شمانیوز

مدیرکل تعاون،کار و رفاه اجتماعی البرز گفت: شیوه نامه اعطای تسهیلات ویژه کسب و کار‌های آسیب دیده از کرونا استان البرز ابلاغ شد.

فلاح نژاد مدیرکل تعاون،کار و رفاه اجتماعی البرز در خصوص نحوه اخذ تسهیلات مشاغل آسیب دیده از ویروس کرونا گفت: شیوه نامه اعطای تسهیلات ویژه کسب و کار‌های آسیب دیده از ویروس کرونا استان البرز ابلاغ شد. در اجرای مصوبات ستاد ملی مدیریت ویروس کرونا با هدف حمایت و پشتیبانی از کسب وکار‌های به شدت آسیب دیده از ویروس کرونا وزارت تعاون کارورفاه اجتماعی امکان ثبت نام کارفرمایان مشمول این حمایت را در سامانه کارا به آدرس اینترنتی https://kara.mcls.gov.ir را فراهم کرده است که همچنان ثبت نام در این سامانه برای متقاضیان دارای شرایط در استان ادامه دارد.

 

به گزارش شمانیوز به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان : او با تشریح فرایند پرداخت این تسهیلات به صاحبان واحد‌های کسب وکار خصوصی و تعاونی مشمول طرح به صورت کارفرمایی و خویش فرمایی توضیحاتی ارائه کرد و گفت: آن دسته از بنگاه‌هایی که در رسته‌های ۱۴ گانه مصوب با ۵۵۰ زیررسته اعلامی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی قرار گرفته اند و دارای کد بیمه نزد سازمان تامین اجتماعی هستند و مبادرت به حفظ اشتغال موجود کرده اند؛ مشمول این تسهیلات می شوند.

فلاح نژاد گفت: آن دسته از بنگاه‌هایی که پیامک از سوی وزارت کار دریافت و در سامانه کارا ثبت کرده و مشمول دریافت تسهیلات شده‌اند و پرونده‌های آن‌ها به بانک‌های عامل ارسال شده است، می‌توانند به بانک‌هایی که در سامانه معرفی کرده مراجعه و روند دریافت تسهیلات خود را تکمیل کنند.

او در خصوص میزان مبلغ تسهیلات به گروه‌های هدف این طرح افزود: بر اساس شیوه نامه اعلامی وزارت متبوع سه نوع تسهیلات ۶ میلیونی، ۱۲ میلیونی و ۱۶ میلیون تومانی فراهم شده است که میزان تسهیلات به ازای هر فرد کارکن برای بنگاه‌های شدیداً آسیب‌دیده ۱۲ میلیون تومان است و بنگاه‌هایی که به اجبار تعطیل شدند به ازای هر کارکن ۱۶ میلیون تومان می‌گیرند و رانندگان مسافری (درون‌شهری و برون‌شهری) خویش‌فرما نیز مشمول وام ۶ میلیون تومانی شده‌اند که کلیه این تسهیلات با نرخ سود ۱۲ درصد و طول دوره بازپرداخت با احتساب زمان تنفس ۲۴ ماه تعیین شده است.

مدیرکل تعاون، کارورفاه اجتماعی استان البرز در خصوص شرایط و ضوابط پرداخت تسهیلات به واحد‌های کسب وکار بر اساس شیوه نامه اعلامی گفت: واحد‌های مشمول بایدی لیست بیمه شاغلین مربوط به اسفند ماه ۹۸ را به سازمان تامین اجتماعی ارائه و در پرداخت تسهیلات اولویت با واحد‌هایی است که لیست شاغلین مربوط به فروردین ۹۹ را تا پایان اردیبهشت ۹۹ به سازمان تامین اجتماعی ارائه کرده باشند.

او افزود: در صورتی که شاغل واحد‌های مشمول از مقرری بیمه بیکاری در ماه‌های فروردین، اردیبهشت وخرداد ۹۹ استفاده کند، مشمول دریافت این تسهیلات نخواهد شد و لازم بهذکر است که ثبت نام در سامانه کارا صرفا هیچ گونه حقی را برای متقاضی ایجاد نمی‌کند.

فلاح نژاد در خصوص وثایق و تضامین قابل اخذ از واحد کسب و کار بر اساس شیوه نامه ابلاغی گفت: در این طرح تلاش شده است که ضمانت‌ها سهولت پیدا کند به صورتی که برای وام زیر ۱۶ میلیون تومان فقط سفته یا چک متقاضی، بین ۱۶ تا ۴۸ میلیون سفته یا چک با یک ضامن، تا ۱۶۰ میلیون سفته یا چک با دو ضامن، ۱۶۰ تا ۲۰۰ میلیون سفته یا چک با سه ضامن و بالای ۲۰۰ میلیون با ارائه تضمین صادره از سوی صندوق‌های ضمانت و یا بنا به تشخیص بانک ارائه وثایق متعارف دریافت می شود.

او با اعلام میزان تسهیلات در نظر گرفته شده برای استان البرز گفت: مبلغ ۱۲۵۲ میلیارد تومان برای تسهیلات ویژه کسب وکار‌های آسیب دیده از کرونا سهم استان البرز تعیین شده است.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان البرز از متقاضیان این تسهیلات در استان خواست به دقت نسبت به مطالعه وبررسی شرایط وضوابط اعلامی در سامانه اقدام نموده تا بدون ابهام و با داشتن آگاهی نسبت به دریافت این وام اقدام کنند.

گفتنی است خدمات سامانه کارا برای متقاضیان رایگان است.

 

 

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied