذاشت. بسیاری از سوالات پرسیده شده درباره کرونا ویروس دیگر پاسخ دارند، البته هنوز سوالات بسیار زیادی درباره کرونا ویروس وجود دارد که جواب قطعی برای آن نیست و تحقیقات توضیحات مختلفی برای آن‌ها ارائه می‌دهند، توضیحاتی که گاهی مخالف یکدیگر هستند. در همین رابطه هفته پیش از کاربران خواسته شد تا سوالاتشان را درباره کروناویروس بپرسند، اینجا به ۱۰ مورد از سوال‌های کاربران پاسخ داده می‌شود.

 

امکان دارد کسی به کروناویروس مبتلا شود و بدون این که علائمی داشته باشد، خوب شود؟

 

به گزارش شمانیوز به نقل از خبرآنلاین : بله، چنین امکانی وجود دارد. گزارش سازمان جهانی بهداشت نشان داده است که علائم ۸۰ درصد مبتلایان کروناویروس نامرئی یا خفیف است.

قباد مرادی، اپیدمیولوژیست از دانشگاه علوم پزشکی کردستان، در همین رابطه در گفت‌وگویی با خبرآنلاین گفته بود: «موارد بدون علامت بیماری احتمالا خیلی زیاد است. برخی مطالعات حتی میزان۷۰ تا ۹۰ درصدی بیماران بدون علامت را گزارش کرده اند. اگر این  بدون علامت‌ها مشخض شوند عدد مرگ و میر هم خیلی پایین‌تر می‌رود.»

پس جواب این سوال مثبت است، بسیاری از مبتلایان کرونا حتی از ابتلا به این بیماری خبردار نمی‌شوند و بعد مدتی بیماری از بدنشان خارج می‌شود. مطالعات اخیر محققان کره‌جنوبی هم اخیرا این موضوع را تایید کرده است.

 

 اگر به کرونا مبتلا شویم، احتمال ابتلای دوباره به آن وجود دارد و بیماری خفیف‌تر نمی‌شود؟

این سوال جزو گروهی است که دانشمندان در رابطه با آن هنوز به توافق نظر نرسیده‌اند. اوایل اسفندماه بود که دولت ژاپن  گزارش داد که نتیجه تست کرونای زنی در اوساکا برای بار دوم و چند هفته بعد از ابتلا به ویروس و مرخصی از بیمارستان مثبت شده است. اما برخی از دانشمندان با این موضوع مخالفت کردند و مدعی شدند، احتمالا در بدن افرادی که گفته می‌شود نتیجه آزمایش دوم آن‌ها مثبت بوده، میزان کمی ویروس باقی مانده باشد، میزانی که در آزمایش قبلی آن‌ها مشاهده نشده و منجر به مرخصی آن‌ها از بیمارستان می‌شود.

در واقع برخی از دانشمندان معتقدند رفتار این ویروس هم مثل دیگر کروناویروس‌ها است و احتمالا بعد از ابتلا به آن بدن افراد ایمن می‌شود، تحقیقات اخیر محققان کره‌جنوبی هم این موضوع را تایید می‌کند.

 

استفاده از آب نمک بیماری را درمان می‌کند؟

شواهد محدودی وجود دارد مبنی بر اینکه شستشوی مرتب بینی با آب نمک می‌تواند به افراد در بهبودی سریع‌تر از سرماخوردگی کمک کند؛ اما تا به حال شواهدی از فایده این کار برای بهبود از بیماری های تنفسی نشان داده نشده است.

 

واکسن کروناویروس چه زمانی ساخته می‌شود؟

خبر خوب این که بیش از ۸۰ گروه تحقیقاتی در سرتاسر دنیا در حال انجام اقداماتی برای ساخت این ویروس هستند، محققان دانشگاه آکسفورد حتی آزمایش این واکسن روی ۸۰۰ انسان را در اروپا شروع کرده‌اند.

اما خبر بد این که معمولا سال‌ها یا حتی ده‌ها سال ساخت واکسن طول می‌کشد. محققان امیدوار هستند با انجام همان حجم از کار در چند ماه موفق به ساخت این واکسن شوند. به طور کلی متخصصان معتقد هستند که از زمان کشف ویروس ۱۲ تا ۱۸ ماه ساخت واکسن آن طول می‌کشد و این یعنی تا اواسط سال ۲۰۲۱ نباید امید چندانی به ساخت واکسن داشته باشیم.

 

 

آیا در دورانی که بیماری علائمی ندارد امکان انتقال ویروس وجود دارد؟

بله چنین امکانی وجود دارد، سایت مدیکال اکسپرس، در این رابطه نوشته است: «مطالعات زیادی نشان داده‌اند که ویروس در افراد بدون علامت به همان شکلی است که در بدن افراد دارای علائم وجود دارد. این یعنی چه علامت بیماری را داشته باشید چه نه، یک میزان ویروس در بدن شما وجود دارد و این یعنی احتمال انتقال بیماری در هر دو گروه یکسان است.»

همچنین برخی از مسئولان وزارت بهداشت هم نسبت به انتقال بدون علامت این بیماری هشدار داده بودند.

 

ایمن‌ترین و مطمئن‌ترین تست برای آزمایش کرونا چیست؟

علیرضا بیگلری رئیس انستیتو پاستور ایران، چند روز پیش در پاسخ به این سوال گفت: تست‌های آنتی بادی آثار وجود ویروس در بردن را بررسی می‌کند، سازمان بهداشت جهانی به این باور رسیده‌ که بهترین راه تشخیص بیماری کرونا تست‌های مولکولی است که در کشور ما هم از همان روزهای اول این تست با ارزش اجرا و جاری شد و حالا ۱۲۰ آزمایشگاه با ظرفیت انجام ۱۵ هزار تست روزانه را در سراسر کشور دارند.

 

کروناویروس از طریق مواد غذایی منتقل می‌شود؟

مدیر دپارتمان کشاورزی ایالات متحده آمریکا در این رابطه به هافینگتن پست می‌گوید: «هنوز هیچ گزارشی ارائه نشده است که نشان بدهد، این ویروس می‌تواند از طریق غذا یا مواد غذایی یا بسته‌بندی غذیی منتقل شود.»

بخش سلامت سایت دانشگاه هاروارد هم در این رابطه نوشته است: «ما هنوز در حال یادگیری نحوه انتقال کروناویروس هستیم و هنوز نمی‌توانیم  با قطعیت بگوییم انتقال کروناویروس از طریق مواد غذایی غیرممکن است، اما اگر چنین اتفاقی رخ بدهد با یک شرایط استثنایی و نه یک قانون روبرو می‌شویم. اگرچه کروناویروس و دیگر ویروس‌های مشابه آن در مدفوع انسان بیمار مشاهده شده است، پس نمی‌توانیم انتقال ویروس از طریق غذای آلوده را به طور کلی رد کنیم. اگرچه با پختن غذا احتمالا ویروس کشته می‌شود.»

 

ویروس جهش پیدا می‌کند؟

تحقیقات از همان روزهای ابتدایی خبر از جهش کروناویروس داده بودند. رکسانا مصلحی، پروفسور همه‌گیرشناس ژنتیکی در دانشگاه ایالتی نیویورک، در همین رابطه به خبرآنلاین گفته بود: جهش ژنتیکی در این ویروس زیاد است، اگر جهش ژنتیکی‌ای در این ویروس وجود داشته باشد که باعث شود ویروس سریع‌تر از انسان به انسان منتقل شود و یا بیماری شدیدتری به وجود بیاورد، قطعا آمار مرگ‌ومیر بیشتر می‌شود.

او افزود:  این ویروس به شکل مرتب جهش ژنتیکی دیده می‌شود، چراکه ویروس سعی می‌کند خودش را تطابق بدهد و بتواند انسان‌های بیشتری را مبتلا کند. جهش‌های ژنتیکی در آن وجود دارد اما ما همچنان نمی‌دانیم، جهش ژنتیکی‌ای که در این ویروس وجود دارد به بیماری‌های شدیدتر ختم می‌شود یا نه.

 

اگر تب نداشته باشیم کرونا نداریم؟

تب یکی از اصلی‌ترین علائم کووید-۱۹ است اما همان طور که بارها محققان هشدار دادند امکان درگیری با این بیماری به شکل بدون علامت وجود دارد، پس افراد می‌توانند تب نداشته باشند اما به کروناویروس مبتلا شوند.

 

ویروس برای چه مدت زمانی روی لباس‌ها می‌ماند؟

دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهران راهنمای «لباس‌هایی که بیرون از منزل می پوشیم را کجا و چگونه در برابر ویروس کرونا نگهداری کنیم» منتشر کرده است، در بخشی از این راهنما آمده است: «شواهد موجود در زمینه پاسخ به سوال سازمان جهانی بهداشت بیان می‌کند که اسپری کردن مواد الکلی بر روی لباس‌ها توصیه نمی‌شود و لزومی به انجام این کار نیست. همچنین، استفاده از سشوار برای از بین بردن ویروس روی لباس‌ها بی‌تأثیر است. بر اساس مطالعات، نیازی به شست وشوی روزانه‌ لباس‌ها نیست. در صورت مواجهه با شخصی که علائم شبیه به بیماری کرونا دارد، یا در صورت سفر به مناطق پرخطر مانند بیمارستان‌ها، شهرهای پرخطر و نظیر آن و یا مشاهده هرگونه خون و دیگر ترشحات بر روی لباس توصیه می‌شود که لباس ها با آب گرم شسته و در نور آفتاب یا بر روی شوفاژ خشک شوند. در کل، رعایت عدم تماس با اشخاص و سطوح آلوده، مهم‌ترین نکته‌ای است که باید رعایت شود.»

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied